Przewodniczący Rady Miasta Krakowa bojkotuje metropolitę krakowskiego. Chodzi o pedofilię

Piotr OgórekZaktualizowano 
Abp Marek Jędraszewski
Abp Marek Jędraszewski Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta Krakowa oraz szef krakowskiej Platformy Obywatelskiej, zapowiedział, że nie będzie uczestniczył w publicznych wystąpieniach razem z metropolitą krakowskim, abp. Markiem Jędraszewskim. Powodem są słowa duchownego, który stwierdził, że skazanie australijskiego abpa George'a Pella za pedofilię to prześladowanie Kościoła. - Przyzwoitość nie ma ceny, postanowiłem od dziś nie uczestniczyć w spotkaniach publicznych z ks. abp. Markiem Jędraszewskim - oznajmia Dominik Jaśkowiec. To kolejna napięta sytuacja wokół krakowskiego Kościoła w ostatnich dniach.

Abp Marek Jędraszewski w poniedziałek brał udział w odbywającym się w Krakowie Europejskim Kongresie Samorządów. Podczas panelu "Czy religia jest jeszcze człowiekowi potrzebna?" stwierdził, że Kościół jest prześladowany. - Spójrzmy dzisiaj na Australię, gdzie kardynał Pell został skazany. Tam są łamane prawa człowieka. Chrześcijaństwo zawsze było prześladowane - powiedział duchowny.

To właśnie te słowa spowodowały, że Dominik Jaśkowiec podjął decyzję o nieuczestniczeniu w publicznych spotkaniach razem z metropolitą krakowskim. - Bezpośrednim powodem mojej decyzji jest wypowiedź ks. abpa przedstawiająca ks. kardynała George'a Pella w roli ofiary prześladowań katolików na świecie. Ks. kardynał Pell już dwukrotnie został skazany przez australijskie sądy za przestępstwa seksualne wobec dzieci! Nie ma i nigdy nie będzie mojej aprobaty dla relatywizowania pedofilii - stwierdził Dominik Jaśkowiec.

Jak dodaje przewodniczący rady miasta, liczy że abp Jędraszewski wycofa się ze swoich słów. - Proszę nie traktować tego oświadczenia jako ataku na Kościół katolicki - podkreśla Dominik Jaśkowiec.

Metropolita na poniedziałkowym spotkaniu mówił, że poprzedniego wieczoru (w niedzielę - red.) ulicami Krakowa przeszła Akademicka Droga Krzyżowa, w której wzięło udział wielu młodych ludzi. Było to ich publiczne świadectwo wiary. Wyraził swą nadzieję, że współczesna krytyka Kościoła minie. – Chrześcijaństwo zawsze było związane z koniecznością dawania świadectwa i było prześladowane – dodał abp Jędraszewski.

Kuria ostro o uchwale Rady Miasta Krakowa: to przeczy zasadom wolności i szacunku

Sytuacja wokół krakowskiej kurii w ostatnich dniach jest napięta. Wczoraj kuria ze zdziwieniem odniosła się do uchwały rady miasta ws. próby prowadzenia lekcji religii na pierwszej lub ostatniej lekcji. Kanclerz kurii, ks. Tomasz Szopa, stwierdził że przeczy to zasadom wolności i szacunku.

Z kolei kilka dni temu, podczas obchodów 14. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II, część dziennikarzy nie została wpuszczona na obchody. Uroczystości, do tej pory odbywające się przed oknem papieskim na Franciszkańskiej, zostały przeniesione na dziedziniec kurii, a ich relacjonowania odmówiono dziennikarzom TVN, Gazety Wyborczej i portalu lovekrakow.pl. Wejście uniemożliwili im Rycerze Jana Pawła II.

W związku z powyższym dziennikarze krakowskich mediów zbierają podpisy pod apelem do abpa Marka Jędraszewskiego, aby spotkać się z nim i omówić zasady dalszej współpracy. Inicjatorem akcji jest fotoreporter Marek Lasyk.

