FLESZ - Naszą ulubioną szczepionką jest...
Na Sądecczyźnie zagazowano 30 tysięcy zwierząt, a w całym regionie ponad 40 tys.
- Na Sądecczyźnie do tej pory wystąpiły trzy ogniska tej choroby. Około 30 tysięcy drobiu zostało zutylizowane - mówi Antoni Koszyk, wicestarosta nowosądecki, który przewodniczył posiedzeniu online Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem ptasiej grypy
. Największe ognisko wirusa jak dotąd stwierdzono w Krasnym Potockim, gdzie zagazowano ok. 19 tys. sztuk drobiu, w Biczycach Górnych do utylizacji trafiło blisko osiem tysięcy kur a w miejscowości Mystków w gminie Kamionka Wielka zutylizowano ich 96.
Powiatowy Lekarz Weterynarii zaapelował do władz samorządowych miast i gmin o poinformowanie hodowców drobiu o zagrożeniu i przestrzeganiu wszystkich zasad stosowanych w takich sytuacjach. W dalszym ciągu nie można sprzedawać jaj i drobiu na targowisku w Starym Sączu.
Wirus znowu trafił do powiatu limanowskiego z Sądecczyzny?
Wirus ptasiej grypy szybko się rozprzestrzenia także w powiecie limanowskim. Pierwsze ognisko potwierdzono kilka tygodni temu na terenie gminy Łukowica. Kury nioski z wirusem trafiły o jednego gospodarstwa w Stroniu z miejscowości Krasne Potockie. Potem zaraz pojawiała się w kolejnych gminach powiatu limanowskiego. Jak informuje Magdalena Wideł-Szewczyk, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Limanowej najnowsze ognisko potwierdzono w sobotę w miejscowości w Półrzeczki w gminie Dobra.
-Według właściciela w dniu 29 marca zakupił on pięć sztuk kur niosek dwudziestotygodniowych na placu przy ul. Jońca w Limanowej. Prawdopodobnie zakupione kury pochodziły z gospodarstwa (fermy) z terenu powiatu nowosądeckiego - informuje Wideł-Szewczyk.
W ciągu tygodnia od zakupu padło pięć kur niosek, zutylizowano 13 sztuk drobiu. Jednocześnie Powiatowy Lekarza Weterynarii wykluczył ptasią grypę na terenie gospodarstw położonych w miejscowości Stronie oraz Mszana Dolna, wyniki badań były znane w niedzielę 11 kwietnia.
Przypominamy o apelu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii do hodowców drobiu w związku z pojawieniem się na naszym terenie ptasiej grypy.
„Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek. Brak stosowania zasady bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne”.
Ptasia grypa w Gorlickiem. Stwierdzone trzy ogniska choroby....
