PŚ w łyżwiarstwie szybkim: polskie drużyny poza podium

Na igrzyskach w Soczi drużyna panczenistek zdobyła srebrny medal
Na igrzyskach w Soczi drużyna panczenistek zdobyła srebrny medal Pawel Relikowski
Drugiego dnia zawodów z Harbinie, otwierających zmagania w Pucharze Świata w sezonie 2016/17, piąte miejsce zajęła drużyna naszych panczenistek.

Bieg drużynowy to konkurencja, w której Polacy mają największe szanse na sukcesy. Tym razem jednak nie udało się zdobyć medalu. Ekipa kobiet, w składzie z wracającą w tym sezonie do kadry Katarzyną Bachledą-Curuś oraz Katarzyną Woźniak i Luizą Złotkowską, zajęła 5. pozycję w stawce 7 zespołów. Nasze zawodniczki uzyskały czas 3.09,58 min i straciły do czołowej trójki prawie 2 sekundy. O gorszym wyniku zdecydowała słabsza końcówka, po 5 z 6 okrążeń miały realną szanse na podium.

Klapą zakończył się za to występ mężczyzn. Pod nieobecność Konrada Niedźwiedzkiego (wyleczył kontuzję, ale na PŚ do Azji nie poleciał) w drużynie zastępował go Adrian Wielgat. Wraz ze Zbigniewem Bródką i Janem Szymańskim zajęli 10. miejsce (3.55,24), wyprzedzając tylko Chińczyków. To najgorszy wynik zespołu od wielu lat. Wśród kobiet i mężczyzn triumfowała Holandia.

W indywidualnych startach w grupie A (mocniejszej) w sobotę w rywalizacji na 1000 m Sebastian Kłosiński pokazał się z dobrej strony, plasując się na 14. pozycji (1.11,15), zwyciężył Holender Kjeld Nuis (1.09,57). Na 500 m Piotr Michalski zajął 17. lokatę (35,87), niespodziewanie wygrał Kazach Roman Krech (35,07). W biegu masowym 14. był Roland Cieślak.

W grupach B (słabszych) - na 1000 m 19. był Michalski (1.12,23), 21. Zbigniew Bródka (1.12,39), na 500 m Kłosiński zajął 27. lokatę (36,73), w biegu masowym 12. był Marcin Bachanek, a na 1000 m kobiet 13. czas uzyskała Natalia Czerwonka (1.19,80),

W sobotę dwukrotnie na podium stawał Paweł Kuliżnikow, ale zapewne z żadnego występów nie jest w pełni zadowolony. Zawodnik, który w poprzednim sezonie dominował w konkurencjach sprinterskich, tym razem na 500 m (nie startował m.in. nasz najlepszy zawodnik Artur Waś) zajął 2. miejsce, niespodziewanie przegrywając, o 0,03 s, ze wspomnianym Krechem, dla którego to największy sukces w karierze. Na 1000 m Kuliżnikow był 3.

W niedzielę rozegrane zostaną ostatnie konkurencje PŚ w Harbinie.

Wyniki z soboty

Mężczyźni, 500 m (1. bieg): 1. Roman Krech (Kazachstan) 35,07, 2. Paweł Kuliżnikow (Rosja) 35,10, 3. Kai Verbij (Holandia) 35,19... 17. Piotr Michalski (Polska) 35,87.

1000 m: 1. Kjeld Nuis (Holandia) 1.09,57, 2. Mika Poutala (Finlandia) 1.09,83, 3. Paweł Kuliżnikow (Rosja) 1.09,96... 14. Sebastian Kłosiński (Polska) 1.11,15.

Bieg masowy: 1. Peter Michael (Nowa Zelandia) 7.58,94, 2. Ryosuke Tsuchiya (Japonia) 7.59,52, 3. Jordan Belchos (Kanada) 8.03,43... 14. Roland Cieślak (Polska).

Bieg drużynowy: 1. Holandia 3.45,33, 2. Norwegia 3.48,50, 3. Korea Płd. 3.48,72... 10. Polska (Jan Szymański, Zbigniew Bródka, Adrian Wielgat) 3.55,24.

Kobiety, 1000 m: 1. Heather Bergsma (USA) 1.15,94, 2. Marrit Leenstra (Holandia) 1.16,55, 3. Nao Kodaira (Japonia) 1.16,99.

Bieg drużynowy: 1. Holandia 3.04,01, 2. Rosja 3.06,84, 3. Korea Płd. 3.07,91... 5. Polska (Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska i Katarzyna Woźniak) 3.09,58.