W sprawie zatrzymano cztery osoby - między innymi osobę podejrzaną o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Wszystko wskazuje na to, że działania przestępcze miały być finansowane m.in. z wyłudzonych kredytów i pożyczek.
- Śledczy ustalili, że grupa rozpoczęła działalność jeszcze w 2016 r., a w jej skład wchodzili mieszkańcy województwa małopolskiego. Członkowie grupy są także podejrzani o oszustwa oraz fałszowanie dokumentów, na podstawie których wyłudzano kredyty i pożyczki gotówkowe, zapewniając prawdopodobnie finansowanie działań związanych z przemytem i obrotem narkotyków - informuje Justyna Drożdż , Starszy Specjalista, Zespołu Prasowego Komendanta Oddziału.
Jak funkcjonowali?
Grupa przestępcza specjalizowała się w przemycie płynnej amfetaminy, produkcji gotowego narkotyku oraz jego dystrybucji. Prekursory do stworzenia narkotyków nabywane były w Holandii, skąd trafiały do Polski. Następnie zabronione substancje transportowane były drogą morską ze Szczecina do Ystad.
Na miejscu chemik należący do grupy przestępczej przekształcał płynną substancje w narkotyk gotowy do nielegalnej dystrybucji. Odbiorcami narkotyku na terenie Szwecji byli m.in. członkowie gangu motocyklowego Hells Angels.
- Podejrzani przemycali do Szwecji płynną amfetaminę w butelkach oznaczonych etykietami jednego z tradycyjnych, regionalnych, polskich trunków alkoholowych. Miało to na celu zmylenie funkcjonariuszy, w przypadku ewentualnej kontroli. Narkotyk transportowano drogą morską do Szwecji, gdzie płynną substancję przetwarzano, a potem wprowadzano do obrotu. Oprócz samego narkotyku, do Szwecji przemycano również półprodukty służące do wytwarzania amfetaminy - dodaje Drożdż.
Narkotykowi przemytnicy już za kratami
KaOSG i CBŚP zatrzymali cztery osoby i przejęli siedem litrów narkotyku, z którego można by uzyskać blisko 10 tys. porcji narkotykowych, wartych ok. 120 tys. zł. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że podejrzani mogli przemycić blisko 15 litrów płynnej amfetaminy, którą następnie przerobiono na prawie 20 kg sproszkowanego narkotyku, wartego blisko ćwierć miliona złotych.
- Zatrzymanych oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedna z nich podejrzana jest o kierowanie tą grupą. Pozostałe zarzuty dotyczyły wytwarzania, przemytu i wprowadzania do obrotu znacznych ilości substancji odurzających, fałszowania dokumentów a także oszustw kredytowych. Sprawa jest rozwojowa i śledczy wyjaśniają jej wszystkie okoliczności. Ustalają inne osoby mogące mieć związek z nielegalnym procederem- wyjaśnia Drożdż.
W postępowaniach toczonych przez krakowskimi sądami zapadły już pierwsze wyroki skazujące. Wobec 7 członków grupy przestępczej orzeczone zostały kary bezwzględnego pozbawienia wolności od 11 miesięcy do 5 lat i 6 miesięcy. Ponadto narkotykowi przestępcy ukarani zostali wysokimi karami grzywny.
- Sądeckie królowe Instagrama. Są młode i robią karierę
- Top krótkich wyjazdów godzinę od Nowego Sącza
- Czy prace na stadionie Sandecji są prowadzone bez pozwolenia? Nadzór bada sprawę
- Michał Szczygieł o tym, co wyzwala w nim adrenalinę
- W lasach Beskidu Wyspowego pojawiają się pierwsze grzyby
- 10 miejsc idealnych na upalny dzień. To nie tylko baseny i kąpieliska
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
