Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raciechowice. Woda z gminnego wodociągu nadal niezdatna do spożycia

Aleksandra Łabędź
fot. Aleksandra Łabędź
Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Raciechowicach po rozmowach z Dyrekcją Sanepidu w Myślenicach ogłosiło, że gminna woda z wodociągu nadal może być używana jedynie do celów gospodarczych.

Na wyniki badań sanepidu oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie, w kwestii uznania wody za zdatną do picia przez ludzi, trzeba będzie jeszcze zaczekać około 10 dni. Jak pisze w swoim oświadczeniu PUK Raciechowice - Z uwagi na czas trwania badania i określenie ewentualnych substancji prawdopodobnie ropopochodnych, które mogły dostać się do wody.

Awaria związana z wodą w gminie Raciechowice pojawiła się 27 września. W godzinach popołudniowych pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Raciechowicach na stronach internetowych ogłosili wyłączenie wodociągu. Mieszkańcy gminy o zaistniałej awarii wodociągu oraz o miejscach gdzie można pozyskać wodę pitną z beczkowozów, dowiadywali się od strażaków z miejscowych jednostek OSP. Pierwszy beczkowóz pojawił się tuż po ogłoszeniu awarii pod budynkiem Urzędu Gminy Raciechowice.

- O awarii dowiedziałam się z komunikatu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych na Facebooku. Na szczęście mam możliwość przełączenia wody na tą, która jest pobierana z naszej małej, przydomowej studni.

Oczywiście jest to dla nas spory dyskomfort, że nie możemy pić wody z wodociągu, jednak póki co, na nasze domowe potrzeby wystarcza wody ze wspomnianej studni. W razie czego, zawsze możemy jeszcze skorzystać z beczkowozów - mówi jedna z mieszkanek gminy Raciechowice.

Warto jednak podkreślić, że nie wszędzie podczas awarii, woda z kranów przestała płynąć. Dzięki zbiornikowi wodnemu, który znajduje się w Gruszowie, w centrum miejscowości i kilku jej punktach, przez dwa dni woda była normalnie dostarczana do domów mieszkańców. Tamtejsza woda cyklicznie jest dolewana i nie było takiej możliwości, żeby była skażona, dlatego nadawała się do picia.

28 września wodociąg gminny został ponownie uruchomiony z zastrzeżeniem, że woda może być użytkowana jedynie do celów gospodarczych.

Aktualnie mieszkańcy mogą korzystać z zastępczych punktów poboru wody (Raciechowice, Gruszów, Kwapinka) przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Ponadto w najbliższych dniach gmina zakupi dodatkową wodę, którą w 5l pojemnikach zostanie dostarczona bezpośrednio do domów osób starszych oraz tych, którzy nie są w stanie sami jej sobie przynieść.

Przyczyną wystąpienia awarii było przerwanie sączka drenarskiego podczas wykonywania prac budowlanych przez firmę, która zajmuje się rozbudową sieci wodociągowej w gminie. Prawdopodobnie przez wytworzoną nieszczelność mogło dojść do skażenia wody substancją ropopochodną, która spowodowała zmianę zapachu wody oraz utrudnienia pracy wodociągu.

W związku całą awarią i przypuszczeniami, które w danej chwili są badane i potwierdzane, będzie można wskazać, czy zaistniała sytuacja była spowodowana przez firmę INSTBUD. Firma wykonująca budowę sieci wodociągowej w gminie przyjęła na siebie pełną odpowiedzialność za to co się stało i zobowiązała się do pokrycia wszystkich kosztów związanych z usunięciem tej awarii.

- Wypadek przy tak dużej inwestycji zawsze może się przydarzyć. Trudno jest ocenić jaka jest to skala, jeżeli nie posiada się podstawowych badań i wyników, a działa się tylko i wyłącznie pod względem zapachowym czy organoleptycznym stojąc nad ujęciem lub wodociągami.

Decyzja o zamknięciu wodociągu i spuszczeniu całej wody była bardzo dobra i słuszna, ponieważ spowodowało to wyczyszczenie zbiornika i rur, natomiast na pewno nie zniwelowało tego zapachu, który został spotęgowany dodatkowym chlorowaniem, które zastosowaliśmy w celu oczyszczenia. Uważam, że nasza reakcja była odpowiednia i sztab podjął stosowne decyzje. Potwierdziły to również rozmowy z Panią Dyrektor Sanepidu w Myślenicach- komentuje Marek Gabzdyl, Wójt Gminy Raciechowice.

W lipcu bieżącego roku w gminie Raciechowice firma INSTBUD z Nieznanowic rozpoczęła prace związane z rozbudową sieci wodociągowej. Jak informują pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Raciechowicach, dzięki wykonaniu kolejnego etapu wodociągu, gminna woda zaopatrzy następujące miejscowości: Czasław, Poznachowice Górne oraz Dąbie. Pierwszy etap inwestycji został wyceniony na blisko 8 mln zł, z czego 1,6mln zł pokrywa budżet gminy Raciechowice, a resztę kwoty, rezerwa ogólna budżet państwa. Prace nad budową wodociągu mają potrwać do końca listopada 2018 roku.

Pierwsza sieć wodociągowa w gminie Raciechowice powstała w latach 1996-2002 i do dzisiaj obsługuje Raciechowice, Krzyworzekę, Mierzeń, Kwapinkę, Gruszów oraz Komorniki. Na kolejne lata przewidziane jest również wykonanie wodociągu w kolejnych sołectwach, tj. Zegartowice, Sawa, Krzesławice, Żerosławice, Kawec oraz Bojańczyce.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Raciechowice. Woda z gminnego wodociągu nadal niezdatna do spożycia - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska