https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedświąteczne warsztaty w Imago, Centrum Sztuki Ludowej. Od słów do czynów...

Marian Satała
W siedzibie Imago Centrum Sztuki Ludowej w Krakowie przy ul. Słowiańskiej 3 odbyło się spotkanie z cyklu Warsztaty Krakowskie II, "Ginące piękno". Prezes Józef Spiszak poinformował o powstaniu firmy, która będzie kontynuatorką słynnej Cepelii oraz Imago Artis. Najważniejszym wydarzeniem jaki będzie organizowała nowa firma to Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie. W dniach 9-26 sierpnia 2018 r. odbędzie się 42. już edycja Targów.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk, dziękując za inicjatywę powołania Imago przypomniał, że tegoroczne Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej rozpocznie dzień Nowej Huty. Na inaugurację największej folklorystycznej imprezy w tej części Europy, na estradzie pod Ratuszem wystąpią reprezentacyjne zespoły pieśni i tańca z Nowej Huty.

Jak napisano w programie warsztatów, były prezentacje. Jadwiga Węgorek - twórczyni ludowa specjalizująca się w koronce klockowej opowiadała o sztuce tworzenia serwetek i obrusów tą techniką. Danuta Urbanik z Wiśniowej pokazywała tajniki tworzenia strojów ludowych. Franciszek Wiercioch z okazji imienin prezesa przyniósł mu w darze figurkę św. Józefa, a na oczach uczestników warsztatów wyrzeźbił postać kobiety z radłem. Lucyna Batko zaprezentowała wykonane przez siebie kilimy.

Najwięcej ożywienia i radości sprawił jednak Florian Walkosz-Berda z Zakopanego, który przyjechał ze "złópcokami" (to rodzaj skrzypiec wykonanych z jednego kawałka drzewa). W pewnej chwili zagrał razem z zespołem "Imago", co bardzo przypadło do gustu wszystkim uczestnikom warsztatów.

Z okazji zbliżających się świąt Wielkiej Nocy prezes Józef Spiszak złożył wszystkim twórcom życzenia, a na ręce wiceprzewodniczącego Sławomira Pietrzyka, dla Rady Miasta, przekazał kilim z herbem Krakowa, wykonany przez Lucynę Batko.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 15. Co to jest andrus?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska