https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Projekcje filmów "Kanał" i "Perfect Days" w czwartek 1 sierpnia w krakowskim Muzeum Manggha

Paweł Gzyl
"Kanał"
"Kanał" Materiały prasowe
Pierwszy film o Powstaniu Warszawskim oraz nominowana do Oscara medytacja nad pięknem życia. W czwartek, 1 sierpnia, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha będzie można zobaczyć dwa wyjątkowe filmy: "Kanał" Andrzeja Wajdy oraz "Perfect Days" Wima Wendersa. Pokaz pierwszego z nich jest bezpłatny i zainicjowała go Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

800+ wyłącznie dla pracujących rodziców? Ministerstwo rodziny wyjaśnia

od 7 lat

W ogrodzie Muzeum Manggha przez całe wakacje odbywają się pokazy festiwalu Letnie Tanie Kinobranie organizowanego przez Kino Pod Baranami. Tak też będzie w czwartek, 1 sierpnia, kiedy to w ogrodzie zostanie pokazany film "Perfect Days" Wima Wendersa (godz. 21). Tego samego dnia, w sali widowiskowej, odbędzie się pokaz specjalny filmu "Kanał" Andrzeja Wajdy (godz. 18).

"Kanał" Andrzeja Wajdy to pierwszy film poświęcony tragicznym losom uczestników Powstania Warszawskiego. Film, którego literackim pierwowzorem było opowiadanie Jerzego Stefana Stawińskiego, dał początek “Polskiej Szkole Filmowej”. Do współpracy Andrzej Wajda zaprosił m.in. Kazimierza Kutza (drugi reżyser), Janusza Morgensterna (asystent reżysera) i Jerzego Lipmana (autor zdjęć). "Kanał" zdobył Nagrodę Specjalną Jury (ex aequo z filmem Siódma pieczęć Ingmara Bergmana) na festiwalu w Cannes w 1957 roku.

Film opowiada historię ostatnich godzin życia żołnierzy Armii Krajowej, walczących w Powstaniu Warszawskim. Po nieudanej próbie przebicia się przez stanowiska oddziałów niemieckich, kompania porucznika Zadry otrzymuje polecenie przedostania się z Mokotowa, do wciąż walczącego Śródmieścia. Jedyną możliwą drogą do tego miejsca są kanały.

Zamiast budować filmowy pomnik niezłomnych powstańców, Wajda portretuje pokonanych, rozbitych psychicznie bojowników, których bohaterstwo okazało się daremne. Ukazuje swoich bohaterów jako ludzi z krwi i kości, a nie pozbawionych wad herosów. Film składa się niejako z dwóch części: pierwszej, reportażowej, i drugiej - apokaliptycznej relacji z wędrówek przez kanały. "Kanał" został oparty na osobistych doświadczeniach Jerzego Stefana Stawińskiego i zapoczątkował nurt polskiej szkoły filmowej.

Film zostanie wyświetlony w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego w czwartek, 1 sierpnia, godz. 18 w sali widowiskowej Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Inicjatorką projekcji jest Krystyna Zachwatowicz-Wajda - łączniczka z Powstania Warszawskiego i prezeska Fundacji Kyoto-Kraków, która weźmie udział w wydarzeniu. Wstęp na seans jest wolny.

"Perfect Days" Wima Wendersa - pokazany tego samego wieczoru w ogrodzie Muzeum - to część Letniego Taniego Kinobrania. To wspaniała medytacja nad prostotą i pięknem życia. Nominowana do Oscara produkcja skupia się na codzienności Hirayamy - małomównego pracownika tokijskich toalet. Podążając za bohaterem, odkrywamy kolejne rytuały, w które angażuje się on z całkowitym oddaniem. Z czasem nawet jego prozaiczna praca okazuje się niezwykłym ceremoniałem.

W głównej roli wystąpił Kōji Yakusho, nagrodzony za swoją kreację na festiwalu w Cannes. Film Wima Wendersa ("Lisbon Story", "Pina", "Niebo nad Berlinem") to uzdrawiające, poetyckie kino zmieniające codzienność w magię.

Hirayama to samotny sześćdziesięciolatek, który sprząta toalety publiczne w tokijskiej dzielnicy Shibuya. Kamera z uwagą przygląda się jego codziennym rytuałom: porannemu przygotowywaniu się do wyjścia, wykonywanej z niezwykłą starannością pracy, wizytom w miejskiej łaźni, popularnej jadłodajni czy ulubionym antykwariacie. Gdy Hirayama nie pracuje, czyta dobrą - choć nie najnowszą - literaturę, w samochodzie słucha muzyki z lat 60. i 70. ze starych kaset magnetofonowych, a południową przerwę w pracy wykorzystuje na fotografowanie.

Gotowe zdjęcia, niczym prawdziwy artysta, poddaje bezlitosnej selekcji i gromadzi w prywatnym archiwum. Sympatię budzi też jego kolekcja sadzonek drzew, jakie znajduje w parku, a później w domu troskliwie pielęgnuje. Z kilku migawek, które są drobnym zakłóceniem codziennej rutyny i odnoszą się do przeszłości Hirayamy, domyślamy się, że życie miejskiego eremity to jego świadomy wybór, a celebracja codzienności czyni go szczęśliwym, kochającym świat i ludzi człowiekiem.

Film będzie można zobaczyć w ogrodzie przy Muzeum Manggha 1 sierpnia o godzinie 21.00. Bilety w cenie 19 zł dostępne są na stronie internetowej Kina Pod Baranami.

Wideo

Wybrane dla Ciebie

Cyberataki GRU uderzają w Polskę. Firmy, logistyka i zwykli użytkownicy na celowniku

Cyberataki GRU uderzają w Polskę. Firmy, logistyka i zwykli użytkownicy na celowniku

Poważny wypadek w Czerwiennem. Ciężarówka zderzyła się z autem osobowym.

Poważny wypadek w Czerwiennem. Ciężarówka zderzyła się z autem osobowym.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska