- W Polsce wiek rodzących kobiet regularnie rośnie. Niestety wraz z nim rośnie również prawdopodobieństwo wystąpienia wad płodu. U przyszłych mam powyżej 35. roku życia ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną wynosi około 3-5 proc. Część takich nieprawidłowości jest możliwa do zdiagnozowania i leczenia jeszcze przed porodem. A ich wczesne rozpoznanie umożliwia program badań prenatalnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia - mówi Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie.
W ramach rozstrzygniętego właśnie postępowania konkursowego Małopolski OW NFZ zawarł umowy z siedmioma nowymi placówkami, które odpowiadają za realizację programu badań prenatalnych:
- ALLMEDICA, Kraków, ul. Zakopiańska 2a LU3,
- ALLMEDICA, Wadowice, ul. Konstytucji 3 Maja 4,
- ALLMEDICA, Mszana Dolna, ul. Władysława Orkana 10,
- ALLMEDICA, Nowy Targ, ul. Tysiąclecia 111,
- CENTRUM MEDYCZNE UJASTEK, Kraków, ul. Ujastek 3,
- CENTRUM ZDROWIA TUCHÓW, Dąbrowa Tarnowska, ul. Szpitalna 1,
- CENTRUM ZDROWIA TUCHÓW, Tarnów, ul. Edwarda Rydza-Śmigłego 5.
Łącznie przyszłe mamy mogą skorzystać z tego typu bezpłatnej diagnostyki w 17 poradniach w całym regionie. Ich lista jest dostępna na stronie internetowej małopolskiego NFZ.
Kto może skorzystać z programu?
Obecnie program badań prenatalnych jest przeznaczony dla wszystkich przyszłych mam, które ukończyły 35 lat. Dodatkowo mogą z niego korzystać ciężarne, u których w poprzedniej ciąży wystąpiła aberracja chromosomowa płodu lub dziecka. Do programu kwalifikuje również rozpoznanie u mamy lub ojca dziecka strukturalnych aberracji chromosomowych, zdiagnozowanie u mamy znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową oraz stwierdzenie w badaniu USG i/lub badaniach biochemicznych płodu nieprawidłowości wskazujące na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.
Aby skorzystać z badań, potrzebne jest skierowanie wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę z informacją o wskazaniach do objęcia programem i stwierdzonych dotychczas nieprawidłowościach.
- Dzięki decyzji Ministerstwa Zdrowia w najbliższym czasie z programu badań prenatalnych będą mogły korzystać wszystkie przyszłe mamy. W opublikowanym już Rozporządzeniu Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych zostało zniesione m.in. kryterium wieku - wyjaśnia NFZ.
Program badań prenatalnych obejmuje: badania genetyczne USG płodu, diagnostykę biochemiczną, a w razie potrzeby także badania inwazyjne m.in. amniopunkcję. Jeżeli zostaną wykryte nieprawidłowości genetyczne i zajdzie potrzeba dalszej diagnostyki niemieszczącej się w ramach programu, lekarz kieruje przyszłą mamę do odpowiednich poradni, udzielających świadczeń na podstawie umowy z NFZ.
Dlaczego pszczoły są ważne?