"Zwracamy się do Księdza Arcybiskupa z apelem o zmianę medialnej polityki, jaką od dwóch lat prowadzi Archidiecezja Krakowska. Prosimy też o otwarte dla wszystkich mediów spotkanie, które pozwoli wypracować standardy pracy dziennikarzy i fotoreporterów relacjonujących wydarzenia w Kościele krakowskim" - czytamy we fragmencie apelu, który wkrótce ma być doręczony do kurii.

Australijski duchowny skazany na 6 lat

Australijski kardynał George Pell to były bliski współpracownik papieża Franciszka i były skarbnik Watykanu. W marcu tego roku został skazany na sześć lat więzienia za molestowanie dzieci. Chodzi o molestowanie dwóch chłopców z chóru kościelnego w połowie lat 90., gdy Pell był arcybiskupem Melbourne. 77-letni kardynał twierdzi, że jest niewinny. O przedterminowe zwolnienie z więzienia będzie się mógł ubiegać po trzech latach i ośmiu miesiącach.

W związku ze sprawą, jaka toczyła się przeciwko duchownemu, ten od 2017 r. był urlopowany. Oskarżenie dotyczyło wykorzystywania seksualnego dwóch chłopców, choć początkowo śledczy zajmowali się wyjaśnieniem około 20 przypadków przestępstw na tle seksualnym, których miał się dopuścić Pell. Potem część oskarżeń wycofano. Pozostały zarzuty z roku 1996, kiedy to Pell przyłapał dwóch chłopców na piciu wina mszalnego w zakrystii katedry w Melbourne. Obaj mieli wtedy po 13 lat, jeden z nich zeznał, że Pell zmusił go do seksu oralnego. Druga ofiara duchownego zmarła w roku 2014 po przedawkowaniu narkotyków. Mężczyzna miał 31 lat i jego rodzina będzie skarżyła Pella i australijski kościół o odszkodowanie, kiedy tylko uprawomocni się wyrok na kardynała.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Co zrobić z dzieckiem w czasie strajku?

Wideo

Materiał oryginalny: Przewodniczący Rady Miasta Krakowa bojkotuje metropolitę krakowskiego. Chodzi o pedofilię - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 41

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
k
krakus

P.JASKOWIEC..GEBA PANU NA BIEDZIE UROSLA TO I BISKUP NA KOLANACH WINIEN DO PANA PRZYJSC Z POKLONEM...CHLOPIE CO TY PREZENTUJESZ????ZA CZYJE PIENIADZE ZYJESZ I KOMU SLUZYSZ...jeszcze panu rura zmioeknie..ale to nie moja sprawa...SOWA DZIALA

zgłoś
k
katolik

ddddddDZIWNE DLACZEGO TAKIEGO BUCA MA SIE I JEGO PIERDOLENIA MA SIE sluchac.

zgłoś
C
Chrześcijanin

Może abp. obrońca Pell'a przyleciał statkiem o nazwie Nostromo do Krakowa ?! Ten film jest zupełnie jakby oparty na realiach !

zgłoś
C
Chrześcijanin lat 70

Wszystkich, których ogarnia wstręt i trwoga po odczytaniu informacji o tym, jak postępują pedofile, czyli księża i hierarchowie wsadzający do gardła i do odbytu dzieciom płci obojga swoje kolosalne narządy rozrodcze (raczej narzędzia zbrodni !), odsyłam do obejrzenia filmu pod tytułem ,,Ósmy pasażer Nostromo''. Zupełnie podobnie robił to ten ,,pasażer'' ! ,,Miłych'' wrażeń !

zgłoś
G
Gość

Co ma piernik do wiatraka - nie jest prześladowaniem Kościoła jako organizacji skazanie dewianta czy przestępcy noszącego sutannę. Ale tacy jak abp. nie znoszą żadnej krytyki
Proponuję , aby udał się na misje np. do Syrii, Libii idt.

zgłoś
t
top

O rety! TVN-u, GW i lovekrakow.pl nie wpuszczono, jeszcze ich tam brakowało. Słuszna reakcja.

zgłoś
A
An.noyed

He, he, skazanie pedofila to prześladowanie, a wyznaczenie godzin lekcyjnych na poranek przeczy zasadom wolności i szacunku. O czym oni pieprzą?

