Wieża góruje już nad Chełmkiem
W ub. roku na wzgórzu stanęła 30-metrowa konstrukcja wieży. Widać ją doskonale, gdy przejeżdża się przez Chełmek. Obecnie trwają prace związane z zagospodarowaniem otoczenia, w tym wykonaniem dróg i alejek.

Chcielibyśmy, aby otwarcie wieży zbiegło się ze Świętem Niepodległości, co byłoby szczególnie symboliczne, biorąc pod uwagę jej patrona rotmistrza Witolda Pileckiego i jego bohaterskie losy - mówi Andrzej Saternus, burmistrz Chełmka.
Rotmistrz Pilecki dobrowolnie dał się aresztować, aby trafić do KL Auschwitz i zebrać, a potem przekazać światu informacje o tym, co działo się w tym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady. Jego trasa ucieczki z obozu przebiegała w niedalekiej okolicy Chełmka.

Wartość całego projektu pod nazwą "Najodważniejszy z odważnych - budowa wieży widokowej im. Rtm. Witolda Pileckiego" wynosi 5 mln 280 tys. zł z czego 2 mln 910 tys. zł pokryte zostanie z dofinansowania w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego, którego gmina Chełmek jest jednym z uczestników.
Symboliczne miejsce edukacji i atrakcja turystyczna Chełmka i Małopolski
Wieża o wysokości ok. 30 m wraz z otoczeniem będzie stanowić miejsce pamięci i edukacji historycznej, uzupełniając projekt wykonany między innymi przy udziale gminy Chełmek, dotyczący wytyczenia szlaku ucieczki z KL Auschwitz rotmistrza Pileckiego.

Jednocześnie wieża stanie się atrakcję turystyczną gminy i regionu. W Chełmku są przekonani, że będzie przyciągać turystów.
Wzgórze Skały jest ciekawe same w sobie. Wznosi się na wysokość 295 m n.p.m. na równoleżnikowym paśmie wzgórz ciągnących się wzdłuż doliny Wisły. Z jego szczytu można zobaczyć pasma Karpat, Kotlinę Oświęcimską i Wyżynę Śląsko-Krakowską.

Dyrektor MOKSiR Waldemar Rudyk przypomina, że znajdujące się tutaj wyrobiska dawnych kamieniołomów uznawane są za jedne z najlepiej zachowanych stanowisk geologicznych, umożliwiających prowadzenie studiów porównawczych nad powstaniem osadów środkowego triasu.
Miejsce pamięci na wzgórzu Skała
Wzgórze jest już również miejscem pamięci. Jeden z wątków związany jest ze wzniesionym w 1910 roku z inicjatywy księdza Stojałowskiego pomnikiem w 500. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem, który został zburzony przez Niemców w czasie okupacji. W 1964 roku odbudowany w formie obelisku, oddaje cześć poległym, walczącym i pracującym dla ojczyzny.

Okolice Skały są także miejscem związanym z przymusową pracą i zagładą więźniów KL Auschwitz podczas II Wojny Światowej.
Wspomnieć warto również o sportowym wątku związanym ze Skałą, czyli skocznią narciarską, wybudowaną tutaj przed II wojną światową. Jej otwarcie odbyło się 22 grudnia 1935 roku.
Zobacz także:
- Podróż w czasie po osiedlu Chemików w Oświęcimiu. Historia na archiwalnych zdjęciach
- Obwodnica Oświęcimia rośnie w oczach. Prace przy ostatniej kluczowej części trasy
- Pamiętacie te budynki? Nie pozostał już po nich żaden ślad
- Takie były kiedyś zimy w Oświęcimiu i okolicy. Wielkie zaspy i siarczyste mrozy
