Oprócz dofinansowania do pensji pracowników finansowanego z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń pracowniczych, któe dostępne jest dla wszystkich przedsiębiorstw, mikrofirmy, małe firmy i średnie firmy mogą skorzystać z innej formy dofinansowania części kosztów wynagrodzeń dla swoich pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne.
W przypadku spadku obrotów możesz uzyskać dofinansowanie z Funduszu Pracy na pokrycie części kosztów wynagrodzeń dla swoich pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne. To drugie dedykowane jest małym i średnim firmom gdyż mikrofirmy, jak wiadomo, zwolnione są na okres trzech miesięcy ze składek ZUS od wynagrodzeń.
Dbasz o swoje pieniądze, kliknij!:
Skorzystaj z dofinansowania części kosztów wynagrodzeń dla swoich pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów w wyniku pandemii koronawirusa.
Wysokość wsparcia uzależniona jest od wysokości spadku obrotów
- W przypadku spadku obrotów o:
- co najmniej 30 proc. – dofinansowanie może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 50 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększonego o składki na ubezpieczenie społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika;
- co najmniej 50 proc. – dofinansowanie może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 70 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 70 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia powiększonego o składki na ubezpieczenie społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika;
- co najmniej 80 proc. – może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 90 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia powiększonego o składki na ubezpieczenie społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika.
Ważne dla rodziny - Kliknij!:
Dofinansowanie jest wypłacane w okresach miesięcznych
Przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty prowadzenia działalności gospodarczej zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych. Przedsiębiorca nie może mieć m.in. zaległości finansowych związanych z odprowadzaniem podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca III kwartału 2019 r.
Gdzie złożyć wniosek
Wniosek składa się w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) właściwym ze względu na miejsce prowadzenie działalności gospodarczej. Wnioski powinny zostać złożone w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy. Nabory są prowadzone w trybie ciągłym.
Wniosek składa się za pomocą formularza elektronicznego dostępnego w portalu Praca.gov.pl. lub w wersji papierowej bezpośrednio w Powiatowym Urzędzie Pracy.
Ważne dla Twojej firmy i pracy, przeczytaj!:
Szczegółowych informacji udzielają Powiatowe Urzędy Pracy właściwe ze względu na siedzibę firmy lub miejsce wykonywania pracy przez pracowników. Możesz też je znaleźć na stronie Praca.gov.pl.
Źródło: Ministerstwo Rozwoju
Dbasz o swoje pieniądze, kliknij!:
