Przejdą 130 km trasą ucieczki rotmistrza Pileckiego

  Przejdą 130 km trasą ucieczki rotmistrza Pileckiego

  Małgorzata Więcek-Cebula

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  W ciągu siedmiu dni muszą pokonać pieszo około 130 km. Będą szli polnymi drogami, gęstym lasem, czeka ich też przeprawa przez Puszczę Niepołomicką, ziemię bocheńską i wiśnicką. Wybrana, z kilkunastu chętnych, czwórka młodych ludzi z rockowego zespołu Forteca przejdzie trasę, którą 70 lat temu pokonali trzej uciekinierzy z obozu Auschwitz: Witold Pilecki, Edward Ciesielski i Jan Redzej. Organizatorem tego niezwykłego rajdu jest Stowarzyszenie Auschwitz Memento.
  26 kwietnia 1943 roku, godzina 18.30. Bramę hitlerowskiego obozu KL Auschwitz przekracza trzech mężczyzn. Kilka godzin spędzają w obozowej piekarni. Około godz. 2 w nocy wyruszają wzdłuż Soły aż do ujścia do Wisły. Znalezioną przy brzegu łódką przedostają się na drugi brzeg. Noc spędzają zakopani w liściach. Rankiem ruszają w kierunku Alwerni. Dalej omijają Kraków, Wieliczkę, idą przez Puszczę Niepołomicką. W końcu docierają do Bochni i dalej - do Nowego i Starego Wiśnicza.
  Po drodze napotykają ludzi, którzy mimo niebezpieczeństwa udzielają im schronienia, karmią ich i pomagają. - Tak wyglądała jedna z ok. tysiąca ucieczek z obozu. Ta miała jednak ogromne znaczenie - mówi Bogdan Wasztyl, koordynator projektu.

  Pilecki pod fikcyjnym nazwiskiem w 1940 roku dobrowolnie dał się złapać Niemcom. Trafił do Auschwitz,gdzie zbudował struktury Związku Organizacji Wojskowej, opracował też pierwsze raporty o ludobójstwie.

  - Z obozu uciekał nie po to by uzyskać wolność, ale po to, aby opowiedzieć światu o tym co działo się za jego bramą. Raport przekazał aliantom. Inna sprawa, że ci z tą wiedzą nic nie zrobili - dodaje Wasztyl. Udział w rajdzie zapowiedział 71-letni Andrzej Pilecki, syn rotmistrza. Chce pokonać fragment trasy, którą w czasie wojny przeszedł jego ojciec. Organizatorzy rajdu liczą, że dzięki temu wydarzeniu uda się dotrzeć do osób, które pomagały przed laty uciekinierom. - Szukamy rodziny Piotra Mazurkiewicza z Tyńca i rodziny Oborów z Bochni - mówi Bogdan Wasztyl.

  Rajd wyruszy z Auschwitz za 8 dni. Jego uczestnicy do Bochni dotrą 1 maja. Inicjatorzy tego wydarzenia chcą nakręcić film o tej niezwykłej wyprawie. Muzycy, którzy będą przemierzać trasę mają skom- ponować specjalny utwór poświęcony rotmistrzowi.


  Bądź na bieżąco! Najnowsze informacje z "Gazety Krakowskiej" i "Polski" już dostępne za darmo na Windows 8! Dzięki aplikacjom na Windows 8 będziesz mieć szybszy dostęp do informacji, które trafią na ekranu Twojego tabletu i komputera.

  Dowiedz się więcej o aplikacji "Gazety Krakowskiej".

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo