https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków wprowadza nowatorski projekt. CoolCo’s zamiast drzew ma dać nam cień w upalne dni. Burza w komentarzach

Piotr Tymczak
Kraków wprowadza pilotażowy projekt CoolCo’s
Kraków wprowadza pilotażowy projekt CoolCo’s ZTP Kraków
W ostatnich latach wiele betonu wylało się na krakowskie ulice i place. W upalne dni świecą pustkami. W wielu rejonach miasta brakuje zielonych terenów, gdzie można byłoby odpocząć pod drzewem w cieniu, czy poczekać na tramwaj albo autobus. W rozwiązaniu problemu ma pomóc nowy projekt CoolCo’s. Pomysł wywołał już duże kontrowersje wśród mieszkańców. Kiedy w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia nowych obiektów ruszyła lawina prześmiewczych komentarzy. Urzędnicy szybko odpowiedzieli przekonując, że to nie są zamienniki drzew, a działania mające na celu podniesienie jakości usług.

- 1 czerwca Gmina Miejska Kraków oficjalnie przystąpiła do realizacji projektu CoolCo’s, którego celem jest pilotażowe stworzenie przestrzeni, gdzie stawia się czoło wyzwaniom w mieście, jakim jest rosnąca częstotliwość i intensywność fal upałów. Projekt jest w całości finansowany ze środków Komisji Europejskiej - informują w krakowskim magistracie.

- W ramach projektu, na dwóch przystankach komunikacji miejskiej („Rondo Grunwaldzkie” i „Krowodrza Górka”), udostępnimy dodatkowe miejsca do siedzenia dla pasażerów. Siedziska będą wyposażone w zadaszania, aby chroniły użytkowników komunikacji miejskiej przed słońcem. Miejsca do siedzenia będą uzupełnione dodatkowo o donice, w których będą zasadzone rośliny - dodają w urzędzie.

Projekt szybko zaczął wywoływać kontrowersje wśród mieszkańców, którzy komentują, że lepiej byłoby sadzić drzewa. Zastanawiają się też, jakie koszty miasto ponosi na tego typu rozwiązania.

Zarząd Transportu Publicznego wyjaśnia:

  • Miasto nie ponosi żadnych kosztów (projekt jest w 100 procentach finansowany),
  • miasto nie traktuje tego jako zamiennik za drzewa,
  • miasto uczestniczy w pilotażu, gdzie dostało dodatkowe kilka metrów kwadratowych zadaszenia dla pasażerów komunikacji miejskiej w upalne dni na ważnych węzłach przesiadkowych.

- Uczestniczymy w tym pilotażu do którego nas zaproszono, ponieważ cały czas chcemy podnosić jakość naszych usług i jesteśmy otwarci na podejścia zarówno sprawdzone, jak i te zupełnie nowe - zaznaczają w ZTP.

CoolCo's to chłodzące narożniki i korytarze, rozwiązania na małą skalę, modułowe, mające na celu dostosowanie miast do skutków upałów. Konstrukcje wykonywane są z drewna, tkaniny i stali.

"Służą do przechowywania różnych roślin i kwiatów. Zostały zaprojektowane w celu zmniejszenia wpływu fal upałów na obszarach miejskich, w szczególności w gęsto zaludnionych dzielnicach o niskiej odporności na ciepło. Ich kształt i rozmiar można dostosować do strategicznych lokalizacji, na przykład chodników lub ścian, gdzie zapewniają orzeźwiające „wyspy” zieleni, chroniące mieszkańców przed upałem i poprawiające jakość powietrza" - czytamy w opisie projektu.

"Ponieważ moduły można dostosować do otoczenia, każda przestrzeń, nawet jeśli ma tylko kilka metrów kwadratowych, może potencjalnie zostać przekształcona w CoolCo. W ten sposób kompaktowe CoolCo działają jako szybka odpowiedź na pilne wyzwanie łagodzenia fali upałów w miastach" - dodają w opisie.

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska