Poszukiwania prosektorium dla studentów z Tarnowa
Akademia Tarnowska już latem ubiegłego roku otrzymała zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego, jednak – w przeciwieństwie do innych uczelni zawodowych w kraju – postanowiła wstrzymać się wówczas z naborem na rok akademicki 2023/2024, aby lepiej przygotować się do uruchomienia nowych studiów. Wyzwaniem było przede wszystkim znalezienie prosektorium, w którym studenci pierwszego roku będą odbywać zajęcia z anatomii. Ponieważ uczelnia dopiero przymierza się do rozbudowy kampusu o nowy budynek, w którym takie prosektorium ma powstać, w grę wchodziło na początek skorzystanie z pomieszczeń tego typu, które działają przy szpitalach w regionie. Chęć użyczenia własnego prosektorium dla studentów wyraził m.in. dyrektor szpitala im. E. Szczeklika, która to placówka przez drogę sąsiaduje z Akademią Tarnowską.
- Te prosektoria przyszpitalne okazały się za małe. To, które jest przy szpitalu Szczeklika wymaga dodatkowo modernizacji. A skoro planujemy budowę własnego, to po co podwójnie wydawać pieniądze na ten cel? - mówi Małgorzata Kołpa, rektor Akademii Tarnowskiej.
Studenci pierwszego roku kierunku lekarskiego z Tarnowa, dzięki zawarciu stosownej umowy, będą korzystać z prosektorium Collegium Medicum w Krakowie.
- Jest już przygotowywany harmonogram zajęć dla nich. Będzie to sześć grup 10-osobowych, bo na pierwszy rok planujemy przyjąć 60 studentów, a to oznacza doskonałe warunki dla nich do nauki anatomii. Śmiem twierdzić, że dzięki temu nasi studenci będą mogli dzięki temu nawet lepiej przygotować się praktycznie do zawodu, niż ci, którzy wybiorą duże uczelnie, na których jest po 300-500 osób na kierunku lekarskim – dodaje Małgorzata Kołpa.
Gdzie zamieszkają wykładowcy?
Kadra jest już skompletowana, stanowić ją będą lekarze, pracujący w tarnowskich i okolicznych szpitalach, ale także wykładowcy z innych miast, m.in. z Krakowa i Lublina.
- To niejednokrotnie asystenci w dużych ośrodkach akademickich, młodzi, ambitni, z ciekawymi pomysłami, którzy w Tarnowie będą mieć szansę zaistnieć i się rozwinąć zawodowo. Zależy nam na tym, aby jakość kształcenia była jak najwyższa – wyjaśnia rektor Akademii Tarnowskiej.
Kwestią otwartą pozostaje zapewnienie im odpowiedniego lokum. Mieszkania na wynajem dla nowej kadry zaoferował uczelni m.in. burmistrz Ryglic w bloku, który wybudowany ma zostać w ramach SIM. Rektor chce o tym rozmawiać także, po wyborach samorządowych, z nowym prezydentem Tarnowa.
Jednocześnie trwają przygotowania do budowy nowego budynku na terenie kampusu – od strony al. M. B. Fatimskiej. Ogłoszony został już przetarg, który ma wyłonić wykonawcę inwestycji w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Budowa ma się rozpocząć w połowie roku i kosztować ok. 60 mln zł. Z nowego gmachu korzystać mają nie tylko przyszli lekarze, ale także studenci utworzonych przed rokiem prestiżowych kierunków: prawa i psychologii. Z myślą o tych pierwszych powstać ma m.in. pomieszczenie odzwierciedlające sądową salę rozpraw.
Będą nowe kierunki na Akademii Tarnowskiej
Akademia Tarnowska to najstarsza (w ub. roku obchodziła 25-lecie działalności), największa (liczy ponad 4 tysiące studentów) i od dziewięciu lat z rzędu najchętniej wybierana uczelnia zawodowa w Polsce. Nowo tworzone, atrakcyjne kierunki to jeden ze sposobów na to, aby się przygotować na niż demograficzny, który już dotyka tarnowskie licea.
Poza lekarskim, uczelnia planuje od nowego roku uruchomić także studia I stopnia na kierunku „Finanse i rachunkowość” oraz II stopnia: „Grafika projektowa”, między innymi po to, aby absolwenci grafiki i wzornictwa mogli kontynuować studia w Tarnowie. W dalszych planach jest także utworzenie kierunków: pedagogika specjalna oraz ratownictwo medyczne.
Jednocześnie, w porozumieniu z lokalnymi przedsiębiorcami, AT chce rozwinąć tzw. studia dualne, w ramach których studenci realizują program zajęć praktycznych u przedsiębiorców, pobierając za to wynagrodzenie, a jednocześnie przygotowując się do podjęcia u nich pracy na stałe po skończeniu studiów.
Druga kadencja rektor Małgorzaty Kołpy
Dla Małgorzaty Kołpy to druga kadencja na stanowisku rektor Akademii Tarnowskiej. Jej kandydaturę poparło 31 z 33 obecnych podczas głosowania elektorów. Wszyscy byli za. Nie wpłynęło żadne odwołanie czy protest, dlatego w środę (20 marca) odebrała z rąk Przewodniczącej Kolegium Elektorów dr Marii Miki akt wyboru na kadencję 2024-2028.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tak wyglądał Tarnów w czasach naszego dzieciństwa. Sentymentalny powrót w lata 90-te
- Świąteczne balowanie w Alfie było wyśmienite. Tłumy imprezowiczów na parkiecie!
- To już nie ruiny, a prawdziwa zamkowa wieża. Region zyskał piękną atrakcję
- CenterMed świętował swoje urodziny w Centrum Sztuki Mościce na rockowo
- Miasto ma pomysł na wykorzystanie ruin przy Wielkich Schodach. To miejsce wstydu!
Mikołaj Beker oczarował swoim głosem Cleo i przeszedł do kolejnego etapu w „The Voice Kids”
