Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przypominają o poetach na ulicach, których są patronami. Ciekawa inicjatywa Sądeckiego Klubu Literackiego [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Członkowie Sądeckiego Klubu Literackiego wychodzą na ulicę z poezją. W ramach akcji „Święto ulicznych poetów” organizują w mieście happeningi - przybliżają poezję z zapomnianych tomików, stojących w alfabetycznym szeregu na bibliotecznych regałach. Chodzi przede wszystkim o to, aby przypomnieć mieszkańcom Nowego Sącza o literatach na ulicach, których są patronami.

FLESZ - Jaka muzyka jest najlepsza dla zdrowia? Tego się nie spodziewałeś!

od 16 lat

To pierwsza tego typu akcja w Nowym Sączu, choć podobne odbywały się już wcześniej w innych miastach. Zainspirowani sukcesem wielu z nich członkowie klubu literackiego z Nowego Sącza postanowili wyjść z poezją do ludzi, aby jak najwięcej z nich miało okazję przypomnieć sobie kim byli patroni ulic, na których mieszkają, albo dowiedzieć się więcej na temat ich twórczości.

- Ta inicjatywa odbywa się na ulicach miasta w ramach II Sądeckich Dni Literatury, które w tym roku poświęcone są poezji. We współpracy z Sądeckim Klubem Literackim byliśmy już na jednej z sądeckich ulic, ale planujemy kontynuować ją również na kolejnych w naszym mieście - zapowiada Marek Rylewicz, dyrektor sądeckiej Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu.

Bohaterem pierwszej akcji był Władysław Broniewski - poeta, tłumacz literacki, autor liryki rewolucyjnej, patriotycznej, żołnierskiej i autobiograficznej. Jak przyznaje Joanna Babiarz, inicjatorka oraz wieloletnia członkini Sądeckiego Klubu Literackiego, pierwszy happening spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony przechodniów. Zadowolenia nie kryje również dyrektor sądeckiej biblioteki.

- Zorganizowaliśmy to tak, że punktem centralnym wydarzenia był przystanek autobusowy, bo to miejsce, gdzie zazwyczaj spotkać można najwięcej ludzi. Wiele osób z zaciekawieniem przystawało, aby zobaczyć czego dotyczy happening - relacjonuje Rylewicz.

W ramach akcji nie tylko czytano poezję, ale także odtwarzane były piosenki, które powstały do tekstów literackich Broniewskiego. Członkowie klubu zaczepiali też mieszkańców, aby porozmawiać z nimi o tym, co wiedzą na temat patronów swoich ulic. Przeprowadzany był też wśród nich sondaż dotyczący wiedzy na temat twórczości danego poety.

- Każdy, kto zatrzymał się przy nas pytany był o to, co wie o Broniewskim, a osoby, które w tym zakresie nie mogły pochwalić się zbyt dużą wiedzą dostawały od nas zakładkę do książki z wizerunkiem poety oraz ciekawymi informacjami na jego temat. Ludzie chętnie zatrzymywali się pytając, o co chodzi - przyznaje Joanna Babiarz.

Po sukcesie pierwszej, zachęceni pozytywnym odbiorem pomysłodawcy akcji planują już zorganizowanie kolejnych. Mają się one odbyć między innymi na ul. Juliana Tuwima, Jana Kochanowskiego. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Józefa Ignacego Kraszewskiego. Zgodnie podkreślają, że tego typu akcję są bardzo cenne i mają aspekt wielopokoleniowy.

- Sami jesteśmy poetami i dlatego tak ważne jest dla nas, żeby innych poetów upamiętniać. To istotne, żeby przypominać kim byli, ale także w kontekście młodego pokolenia, aby edukować młodych. Spotkaliśmy kilka osób, które nie wiedziały kim był Broniewski. Dzięki tej akcji być może uda się im na dłużej, lub być może na zawsze zapamiętać, że był poetą - dodaje Babiarz.

Sądecki Klub Literacki już kilkukrotnie wcześniej wychodził do sądeczan. Podobne, choć w zorganizowane w nieco innej formie akcje odbywały się między innymi w ramach obchód świąt patriotycznych.

- Już wcześnie spotykaliśmy się z ludźmi na przykład w autobusach. Przebieraliśmy się w przedwojenne kostiumy i czytaliśmy wiersze o wojnie- mówi Stanisława Widomska, członkini Sądeckiego Klubu Literackiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska