FLESZ - Paszport covidowy z krótszą datą ważności?

7 grudnia rząd ogłosił, że od 1 marca medycy, nauczyciele oraz pracownicy służb mundurowych podlegać będą obowiązkowym szczepieniom przeciw COVID-19. Na ten moment są to jedyne grupy zawodowe, które nie będą już mogły samodzielnie decydować o tym, czy chcą przyjąć preparat, czy nie.
Nie będzie to jednak jedyne obowiązkowe szczepienie. W Polsce od wielu lat obowiązuje cały katalog obowiązkowych szczepień. Odbywają się one na podstawie kalendarza szczepień.
Kogo obejmują szczepienia obowiązkowe?
Szczepienia obowiązkowe w Polsce obejmują dzieci i młodzież, które nie ukończyły jeszcze 19. roku życia. O wykonanie tych szczepień u dzieci mają obowiązek zadbać rodzice i lekarz rodzinny. Szczepienia obowiązkowe dotyczą także grup podwyższonego ryzyka, do których zaliczają się studenci kierunków medycznych i weterynaryjnych, a także pracownicy ochrony zdrowia i służby weterynaryjnej.
Kara za uchylanie się od szczepień
Na osoby uchylające się od szczepień może zostać nałożona kara pieniężna. Odbywa się to w ramach procedury administracyjnej. Postępowanie wszczyna i nadzoruje Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny. Miejscowy wojewoda może także nałożyć na rodziców grzywnę. Co więcej, może być ona nakładana wielokrotnie. Maksymalna jednorazowa grzywna to 10 tys. zł, a łączna kwota wszystkich grzywien nie może przekroczyć 50 tys. zł.
Jakie są w Polsce szczepienia obowiązkowe? Przeciwko którym chorobom musimy się zaszczepić? Zobacz w galerii.