FLESZ - Dopłaty do cen energii

„W porównaniu z 2019 r. zwiększył się pobór i zużycie wody na potrzeby gospodarki narodowej i ludności. Emisja zanieczyszczeń pyłowych z zakładów szczególnie uciążliwych dla czystości powietrza zmalała o 33,5 proc., a gazowych (bez CO2) – o 8,1 proc.. Odpadów wytworzonych przez zakłady było mniej o 18,6 proc., a odebranych lub zebranych odpadów komunalnych – więcej o 4,8 proc.” – czytamy w najnowszym (sygnalnym) opracowaniu krakowskiego Urzędu Statystycznego („Stan i ochrona środowiska w województwie małopolskim w 2020 r.”).
145 uciążliwych dla przyrody zakładów w Małopolsce
Na koniec 2020 roku na terenie naszego województwa działało w sumie 145 zakładów szczególnie uciążliwych dla czystości powietrza, czyli o 1 więcej niż w 2019 r. (stanowią one 7,8 proc. ogólnej liczby tego typu przedsiębiorstw w Polsce). 85 z nich (59 procent) posiadało urządzenia do redukcji zanieczyszczeń pyłowych, natomiast 30 - urządzenia do redukcji zanieczyszczeń gazowych.
Emisja zanieczyszczeń pyłowych i gazowych z wszystkich tych 145 zakładów wyniosła w ciągu roku łącznie 66 tys. ton (bez CO2). Na przestrzeni ostatnich dwóch lat znacznie, bo aż o jedną trzecią, zmalała emisja zanieczyszczeń pyłowych. Redukcja zanieczyszczeń gazowych (bez CO2) była mniejsza - 8,1 proc.
Stan środowiska w Małopolsce: gdzie powstaje najwięcej pyłów, a gdzie gazów
Zakłady szczególnie uciążliwe dla czystości powietrza wyemitowały 1,1 tys. ton zanieczyszczeń pyłowych (co dało 100 kg na kilometr kwadratowy; podobnie jak w kraju). Stanowiło to 4,8 proc. krajowej emisji pyłów z tego typu zakładów. W owych zakładach powstało też 64,9 tys. ton zanieczyszczeń gazowych (bez CO2), co dało 4,3 tony na kilometr kwadratowy (w kraju średnio 3,6 t) i stanowiło 5,8 proc. tego typu zanieczyszczeń w skali kraju.
W podziale na powiaty, najwięcej zanieczyszczeń pyłowych wyemitowano w Tarnowie (21,8 proc. całej emisji wojewódzkiej) i w Krakowie (21,5 proc.), a następnie w powiecie olkuskim (10,4 proc.). Jednocześnie największą ilość zanieczyszczeń gazowych (bez CO2) wyemitowano w powiecie oświęcimskim (aż 47,3 proc. emisji wojewódzkiej!) oraz Krakowie (18 proc.) i Tarnowie (9,7 proc.).
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych filtrów i innych rozwiązań najbardziej uciążliwym dla środowiska zakładom udało się wychwycić aż 99,8 proc. wytworzonych przez nie zanieczyszczeń pyłowych oraz 59,2 proc. zanieczyszczeń gazowych (bez CO2).
Stan środowiska w Małopolsce: kto wytwarza najwięcej ścieków do oczyszczenia
Do wód powierzchniowych lub do ziemi trafiło w Małopolsce 447,3 hektometrów sześć. ścieków przemysłowych i komunalnych (6,1 proc. wielkości krajowej). Zakłady odpowiadają za blisko trzy czwarte owych ścieków, reszta to ścieki komunalne. 58,5 proc. ścieków wymagało oczyszczania, w tym prawie połowa została oczyszczona mechanicznie, a jedna trzecia – z podwyższonym usuwaniem biogenów. Najwięcej ścieków wymagających oczyszczania odprowadzono do wód lub do ziemi w powiecie olkuskim – 43,2 proc. całej „produkcji” wojewódzkiej, a w dalszej kolejności w Krakowie – 17,7 proc. i powiecie oświęcimskim – 6 proc. Najmniej tego typu ścieków odnotowano w powiecie proszowickim (0,2 proc.), miechowskim i dąbrowskim (po 0,3 proc.).
- Popularne leki wycofane z aptek w Polsce. Jest nowa lista od GIF WRZESIEŃ 2022
- Najlepszy Dom Świata stoi pod Krakowem! Zobacz, jak wygląda!
- Linia tramwajowa do Górki Narodowej jak w San Francisco. Ale bez pętli?
- Kiedyś Wawel zasłaniał tajemniczy budynek. Teraz jego istnienie byłoby oburzające
- Samochody pojechały już S7. Odcinek od węzła Widoma do węzła Szczepanowice otwarty!
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym