Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Ukryte pod ziemią schrony pamiętają wojnę

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Bojowe Schrony Proszowice
Proszowiccy i miechowscy miłośnicy historii i militariów spenetrowali wnętrza dwóch poniemieckich schronów z czasów II wojny światowej.

Schrony znajdują się na terenie Proszowic w rejonie dawnej starej cegielni. Normalnie są niewidoczne dla oka, gdyż przykrywa je warstwa ziemi. Nie trzeba być specjalistą, by przekonać się, że zostały świetnie zlokalizowane. Z miejsca, w którym się znajdują, rozlega się znakomity widok na okolicę.

Aby dostać się do wnętrza, trzeba było wynająć koparkę. - Prace szły bardzo szybko. Parę łyżek ziemi i już widać było, że ziemia jest przemieszana. Na około dwóch metrach natrafiliśmy na rurę wentylacyjną i zarys futryny, reszta była kwestią dwóch łyżek, które w pełni odsłoniły wejście - relacjonuje Wojciech Pasek.

Za chwilę w podobny sposób odsłonięto wejście do drugiego schronu. Oba obiekty to bauformy 51 (przeznaczone dla 6 - 12 żołnierzy), choć jeden był znacznie mniejszy od drugiego.

W jednym ze schronów natrafiono na betonową kostkę o boku 20 centymetrów, ważącą 18,5 kilograma. To próbka betonu, z którego wykonywano schrony. - Niemcy zabezpieczając się przed ewentualną próbą sabotażu poprzez dostarczenie niskiej jakości betonu, robili na nich testy. Co czekało za karę, można się domyślać... - słyszymy.

Przeprowadzone w sobotę prace miały wstępny charakter. Po ich zakończeniu schrony zostały z powrotem zasypane. - Tak ustaliliśmy z właścicielem gruntu. Zależało nam przede wszystkim na potwierdzeniu, że schrony tam rzeczywiście są. Teraz będziemy się zastanawiać, co dalej - mówi Wojciech Bujakowski.

Proszowickie schrony były elementem dużych umocnień, które Niemcy rozkazali budować w drugiej połowie 1944 roku. Miały zatrzymać nacierającą ze wschodu Armię Czerwona. W rzeczywistości tylko nieznacznie opóźniły jej marsz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Proszowice. Ukryte pod ziemią schrony pamiętają wojnę - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska