Mimo że na Pustyni Błędowskiej obowiązuje zakaz ruchu samochodów, quadów i motorów, pojazdy takie regularnie rozjeżdżają przyrodniczą atrakcję.
Piątek, 8 lutego, godz. 17.16. Samochód terenowy wjeżdża na Pustynię od strony Błędowa. Nie zatrzymywany przez nikogo mknie przez chroniony obszar Natura 2000. Pojazd został nagrany przez miłośnika przyrody i fotografa Roberta Nowakowskiego, który był tam akurat z aparatem.
- Nakręciłem to bardzo szybko. Przy lepszej pogodzie bez problemu można byłoby zobaczyć tablice rejestracyjne - podkreśla Robert Nowakowski.
Nagranie zostało opublikowane w internecie i wywołało burzę. Ludzie domagają się usunięcia takich pojazdów z Pustyni.
- Quady miały tu nie jeździć, a urządza się zawody. Czasem strach pieszo się poruszać po okolicznych lasach - komentuje pan Jerzy, jeden z internautów.
Pani Renata dodaje: - Mieszkamy przy trasie prowadzącej na Czubatkę. Wąska droga, praktycznie bez pobocza i setki szybko jadących samochodów i motorów w każdy słoneczny dzień. Brak progów zwalniających i jakichkolwiek innych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo. Nocami powracający imprezowicze, krzyki, rozbite butelki i sterty śmieci. Powoli przestaje nas cieszyć sąsiedztwo największej atrakcji regionu - nie ukrywa kobieta.
Fotografowie i miłośnicy przyrody skarżą się, że na Pustyni Błędowskiej jest coraz mniej ptaków. Ryk silników i rozjeżdżanie ich siedlisk płoszy zamieszkujące te tereny zwierzęta.
- W 2016 r. były tu cietrzewie. Zostały skutecznie przepędzone. A kogutów cietrzewia w Polsce jest około 200-300 - ubolewa Robert Nowakowski. - Degradacja Pustyni będzie jeszcze większa przy takim jej traktowaniu. Ptaki gniazdujące na ziemi czy płazy nie mają szans - dodaje.
- W tamtym roku wykryliśmy gniazda lelka kozodoja, świergotka polnego i lerki. Wszystkie gniazda były na ziemi - alarmuje pasjonat przyrody i fotograf Dawid Oruba. - Ludzie przyjeżdżają w to miejsce, by odpocząć od zgiełku miast. Nie mają zamiaru wysłuchiwać warkotu silników, bo właśnie po to uciekli na łono natury, żeby obserwować to, co piękne w przyrodzie - dodaje.
Zdaniem przyrodników w pilnowaniu spokoju mógłby pomóc monitoring. - Wystarczy zamontować jeden aparat np. na wieży obserwacyjnej lub od czasu do czasu przyjeżdżać na Czubatkę i filmować. Żeby rejestrować przejazdy wystarczy zwykła kamera panasonic z zoomem 90x. Taka kamerka kosztuje około 900 zł - podkreśla Robert Nowakowski, autor filmu dokumentującego łamanie zakazu wjazdu na Pustynię.
Zdaniem Norberta Bienia, wójta Klucz, gmina nie jest w stanie kontrolować całego terenu, bo to aż 360 hektarów. Monitoring jest tylko przy tzw. „róży wiatrów”. - Tymczasem na Pustynię da się wjechać z dowolnego punktu od strony lasu - podkreśla Norbert Bień. - Poza tym auta i quady często są bez tablic rejestracyjnych lub mają je zasłonięte - dodaje.
Wójt planuje utworzyć na wyznaczonych 10-15 hektarach trasy do jazdy offroadowej. Miałyby się one znajdować w pobliżu „róży wiatrów”. - Mamy już zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Teraz będziemy zmieniać plan zagospodarowania przestrzennego. Czekamy też na zgodę z Ministerstwa Ochrony Środowiska - mówi wójt.
Takie rozwiązanie nie wszystkim się jednak podoba. - To teren o ogromnej wartości przyrodniczej. Nie bez kozery objęto go ochroną w ramach programu Natura 2000, w formie użytku ekologicznego i Parku Krajobrazowego - mówi Agnieszka Lis, przewodnik. - Priorytetem jest i zawsze powinna być przyroda. Nie mam nic przeciwko offroadowcom, ale jest tyle innych miejsc, które mogą rozjeżdżać, np. tereny pogórnicze, byłe piaskownie. Dlatego nie rozumiem, po co trasy na Pustyni? - pyta.
Zdaniem wójta to właśnie pomoże. - Teraz jest tam ruch niekontrolowany i nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić. Jeśli wytyczymy trasy, kierowcy będą korzystać z nich i nie będą wjeżdżać na obszary chronione - uważa Norbert Bień.
Trasy mają być wytyczone już na wakacje.
ZOBACZ KONIECZNIE
Zobacz kogo poszukuje oświęcimska policja. Listy gończe dawno rozesłane, a mimo to są nieuchwytni [ZDJĘCIA]
Miss Studniówki 2019. Najpiękniejsze maturzystki z Małopolski! Zobacz zdjęcia
Śmiać się czy płakać? Takie rzeczy tylko w MPK!
17 największych postaci z Małopolski zachodniej. Zna je Polska i cały świat
Janusze projektowania. Ta galeria zdjęć powala na łopatki
Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Olśniewają urodą. Zobacz zdjęcia!
FLESZ: Co zabija Polaków?