https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Pszczoły potrzebne są ludziom i roślinom

Tomasz Kolowca
Wykład o pszczelich matkach Anny Korbus z Pszczelej Woli
Wykład o pszczelich matkach Anny Korbus z Pszczelej Woli TK
W sobotę w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie ponad setka pszczelarzy praktyków i specjalistów spotkała się, aby dyskutować i wymieniać doświadczenia na temat prowadzenia pasieki.Konferencja pszczelarska to kolejny krok w budowania ośrodka zajmującego się tą tematyką w Giebułtowie. Od kilku lat przy szkole ponownie działa pasieka. Uczniowie mogą zaznajomić się z opieką nad nią w ramach koła zainteresowań. Szkoła organizuje kursy zaoczne dla pszczelarzy.

- Pierwszy pszczoły do naszej szkoły sprowadził wiele lat temu Wiesław Kluczewski - opowiadają nauczycielki, Teresa Rusinowska i Ewa Gabryś. - Niestety, po jego śmierci ta działalność ustała. Wróciliśmy do niej kilka lat temu i systematycznie rozwijamy.

Konferencja składała się z trzech bloków tematycznych: „Produkcja i wychów matek pszczelich”, „Rośliny miododajne” oraz „Apiterapia”. - Miód i inne produkty pszczele, jak pierzga, propolis czy pyłek, naprawdę mogą pomóc przy wielu problemach zdrowotnych - podkreśla Teresa Rusinowska. W ostatnich latach następuje „zwrot w stronę natury”, w czym pszczelarze upatrują swoją szansę na zwiększenie zainteresowania ludzi wyrobami z pasiek - zwłaszcza w obliczu coraz częstszych doniesień na temat zmniejszającej się liczby owadów. Specjaliści z Giebułtowa dodają, że w niektórych miejscach już trzeba zapylać rośliny ręcznie - chociaż jeszcze niedawno wykorzystywano pszczoły.

Opiekująca się ulami Ewa Gabryś przyznaje, że dla wszystkich związanych z branżą ważne jest, aby skłaniać do zainteresowania pszczelarstwem ludzi młodych, którzy będą propagować i pielęgnować zawód i tradycje. Szkoła w Giebułtowie utrzymuje też kontakty z Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli niedaleko Lublina - jedyną taką szkołą w Europie. W planach podkrakowskiej miejscowości też jest utworzenie technikum dla tej branży. 
(TK)

 

Źródło: Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska