PŚ w narciarstwie alpejskim. Za nami ostatni zjazd w sezonie 2022-23

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Ilka Stuhec odniosła w środę drugie zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w sezonie 2022-23. Fot. PAP/EPA/Guillaume Horcajuelo
Austriak Vincent Kriechmayr wygrał w Soldeu w Andorze ostatni w tym sezonie zjazd alpejskiego Pucharu Świata. Małą Kryształową Kulę w tej konkurencji zapewnił sobie już wcześniej Norweg Aleksander Aamodt Kilde. Wśród pań w środę najlepsza okazała się Słowenka Ilka Stuhec, a w klasyfikacji łącznej triumfowała Włoszka Sofia Goggia, która dziś była druga ze stratą 0,51 s.

Ostatnie starty dwóch alpejczyków

Kriechmayr wyprzedził dwóch Niemców - o 0,09 s Romeda Bauamma oraz o 0,13 Andreasa Sandera. Kilde stracił 0,30 s. Austriak odniósł czwarte zwycięstwo w sezonie. Zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Szwajcar Marco Odermatt uzyskał 15. wynik.

W środę po raz ostatni startowali Francuz Johan Clarey i Amerykanin Travis Ganong (zajęli odpowiednio 12. i 20. miejsce). 42-letni Clarey, srebrny medalista olimpijski, sześciokrotnie stawał na drugim stopniu podium w zjazdach PŚ, ale nigdy żadnego nie wygrał. Do niego należy rekord prędkości podczas PŚ, ustanowiony w szwajcarskim Wengen w 2013 roku - 162 km/h. W ostatnim zjeździe sezonu największą prędkość osiągnął ósmy na mecie Austriak Otmar Striedinger - blisko 131 km/h.

Mikaela Shiffrin nie wystartowała w zjeździe

W rywalizacji kobiet zawody były dwukrotnie przerywane po wypadkach, na szczęście niegroźnych, Austriaczki Niny Ortlieb i Włoszki Eleny Curtoni.

W gronie 25 startujących narciarek nie było Mikaeli Shiffrin, która w tym sezonie wywalczyła po raz piąty wielką Kryształową Kulę, a ponadto małe w slalomie i w slalomie gigancie. W miniony weekend w szwedzkim Aare Amerykanka pobiła rekord wszech czasów pod względem liczby sukcesów w PŚ, odnosząc triumfy numer 86 i 87. Wcześniej należał on do Szweda Ingemara Stenmarka, który w 1989 roku wygrał swoje ostatnie, 86. w karierze zawody PŚ.

Zawody w Soldeu potrwają do niedzieli. Na czwartek zaplanowano supergigant, w piątek odbędą się zawody drużyn mieszanych. W sobotę kobiety pojadą slalom, a mężczyźni slalom gigant, z kolei w niedzielę nastąpi odwrócenie ról.