zgłoś
x
xyz

Dziękuję ks. Arcybiskupowi za tak mądrą wypowiedź. Dziękuję, że ksiądz Arcybiskup nie boi się prawdy. Jest to moment kiedy ks. Arcybiskupa krytykują ale czy Ci ludzie zastanawiają się gdzie leży prawda.
Wszyscy piszą w podpisach jak i w artykule zamieszczonym na stronie w ogółach nie wgłębiając się w szczegóły.
Czy ktoś z Was przyglądał się temu procesowi, czy ktoś z Was wie jaka była sytuacja z kard. Pellem w Australii, że szukano na niego wszelakich haków by oskarżyć go o pedofilię. Ostał się jeden i to bardzo ale to bardzo wątpliwy.
Proponuję powrócić do źródeł, pogrzebać i zbadać sprawę a waszym oczom może okazać się, że w słowach arcybiskupa jest prawda.
Wspieram całym sercem działania ks. Arcybiskupa i oby tak dalej kierował ks. Arcybiskup Archidiecezją Krakowską.

zgłoś
z
zd

Nie wiecie konkretnie o co chodzi a już ruszacie do pisania antykatolickich tekstów. Poczytajcie trochę o sprawie a nie dawajcie się napuszczać jak baranki

zgłoś
S
Smok

"A diabła, który ich zwodzi,
wrzucono do jeziora ognia i siarki,
tam gdzie są Bestia i Fałszywy Prorok.
I będą cierpieć katusze we dnie i w nocy na wieki wieków"

Biblia Tysiąclecia, Apokalipsa św. Jana 20:10

zgłoś
x
xymox

Im bardziej intensywnie przyglądam się historii Kościoła, tym mocniej uświadamiam sobie fakt istnienie Boga,Wirakoczy,Allacha,Jahwe,Ramy czy jak przekazywali Summerowie - Wszechmocnego ( choć tej nazwy ponoć używali summeryjscy bogowie przybili z gwiazd), którego istnienie a po pojawieniu się Chrystusa z Nazaretu - działania, stały się pretekstem do utworzenia organizacji pokoleniowej opartej na cwaniactwie, żądzach, chciwości i manipulacji.
Obecny Kościół nie ma NICZEGO wspólnego z Chrystusem czy zasadami wiary.
I wiecie co? WIdząc pewne prawidłowości historii ostatnich 2000 lat można przyjąć, że nasz gatunek rozwinął się pod kontrolą i zapewne Kościół Powszechny jako instytucja celo ma być w odwrocie.
Przez 2000 lat miał za zadanie nie tylko dystrybuować ogólne normy w obszarze społecznym ile nas w rozwoju skutecznie blokować. Tak się stało i teraz po prostu ma za zadanie powoli tracić na znaczeniu. Bo Ci, którzy wierzą w istnienie sił wyższych chyba takich " przewodników duchowych" już raczej nie potrzebują. To początek końca instytucji tych Panów. Co będzie dalej i jaki jest plan w stosunku do naszej cywilizacji? A cholera wie :)
Ale wiem na pewno, żaden dobry PR Franciszek i żadne inne sztuczki oraz histeryczne próby obrony stanu posiadania Kościoła już nie pomogą. Proces jest w toku.....

zgłoś
A
Areligijny.

Religia nie wnosi nic nowego! Religia cofa! Religia marnotrawi czas i pieniądze, duże pieniądze!
Przez religię ludzie się mordowali, mordują, i będą mordować!
Ku przestrodze!

zgłoś
t
tolo

To się Kraków doczekał arcymiernoty miernotolity

zgłoś
G
Gość

jeszcze tylko 7 miesięcy i weźmiemy się za tę prymitywną hołotę i wstecznictwo średniowieczne.

zgłoś
ś
św.NH

Komedianci zwani ateistami robią pokaz lizania idei wiecznie żywej materii pod siebie. Ruszyli uszami i wszechświat się stał z zera do zera. Pojęcie o wieprzach naukowych kuźnic diabła jądrowego a szybki jasny płomień was ścina.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3