https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

80. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod Ścianą Śmierci. „Jesteśmy strażnikami pamięci”.

Jerzy Zaborski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pierwszym akcentem obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau było złożenie kwiatów przez prezydenta Andrzeja Dudę przed Ścianą Śmierci, na dziedzińcu pomiędzy blokami 11 i 10, będącym miejscem kaźni głównie polskich patriotów. Prezydent jest honorowym patronem obchodów rocznicowych wyzwolenia obozu koncentracyjnego i zagłady.

Prezydent Andrzej Duda, razem z ocalałymi, złożył kwiaty przed Ścianą Śmierci w byłym Auschwitz I, tzw. obozie macierzystym, który w początkowej fazie swojego istnienia był miejscem kaźni polskich patriotów. Prezydent zwrócił jednak uwagę, że położonej nieopodal Brzezince, Niemcy stworzyli obóz zagłady, w którym realizowano zagładę narodu żydowskiego.

- Taki był zbrodniczy plan Hitlera i nazistowskich Niemców – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent Polski podkreślił, że w 2005 roku ONZ ustanowił datę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

- My, Polacy, na których ziemi Niemcy zbudowali przemysł zagłady, dzisiaj jesteśmy strażnikami pamięci. W pewnym sensie kontynuujemy misję przyjętą przez rotmistrza Witolda Pileckiego, który w czasie II wojny światowej dobrowolnie trafił za druty obozu Auschwitz, by poznać zbrodnie, jakich dopuszczają się okupanci na więźniach, a potem uciec, by poinformować o tym świat – przypomniał prezydent Andrzej Duda.

I dodał: - Polska dba o te miejsca zbrodni z czasów II wojny światowej, aby pamiętano o ofiarach i właśnie przez pamięć o tych niewyobrażalnych zbrodniach, świat nie pozwolił na doprowadzenie do ponownej katastrofy ludzkości.

Duże wyzwanie logistyczne i utrudnienia na drogach oraz wzmożony ruch na Balicach

Główne obchody rozpoczną się o godz. 16. Na liście oficjalnych delegacji, które przyjadą na obchody 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz jest siedem królewskich par, 19 prezydentów, siedmiu premierów i jeden kanclerz. Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 16.

Organizacja wydarzenia, to olbrzymie wyzwanie. Monitorowane są takie kwestie jak: bezpieczeństwo obszarów kolejowych, przejezdność dróg i płynność ruchu, bezpieczeństwo sanitarne, w tym nadzór nad warunkami zakwaterowania i wyżywienia delegacji. Straż Pożarna czuwa nad bezpieczeństwem przeciwpożarowym (m.in. poprzez sprawdzanie hoteli w Krakowie i Oświęcimiu), jednocześnie angażując się w takie bieżące działania jak pomoc logistyczna czy wsparcie przy zabezpieczeniu mszy w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

1700 policjantów, 600 radiowozów, śmigłowce i strażacy

W zabezpieczeniu dzisiejszych głównych uroczystości weźmie udział: ok. 1700 policjantów, 600 radiowozów, 2 śmigłowce, ponad 200 strażaków i 50 pojazdów PSP. Przyjazd zagranicznych delegacji nie wpływa na bieżące funkcjonowanie lotniska Kraków-Balice.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska