https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radiofonia na zakręcie. To koniec akademickiego radia w Krakowie?

Maria Mazurek
Rektorzy krakowskich uczelni zdecydowali, że nie będą już utrzymywać akademickiego radia Radiofonia. Jej pracownicy broni jednak nie składają. Szukają innych sponsorów, zastanawiają się również nad "przeprowadzką" do internetu.

Radiofonia nadawała od 2009 roku, choć jej historia sięga lat 90., kiedy w Krakowie uruchomiono Radio Akademickie Kraków (RAK), potem przekształcone w radio Żak, a w końcu - w Radiofonię. Wizytówką stacji były programy popularnonaukowe i audycje prezentujące muzykę elektroniczną i alternatywną.

Radiofonia - o rocznym budżecie 750 tys. zł - była finansowana przez krakowskie uczelnie, przy czym największy udział w kosztach jej utrzymania - po ok. 200 tys. zł rocznie - ponosiły AGH i UJ.

Kilka dni temu Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, któremu przewodniczy rektor AGH, zdecydowało, że uczelnie nie będą już płacić za utrzymanie radia. - Doceniamy tę rozgłośnię, ale zdecydowały względy ekonomiczne i słaba słuchalność radia - mówi Bartosz Dembiński, rzecznik AGH.

Ta "słaba słuchalność" to ok. 0,2 proc., co oznacza, że radio miało ok. dwóch tysięcy słuchaczy. Ale dotyczy to tylko tych, którzy słuchali stacji "z radioodbiornika". Maciej Okoń, prezes zarządu Radiofonii, twierdzi, że słuchaczy internetowych i tych słuchających Radiofonii za pomocą urządzeń mobilnych jest już znacznie więcej. Tym bardziej że to radio adresowane przede wszystkim do młodych ludzi.

- Wykorzystując nasze doświadczenie będziemy starali się więc znaleźć inny pomysł na Radiofonię. To mogę obiecać: będziemy walczyć - zapowiada.

Word Press Foto 2012 - Najlepsze zdjęcie prasowe 2012 r. [GALERIA]


Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kamil
Bzdury piszesz Bronek. To nie jest komercyjna stacja. Ale miejsce, w którym szkolą się studenci. Takie radio nigdy na siebie nie zarobi. Nie taki jest cel jego działalności.
G
Gatsby
to są wolontariusze. poza tym na szczęście istnieje jeszcze sporo instytucji, które na siebie nie zarabiają, a są przydatne (ba, nawet konieczne). jak się komuś podnosi IQ od słuchania dobrego radia, to na dłuższą metę wszyscy korzystamy. również ekonomicznie. zysk jest, choć pośredni.
s
słuchaczka
Bardzo dobra i wyróżniająca się pozytywnie na tle lokalnych i ogólnopolskich stacja radiowa. Słucham w radio. A gdy wyjeżdżam poza zasięg częstotliwości, słucham w internecie. Znajomym spoza tego zasięgu polecam słuchanie tego Radia - właśnie poprzez internet. Odczułabym stratę, gdyby zniknęła możliwość słuchania z radioodbiornika.
b
bronek
bardzo słuszna decyzja rektorów!! niech sie utrzymują sami, a nie wyciagają łapy po publiczny grosz!!
nie potrafia na siebie zarobić, to trzeba zmienić rodzaj działalnosci!!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska