W przestępczym procederze 35-latek z Gliwic zajmował się werbowaniem osób do roli tzw. „słupów”, gotowych założyć na swoje dane rachunki bankowe, natomiast 64-latek z Sosnowca pełnił rolę właśnie takiego „słupa”.
Sprawa miała swój początek 11 marca br., kiedy to dział bezpieczeństwa jednego z banków wykrył podejrzane operacje na koncie krakowskiego zakonu i powiadomił jego przedstawicieli. Okazało się, że wcześniej tego dnia, do jednego z zakonników zadzwonili fałszywi policjanci, którzy pod legendą „ochrony oszczędności zgromadzonych na rachunkach bankowych” uzyskali od duchownego hasła i loginy do kilku kont zakonu.
Na kontach tych oszuści dokonali zlecenia kilkudziesięciu przelewów na łączną kwotę 915 tys. zł. Dzięki współpracy z działami bezpieczeństwa kilku banków wstrzymano przelewy na prawie 500 tys. zł.
Sprawą zajęli się policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu krakowskiej komendy miejskiej. Kryminalni w dniach 16 – 18 marca br., finalizując dokonane ustalenia operacyjne, przeprowadzili realizację, w wyniku której na terenie województwa małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego zatrzymali 12 osób w wieku od 16 do 64 lat, zaangażowanych w przestępstwo.
Wśród nich było trzech mężczyzn narodowości romskiej, organizatorów przestępczego procederu. Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa, w tym dotyczące mienia znacznej wartości. Na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście – Zachód, sąd zastosował wobec trzech obywateli (w wieku 20, 24 i 26 lat) - organizatorów oszustwa - tymczasowy areszt na 3 miesiące. Pozostali członkowie grupy zostali objęci dozorem policji.
Ponieważ sprawa oszustwa miała charakter rozwojowy policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie nadal pracowali nad ustaleniem pozostałych osób zamieszanych w nielegalny proceder.
8 kwietnia br., na katowickim lotnisku funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali poszukiwanego przez krakowskich policjantów 35-latka. Ten mieszkaniec Gliwic w szajce oszustów odpowiedzialny był za werbowanie tzw. „słupów”, tj. osób, na które zakładane były konta bankowe. Zgromadzone rachunki bankowe mężczyzna odpłatnie przekazywał kolejnym członkom grupy.
12 kwietnia br. policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu zatrzymali 64-letniego mieszkańca Sosnowca, który w przestępczym procederze pełnił rolę tzw. „słupa’, który odsprzedawał założone rachunki bankowe. Jak ustalono, rachunki bankowe, którymi zawiadywali zatrzymani mężczyźni, wykorzystane zostały podczas oszustwa wymierzonego w finanse oszukanego zakonu.
Podejrzanym przedstawiono w Krakowie zarzuty wyłudzenia mienia o znacznej wartości – za co grozi im do 10 lat więzienia.
Na wniosek prokuratury, Sąd Rejonowy dla Krakowa - Nowej Huty wobec 35-latka zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na 3 miesiące. Natomiast 64-latek decyzją Prokuratora Prokuratury Rejonowej dla Krakowa- Nowej Huty został objęty dozorem Policji.
Nie przeocz
- Wojsko sprzedaje auta, łodzie, sprzęt do nurkowania, AGD, biurowy i warsztatowy
- Tanie domy od komornika czekają na nowych właścicieli! Zobacz oferty z woj. śląskiego
- Tak mieszkają śląscy milionerzy! Zobacz najdroższe domy na sprzedaż w woj. śląskim
- Magda Gessler zrobiła rewolucję w sosnowieckiej restauracji. Jak teraz wygląda?
Musisz to wiedzieć
- Najlepsze zioła na cholesterol. Tak obniżyć poziom cholesterolu domowymi sposobami
- Takie mają być emerytury w lipcu po zmianach podatkowych. Mamy nowe wyliczenia!
- Sosnowiec: Na stadionie zaczyna kiełkować trawa, a kibice pytają już o mecz otwarcia
- Pół roku temu ruszyła budowa nowego stadionu GKS Katowice. Jak wygląda to miejsce?
