Przecieki z egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Co pojawi się na tegorocznym teście i jakie zagadnienia powtórzyć? 26.05.2021

Natalia Urzędowska
Natalia Urzędowska
Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych zmierzą się z egzaminem ósmoklasisty z matematyki już 26 maja. Bez wątpienia jest to test, który najbardziej przeraża zdających. W Internecie od kilku tygodni można znaleźć przecieki, które informują o tym, co dokładnie ma się pojawić w tym roku. Uwaga, nie dajcie się nabrać! Arkusze egzaminacyjne są naprawdę bardzo dobrze chronione, więc jakikolwiek wyciek jest mało prawdopodobny. Jednak na podstawie zadań z ostatnich lat można wytypować, jakie zagadnienia pojawią się i tym razem.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki. Przecieki

Matematyka od zawsze była postrachem wielu uczniów. Nic więc dziwnego, że wielu z nich chce dowiedzieć się, czego spodziewać się podczas tegorocznego testu ósmoklasisty. Niestety aż do dnia egzaminu informacje te pozostają tajne. Przeglądając jednak arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat można wywnioskować, jakie zagadnienia najprawdopodobniej pojawią się w tym roku. Warto wcześniej je przećwiczyć, aby w maju uzyskać jak najlepszy wynik.

Do najczęściej pojawiających się zagadnień na egzaminie ósmoklasisty z matematyki należą:

 • działania potęgach
 • działania w układzie współrzędnych
 • działania na pierwiastkach
 • wyliczanie średnie arytmetycznej
 • zadania z geometrii dotyczące wyliczania kątów
 • zadania z obliczaniem procentów
 • działania z wykorzystaniem twierdzenia Pitagorasa

Przykładowe zadania egzaminacyjne

Przygotowując się do egzaminu ósmoklasisty warto przećwiczyć również zadania, które już pojawiły się w ostatnich latach. Oto przykładowe zadania z 2020 roku:

Trzej właściciele firmy – Adam, Janusz i Oskar – kupili samochód dostawczy za kwotę 154 000 zł. Kwoty wpłacone przez Adama, Janusza i Oskara są – odpowiednio – w stosunku 2 : 3 : 6.

Jaką kwotę wpłacił Janusz? Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.
A. 14 000 zł B. 28 000 zł C. 42 000 zł D. 84 000 zł

Pociąg o długości l = 150 m przejechał przez tunel o długości d = 350 m ze stałą prędkością
v = 20 m/s.

Ile czasu upłynęło od momentu wjazdu czoła pociągu do tunelu (rysunek 1.) do momentu wyjazdu z tunelu końca ostatniego wagonu (rysunek 2.)? Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.
A. 7,5 s B. 17,5 s C. 25 s D. 36 s

W trójkącie KLM poprowadzono wysokość KN. Długości niektórych odcinków opisano za pomocą wyrażeń algebraicznych: ǀKLǀ = 2y, ǀLMǀ = 2x, ǀKNǀ = k + 1.

Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.
Pole trójkąta KLM opisano wyrażeniem
A. x(k + 1) B. 2x(k + 1) C. y(k +1) D. 2y(k +1)

W zakładzie krawieckim są szyte poduszki dla zwierząt domowych. Praca w tym zakładzie trwa pięć dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku – po 7 godzin dziennie. W 2020 roku 1 marca wypadł w niedzielę i w tym miesiącu nie było żadnych dni wolnych oprócz sobót i niedziel. W ciągu każdej godziny pracy szyto średnio 3 poduszki. Ile poduszek uszyto w tym zakładzie w marcu 2020 roku? Zapisz obliczenia.

Boisko szkolne ma kształt prostokąta o wymiarach 46 m i 30 m. Postanowiono posiać na nim trawę. Do obsiania 40 m2 powierzchni jest potrzebny jeden kilogram nasion trawy. Nasiona trawy są sprzedawane tylko w 10-kilogramowych workach, po 163 zł za jeden worek. Oblicz koszt zakupu nasion trawy potrzebnych do obsiania tego boiska. Zapisz obliczenia.

W domu kultury zorganizowano konkurs recytatorski. Dla uczestników kupiono nagrody: książki i e-booki. Książki stanowiły 2/3 liczby kupionych nagród. E-booków było o 8 mniej niż książek. Ile kupiono książek? Zapisz obliczenia.

Egzamin ósmoklasisty 2021. Szczegółowy harmonogram

Pandemia koronawirusa oraz nauka zdalna spowodowały przesunięcie egzaminu aż o miesiąc. Odbędzie się on nie w kwietniu, jak to miało miejsce do tej pory, lecz w maju.

Termin główny:

 • język polski – 25 maja 2021 r. (wtorek) – godz. 9:00
 • matematyka – 26 maja 2021 r. (środa) – godz. 9:00
 • język obcy nowożytny – 27 maja 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00

Termin dodatkowy:

 • język polski – 16 czerwca 2021 r. (środa) – godz. 9:00
 • matematyka – 17 czerwca 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00
 • język obcy nowożytny – 18 czerwca 2021 r. (piątek) – godz. 9:00

Czas trwania poszczególnych części egzaminu:

 • język polski 120 minut
 • matematyka 100 minut
 • język obcy nowożytny 90 minut

Warto zaznaczyć, że egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

85 tys. dzieci zarejestrowano pierwszego dnia na szczepienia

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie