Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przez pandemię rośnie bezrobocie w naszym regionie. Ludzie najbardziej boją się zwolnień grupowych

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Urzędy pracy znów mają sporo pracy
Urzędy pracy znów mają sporo pracy PUP Oświęcim
Pandemia robi swoje także na rynku pracy, więc przybywa bezrobotnych w naszym regionie. Na razie ma ma sygnałów o zwolnieniach grupowych, ale strach jest. Ci, którzy jeszcze pracy nie stracili liczą dokładnie każdą złotówkę i rezygnują z większych wydatków.

Powiat Wadowicki
Na koniec kwietnia w powiecie wadowickim było zarejestrowanych 4060 bezrobotnych. W porównaniu do marca przybyło 574 bezrobotnych. A w porównaniu do kwietnia ubiegłego roku, to już ponad 1000 osób więcej!

Dało to 5,8 proc. osób bez pracy w całym powiecie. Wszystkich danych za maj jeszcze nie ma, ale te, które już opublikowano, pokazują, że problem narasta. W maju stopa bezrobocia wzrosła o prawie 1 punkt procentowy do 6,7 proc.

Zapowiedzi zwolnień grupowych, jak na razie (stan na początek czerwca) nie odnotowano, ale nie da się ich wykluczyć w kolejnych miesiącach.

W branży handlowej powszechna staje się natomiast praktyka „przenosin” placówek do innych miast lub ich likwidacji. Tak stało się ostatnio w Wadowicach ze sklepem sieci CCC. Placówkę zamknięto a dziewięciu zatrudnionym tu osobom zaoferowano zatrudnienie w innych miast m.in. w Oświęcimiu, Kętach, Krakowie i Chrzanowie. Nie ma pewności czy wszyscy z tych propozycji skorzystają.

Ci wadowiczanie, którzy obawiają się utraty pracy, już zaczynają liczyć każdy grosz i rezygnują z planowanych, większych wydatków, takich jak np. zakup mieszkania.

Pandemia uderzyła w handel. Pracodawcy liczą  się z kazdym groszem, ich pracownicy drżą o pracę.
Pandemia uderzyła w handel. Pracodawcy liczą się z kazdym groszem, ich pracownicy drżą o pracę. Bogumił Storch

Powiat olkuski
Przedsiębiorstwa z powiatu olkuskiego na razie wstrzymują się ze zwolnieniami pracowników, ale tu też niepewność i oczekiwanie wciąż panuje na rynku pracy.
322 osoby bezrobotne przybyły w powiecie olkuskim w trakcie trwania pandemii koronawirusa. W marciu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Olkuszu zarejestrowanych było 3556 osób, podczas gdy ich liczba na koniec maja wyniosła 3878. Oznacza to wzrost stopy bezrobocia z 7,5 na 7,7 proc..
- Wzrost liczby bezrobotnych jest stosunkowo niewielki. Jest też dobra informacja. Odnotowaliśmy podjęcia pracy przez osoby bezrobotne - mówi Małgorzata Adamczyk-Kurzak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu.

Firmy działające na terenie powiatu olkuskiego do tej pory nie zgłosiły chęci przeprowadzenia zwolnień grupowych.
Powiat Chrzanowski
W Chrzanowie duże firmy wstrzymują się ze zwolnieniami. W maju w powiecie chrzanowskim przybyło 308 bezrobotnych.
Żadne przedsiębiorstwo do tej pory nie zgłosiło do Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie chęci dokonania grupowych zwolnień.

- Przedsiębiorcy chętnie korzystają natomiast ze wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej - mówi Jerzy Kasprzyk, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy.
Bezrobocie kształtuje się na poziomie 7,2 proc. i jest niższe niż w analogicznym okresie przed rokiem, gdy wynosiło 7,4 proc. Od lat systematycznie ono spada. Przykładowo w styczniu 2007 r. wynosiło aż 17 proc.

Urząd Pracy
Urząd Pracy Bogusław Kwiecień

Obecnie chrzanowski "pośredniak" dysponuje 49 ofertami pracy dla 117 pracowników.
Powiat oświęcimski
Tutaj też nie ma zgłoszeń od lokalnych pracodawców odnośnie planów zwolnień grupowych. Ale i tak bezrobocie rośnie. Na koniec marca w rejestrach Powiatowego Urzędu Pracy w Oświęcimiu było 2922 osób bezrobotnych. Z kolei na koniec kwietnia już 3332, a na koniec maja 3481. Dla porównania, w maju ub. roku w oświęcimskim PUP zarejestrowanych było 2756 bezrobotnych, czyli o 725 mniej niż obecnie.

Gdybyśmy mieli to przeanalizować, im bliżej lata, bezrobocie malało, bo osoby zatrudniały się przy pracach sezonowych. Teraz niestety nie ma takiej możliwości i w dobie koronawirusa rośnie

mówi Józef Kała, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Oświęcimiu.

FLESZ - Zasiłki dla bezrobotnych będą wyższe

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska