https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przetargi publiczne. Firmy mają zatrudniać na etatach. -To błąd - uważają przedsiębiorcy

Archiwum/Andrzej Bartniak
"Błędem jest używanie zapisu o zatrudnieniu na etacie jako kryterium, za które przyznawane są punkty na etapie oceny ofert złożonej przez wykonawców".

Tak uważa Konfederacja Lewiatan.

W ramach znowelizowanej ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp) ustawodawca  wskazał, iż w przypadku zamówienia na usługi lub roboty budowlane zamawiający może zobowiązać wykonawcę i jego podwykonawców do zatrudnienia pracowników na umowę o pracę w celu wykonania wskazanego kontraktu. Ważne jest jednak, by zasada ta była stosowana właściwie. Błędem jest używanie zapisu o zatrudnieniu na etacie jako kryterium, za które przyznawane są punkty na etapie oceny ofert złożonej przez wykonawców - uważa Konfederacja Lewiatan.

Uwzględnianie zapisów o zatrudnieniu pracowników na etacie dla realizacji danego zamówienia powinno polegać na postawieniu wymogu dotyczącego realizacji zamówienia, a nie kryteriów oceny ofert lub kryteriów kwalifikacji wykonawcy. Oznacza to, że zastosowanie punktacji za liczbę pracowników zatrudnionych na etacie w przedsiębiorstwie nie jest właściwym wykonaniem zapisów znowelizowanej ustawy ani nie spełnia intencji Ustawodawcy. W przypadku zastosowania zapisu art. 29 ust. 4 Pzp w przetargu publicznym oferty wykonawców, którzy nie wypełniają tego wymogu, będą podlegać odrzuceniu. Należy jednak pamiętać, że warunek zatrudnienia na umowę o pracę ma dotyczyć wyłącznie realizacji danego zamówienia – a nie całego przedsiębiorstwa wykonawcy.

- Zobligowanie zamawiającego, by uwzględnił w przetargu publicznym obowiązek zatrudniania przez wykonawcę pracowników – dedykowanych do wykonania wskazanego zamówienia – na umowę o pracę, to niewątpliwie przełom w dążeniu do profesjonalizacji bardzo istotnej części polskiego rynku. Racjonalne wykorzystywanie tej zasady niesie ze sobą same zalety – zwiększa poziom bezpieczeństwa pracowników, prowadzi do podwyższenia jakości przetargów publicznych, podczas których wyłaniana jest firma realizująca usługę oraz zapewnia dodatkowe wpływy do budżetu państwa. W związku z tym zamawiający – przy ustalaniu warunków przetargowych – są zobowiązani respektować intencję ustawodawcy i tym samym powinni kalkulować budżety tak, by zabezpieczały prawa zatrudnionych – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Rady Zamówień Publicznych przy Konfederacji Lewiatan.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
peters
SOLID HALE pozwala budować nieruchomości magazynowe na bardzo dobrych warunkach i tutaj właśnie ten potencjał jest zdecydowanie największy. Chodzi mi głównie o elastyczność takiej formy budowania hal. Można powiedzieć, że takie rozwiązania stanowią po prostu duże ułatwienie - są dosyć tanie, powstają bardzo szybko i chyba w sumie to jest aktualnie najważniejsze dla inwestora. Kolejna kwestia to fakt, że można je tak naprawdę przenieść w dowolne miejsce.
r
reteres
SOLID HALE wam coś mówią? To firma, które zajmuje się budowaniem hal stalowych. Są one zdecydowanie tańsze w budowie od murowanych, a dają tak naprawdę dużo większe możliwości. Dochodzi kwestia dowolności konstrukcji, podobnie jak wielu innych tematów. A ogólnie - zdecydowanie ich polecam.
Wykonają całość od fazy projektu po całościowe wykonanie. To się wam sprawdzi.
k
kortek
Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest teraz zainwestowanie we własną halę, ale stalową. Jest taka firma o nazwie SOLID HALE - tam macie u nich od razu opisane najważniejsze plusy tego rozwiązania. Ale ogólnie hale magazynowe ze stali powstają szybko, a są funkcjonalne i w dodatku tanie, zatem idealne pod aktualne oczekiwania rynku.
m
miseks
JARTOM, hale magazynowe, np. w Grójcu - to dopiero inwestycje w które można zainwestować na poważnie. Pytanie - kto posiada na ten cel odpowiedni kapitał?  Bo akurat teraz warunki do inwestowania są doskonałe.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska