W rajdzie, w poszczególnych dniach, weźmie udział od 20 do 30 jeźdźców w strojach historycznych ułanów z okresu II Rzeczypospolitej. To cykliczne przedsięwzięcie wpisuje się w kalendarz obchodów regionalnych ważnych wydarzeń historycznych, wskazując przy tym i utrwalając w świadomości lokalnych społeczności piękny szlak turystyczny wzdłuż doliny Wisły, którym przed osiemdziesięcioma laty przemierzyli trzej uciekinierzy z KL Auschwitz: Witold Pilecki, Jan Redzej i Edward Ciesielski.

Witold Pilecki był ochotnikiem do Auschwitz
Witold Pilecki był ochotnikiem do Auschwitz. Za druty trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 roku, kiedy o obozie koncentracyjnym, przeznaczonym wówczas dla polskich patriotów, nie było wiadomo zbyt wiele.
Pilecki zorganizował w Auschwitz ruch oporu, pod nazwą Związek Organizacji Wojskowej (ZOW). Opracował plan wyzwolenia obozu. Po ucieczce (z 26 na 27 kwietnia 1943), przedstawił go komendzie głównej AK, ale nie został zaakceptowany. Uznano, że siły podziemia nie dadzą rady w walce z załogą SS, która liczyła od 2 do 3 tys. żołnierzy, a były okresy, kiedy wahała się w granicach od 6,5 do 8 tys. żołnierzy.
Rajd to także forma edukacji dla młodzieży
Rajd konny jest nie tylko oddaniem hołdu wielkiemu Polakowi, ale okazją do przypomnienia jego sylwetki. Planowane są spotkania z młodzieżą w szkołach będących na trasie przejazdu ułanów. Witold Pilecki jest wzorem do naśladowania. 25 maja 1948 roku został zamordowany przez władze komunistyczne w Polsce. Dotąd nie odnaleziono miejsca pochówki Witolda Pileckiego.

Pierwszy postój był w Bobrku
Pierwszy postój ułani mieli w Bobrku. Szef grupy złożył meldunek burmistrzowi gminy Chełmek, Andrzejowi Saternusowi, a ten z kolei, podziękował mundurowym za przybycie. Dzięki akcji ułanów, młodzież ma kontakt z żywą lekcją historii.
- Wiem, że Witold Pilecki był więźniem obozu Auschwitz, z którego zbiegł. Po zakończeniu drugiej wojny światowej został zamordowany przez komunistów – podkreślił Kasjan Cichocki, uczeń klasy 8 „c” z SP w Bobrku.
- Zawsze przy okazji rajdu prowadziliśmy - że tek powiem – lekcje historii w terenie, ale w tym roku, z racji wypełnienia napiętego terminarza rajdu, spotkania z młodzieżą będą prowadzone po jego zakończeniu – wyjawia Maciej Filipek, porucznik pułku Małopolskiej Kawalerii. - Mamy doświadczenie w prowadzeniu lekcji historii z młodzieżą. Zabieramy na nie ułańskie atrybuty, jak drewnianego konia, służącego do szkolenia ułanów, czy szable. Dzieci robią sobie zdjęcia, mogąc przez chwilę poczuć się ułanami.

- Historia rajdów konnych ma swój początek w 2015 roku. Wtedy odbył się w ciągu jednego dnia, a metę miał w Alwerni. W kolejnych latach postanowiliśmy przemierzyć całą trasę ucieczki Witolda Pileckiego i tak jest do dzisiaj. Wyprawa jest rozłożona na trzy dni – powiedział Ryszard Sobieraj, prezes Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rtm. Witolda Pileckiego w Chrzanowie.
Ramowy Program Rajdu:
28.04.2023 I Etap Rajdu
- 9:15 Wyjazd uczestników z terenu jednostki O.T.K w Oświęcimiu
- Ok. godz. 10:30 Postój przy Szkole Podstawowej w Bobrku
- Ok. godz. 11:15 Postój przy Szkole Podstawowej w Gromcu
- Ok. godz. 12:30 Postój przy OSP w Mętkowie
- Ok. godz. 14:10 Postój w Muzeum Małopolski Zachodniej przy Dworze z Drogini w Wygiełzowie
- Ok. godz. 17:00 Przyjazd pod Klasztor o.o. Bernardynów w Alwerni
- 17:30 Uroczystości przy tablicy poświęconej rtm. Pileckiemu
- 18:00 Msza święta w Klasztorze w Alwerni
29.04.2023 II Etap Rajdu
- 9:00 Wyjazd z Alwerni 10:30 Postój przy Szkole Podstawowej w Przegini Duchownej
- Ok. godz. 12:00 Postój przy Zespole Szkół Rolniczych w Czernichowie
- Ok. godz. 15:00 Postój przy Szkole Podstawowej w Piekarach
- Ok. godz. 17:15 Przejazd ulicami Tyńca do Bogucianki – miejsca schronienia w Tyńcu rtm. W. Pileckiego
- 18:00 Msza święta w Klasztorze Benedyktynów w Tyńcu
30.04.2023 III Etap Rajdu
- 9:30 Wyjazd z Ispiny
- Ok. godz. 13:00 Przejazd ulicami Bochni
- Ok. godz. 16:30 Wjazd do Nowego Wiśnicza
- Ok. godz. 17:00 Zakończenie VIII Rajdu przy Dworku w Koryznówce




Więcej zdjęć z rajdy śladami ucieczki z Auschwitz rotmistrza Witolda Pileckiego znajdziecie w galerii:
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oświęcim. Seniorzy znów przetańczyli cały dzień. ZDJĘCIA
- Park Miejski w Brzeszczach oblegany przez mieszkańców. Przyciąga mnóstwem atrakcji
- Tajemnice wzgórza zamkowego w Oświęcimiu. Historia tego miejsca liczy dziesięć wieków
- Elektrownia jądrowa koło Oświęcimia. Wiemy, jak ma wyglądać
- Oświęcim. Trzy dni ze słodkościami na Rynku. WIDEO
- Szokujące zachowanie turystki na tle Bramy Śmierci w KL Auschwitz. Muzeum apeluje!