Życie na garnuszku rodziców
Często na decyzję o wyprowadzce z rodzinnego domu wpływ mają takie czynniki jak sytuacja na rynku pracy, kwestie mieszkaniowe, a także koszty, które są związane z wydatkami na życie. Mieszkanie z rodzicami jest wygodne, komfortowe i bezpieczne.
We Włoszech, których przeciętny wiek osiągania niezależności to 30,1 lat, funkcjonuje nawet określenie obrazująco to zjawisko. "Bamboccioni", czyli duże dzieci - takim mianem określił dorosłych mieszkających z rodzicami, były minister finansów, Tomasso Padoa-Schiopa. Co ciekawe, Włosi nie są liderami tego zestawienia. Przed nimi podium okupują: Czarnogóra, Chorwacja i Słowacja.
Zobacz również:
Czy szkodzisz swojemu dziecku? Sprawdź, co jest dla niego ni...
Na drugim biegunie znajduje się między innymi Szwecja i kraje skandynawskie. Wczesna decyzja o opuszczeniu rodzinnego gniazda podyktowana jest tutaj nawet normami kulturowymi, ponieważ samodzielność jest tutaj wręcz pożadana. Ponadto sprzyja jej również niska gęstość zaludnienia, a także status zamożności państwa. W jakim wieku Szwedzi opuszczają dom i zaczynają żyć na własny rachunek? Zobacz w galerii.
Co wpływa na decyzję o wyprowadzce?
Decyzja o usamdzielnieniu jest kwestią indywidualną, jednak często bywa utrudniona m. in. przez:
- wysoki poziom bezrobocia wśród młodych ludzi,
- ceny mieszkań oraz kosztów wynajmu
Zobacz w galerii jaka jest europejska średnia wieku w którym podejmowana jest decyzja o podjęciu życia na własny rachunek i jak sytuacja wygląda w poszczególnych krajach UE. Niektóre dane Cię zaskoczą.
