https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyrodnicy alarmują. Kanadyjska nawłoć atakuje łąki w Beskidzie

Anna Oskierko
W Nowym Sączu nawłoć porasta już hektary nad Dunajcem
W Nowym Sączu nawłoć porasta już hektary nad Dunajcem Anna Oskierko
- Nawłoć kolonizuje sądeckie łąki. Drastycznie spada liczba owadów i ptaków - alarmują przyrodnicy.

Wysokie łany rośliny o żółtych, wiechowatych kwiatach są coraz bardziej widoczne w krajobrazie Sądecczyzny. Nawłoć kanadyjska z powodzeniem konkuruje z rodzimymi gatunkami i zajmuje ich miejsce. - Jest niezwykle inwazyjna - mówi przyrodnik Grzegorz Tabasz z Nowego Sącza. - Jeśli gdzieś się pojawi, dominuje nad innymi roślinami. Zmniejsza się różnorodność biologiczna.

Damian Szpiłyk z Korzennej napisał niedawno pracę magisterską na UJ o nawłoci. W swej okolicy badał wpływ rośliny na mrówki. Wykazał, że kolonie owadów znikają na polach z nawłocią, co negatywnie działa na cały ekostystem. - Hektary porośnięte nawłocią widać szczególnie tam, gdzie były pastwiska lub kośne łąki - zauważa Damian Szpiłyk.

Jak wyjaśnia, zaprzestanie tradycyjnego użytkowania sprawiło, że nawłoć rozprzestrzenia się bez ograniczeń. - Odcina niższe rośliny od światła i wydziela do gleby substancje hamujące kiełkowanie nasion innych gatunków - dodaje biolog. - W rezultacie zmniejsza się baza pokarmowa dla zamieszkujących łąki bezkręgowców, zwiększa wilgotność, a temperatura spada. Znikają mrówki, motyle, muchówki i błonkówki, co powoduje, że żywiące się nimi zwierzęta muszą wynieść się na inne tereny. Uciekają także ptaki, które w nawłoci nie mają odpowiednich miejsc na zakładanie gniazd.

Grzegorz Tabasz radzi regularnie przez kilka lat wykaszać nawłoć i pozbywać się jej nasion. - Niestety, skala problemu jest ogromna i walka z tą rośliną wymagałaby gigantycznych nakładów - przyznaje. -Jeśli chcemy pozbyć się nieproszonego lokatora, musimy kosić łąki dwa razy do roku, najlepiej zanim nawłoć zdąży wytworzyć nasiona.

Dzika "ozdoba"

Nawłoć kanadyjska to roślina z rodziny astrowatych. Rośnie nawet do dwóch metrów wysokości, zajmując ogromne połacie ziemi, szczególnie nieużytki w rejonie rzek. Co roku wytwarza drobne, żółte kwiaty. Kwitnie od sierpnia do października. Występuje naturalnie w Ameryce Północnej. Do Europy została sprowadzona w XIX w. jako roślina ozdobna, lecz szybko zdziczała, rozprzestrzeniając się na nowe tereny.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
apifil
Zastanawia mnie skoro to taka straszna roślina to w Ameryce skąd się wzięła chyba wyniszczyła całe ekosystemy. Ludzie zastanówcie się, ten pseudomagister to chyba nie prowadził badań i obserwacji w terenie. Dzięki nawłoci miliony owadów mają pokarm w postaci nektaru i pyłku i nie mówię tu tylko o pszczole miodnej, obserwuję często stada owadów na kwiatach nawłoci. Co do mrówek: w tym roku na moją prośbę jeden rolnik zaorał 1 ha nawłoci żeby posiać grykę: po samym zaoraniu chodziłem po polu i widziałem mnóstwo mrówek - to jakieś bzdury i propaganda. (Natomiast gryka udała się świetnie bez żadnych zabiegów tylko oranie i bronowanie.)Ten sam rolnik nasłuchał się takich mądrali i 2 dni temu przed samym kwitnieniem nawłoci wykosił 10 ha - bez żadnej potrzeby ot żeby pole ładnie wyglądało.
o
olga
Biedny jesteś...
r
rolnik z małopolski
Spotykałem tę roślinę dużo wcześniej niż Kolega napisał pracę naukową. (Gratuluję magisterki) . Zauważyłem że zajmuje ona stanowiska na nieużytkach obok żwirowni gdzie wędkowałem. W ciągu dwóch trzech lat od czasu eksploatacji kamienia rozrasta się na nieurodzajnej glebie w zastraszającym tempie. To prawda że zajmuje wszelkie grunty które są pozostawione bez uprawy . Pszczelarze upodobali sobie tę roślinę bo jest bardzo miododajna . Jadłem w zeszłym roku miód nawłociowy - pyszny i co za kolor .
Pozdrawiam
w
wszechPolak
takim gatunkiem inwazyjnym jest ciapatstwo, arabusy i murzyni, niestety nasze panienki nadstawiają im c..p więc mają dobre warunki do rozprzestrzeniania się
d
dodo
czyn społeczny dla urzędasów-każdemu do ręki tasak niech ścina jak MURZYN trzcinę w USA..
d
dodo
czyn społeczny dla urzędasów-każdemu do ręki tasak niech ścina jak MURZYN trzcinę w USA..
m
maciek 56
Jako pszczelarz jestem zadowolone,choć to może krótkowzroczność.
s
s.
Od Bronowic po Zabierzów - nawłoć.
Nieużytki przy obwodnicy - sama nawłoć.
Tyniec pod nawłocią.
Łąki Złocienia złote od nawłoci.
Toż i nieużytki w centrum, jak choćby okolice za Błękitkiem toną w nawłoci.
I nawet na spacer się przez to iść nie da bo chwast sztywny, po stu metrach się zmachasz, sięga nad głowę i czepia się wszystkiego.

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska