MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste otwarcie Pracowni Endoskopii w Szpitalu Bonifraterskim Św. Jana Grandego w Krakowie

Wideo
od 12 lat
W Szpitalu Bonifraterskim Św. Jana Grandego w Krakowie - oddziale Bonifraterskiego Centrum Medycznego we wtorek, 21 maja, uroczyście otwarto po remoncie nowoczesną Pracownię Endoskopii. Dzięki doposażeniu pracowni w wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny i systemy diagnostyczne odpowiadające najnowszym standardom medycznym, szpital planuje zwiększyć liczbę wykonywanych badań o ok. 30 proc.

- Znajdujemy się w nowo wyremontowanej Pracowni Endoskopowej Szpitala Bonifratrów w Krakowie, która składa się z dwóch pracowni: górnego odcinka przewodu pokarmowego i diagnostyki dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Pracownia w nowej odsłonie przede wszystkim zapewnia większe bezpieczeństwo pacjentom, a także zwiększa w bardzo znaczny sposób możliwości diagnozowania chorób przewodu pokarmowego, tym samym zapewniając pacjentowi szybsze uzyskanie rozpoznania - mówił dr Piotr Grazda, dyrektora Szpitala Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie.

Krakowski Szpital Bonifratrów wykonuje badania endoskopowe dla pacjentów ambulatoryjnych i szpitalnych oraz prowadzi Program Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego. W 2023 roku Pracownia Endoskopii wykonała prawie 3,5 tysiąca gastroskopii, ponad 2,7 tys. kolonoskopii oraz ponad 200 badań w ramach programu badań raka jelita grubego.

Jacek Graliński, prezes Bonifraterskiego Centrum Medycznego mówił, że każdego dnia w całej Polsce z pomocy świadczonej przez BCM korzysta ok. 1 tys. osób: - W szpitalu w Krakowie leczy się ponad 10 tys. pacjentów rocznie. To są duże liczby. To jest cierpienie, oczekiwanie na pomoc, nadzieja, którą ten ośrodek zapewnia. To jest także jakość i bezpieczeństwo. Ten sprzęt, który stoi za mną to nie jest bucząca technologia. To jest uratowane zdrowie, uratowane życie, walka z cierpieniem i nadzieja. Tak powinniśmy patrzeć na tę misję, którą mamy przed sobą - mianowicie podwyższanie jakości i skupienie uwagi na naszym pacjencie i jego rodzinie - tłumaczył.

Prace remontowe obejmowały nową aranżację pomieszczeń pracowni i wyposażenie jej w nowoczesny sprzęt do diagnostyki endoskopowej z obrazowaniem w rozdzielczości 4K. Pracownia w nowej odsłonie: zwiększa możliwości diagnostyczne szpitala, zapewnia większe bezpieczeństwo, szczególnie przy wykonywaniu badań w znieczuleniu ogólnym dzięki zastosowaniu rozwiązań stosowanych na blokach operacyjnych, poszerza możliwości szkoleniowe dla kadry medycznej, a także umożliwia integrację z systemem informatycznym szpitala oraz komunikację /konsultacje z innymi placówkami medycznymi Bonifraterskiego Centrum Medycznego.

- Każdy krok do przodu szpitala krakowskiego to dobra zmiana. Dzisiaj otwieramy Pracownię Endoskopową. Na ręce kierownika tej pracowni, ale też pana profesora składam najlepsze życzenia, ponieważ jesteśmy jeszcze jakby w deszczu łask Bożych, które płyną z zielonych świąt, czyli darów Ducha Św. - oby wam stale towarzyszyły - żeby tutaj rzeczy, które będą się działy: zwłaszcza przywracania nadziei, zdrowia i dobrej pomyślności pacjentom - były skuteczne i zgodne z charyzmatem szpitalnica św. Jana Bożego, ale też żeby ośrodek był otwarty na tych najbardziej potrzebujących, ubogich i tych, którzy czekają na pomoc bonifratrów - mówił o. Franciszek Salezy Chmiel, Prowincjał Zakonu Bonifratrów.

Inwestycja, w całości sfinansowana ze środków Bonifraterskiego Centrum Medycznego, zwiększa możliwości diagnozowania specjalistycznego chorób przewodu pokarmowego oraz zakres i bezpieczeństwo wykonywanych endoskopowo zabiegów, przyczyniając się szybkiej diagnozy i szybkiego rozpoczęcia leczenia.

Poświęcenia nowej pracownik endoskopii Szpitala Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie dokonał brat Albert Dorociak.

Polacy badają kosmos

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska