FLESZ - Czym jest Fundusz Odbudowy i Krajowy Plan Odbudowy?
- Rada Miasta - pomimo negatywnej opinii magistratu - poparła nasz projekt dotyczący dofinansowania dla tworzenia w Krakowie ogrodów wertykalnych, czyli tzw. zielonych ścian, który referowałem - informuje Łukasz Maślona z klubu Kraków dla Mieszkańców.
Zielone ściany, czyli tzw. ogrody wertykalne, w wielu miastach świata ozdabiają budynki użyteczności publicznej. Mają nie tylko ładnie wyglądać, ale również oczyszczać powietrze. Są idealnym sposobem na wprowadzenie dużej ilości roślin w miejscach, gdzie do dyspozycji jest niewielka przestrzeń, więc nie da się posadzić drzew czy krzewów.
Teraz jest szansa, że takich zielonych ścian będzie więcej w Krakowie, bo rada miasta przyjęła uchwałę autorstwa klubu Łukasza Gibały. - Problemem są coraz większy brak wody, zanieczyszczenie powietrza, ograniczenie powierzchni terenów zielonych. Jednocześnie zwiększa się świadomość ekologiczna obywateli jeśli chodzi o konieczność przeciwdziałania pogarszaniu się stanu środowiska. Jedną z metod, która pozwala na zwiększenie powierzchni zielonych, jest tworzenie ogrodów wertykalnych - twierdzi Łukasz Gibała.
Zieleń na ścianach spełnia funkcje ekologiczne - chodzi o ograniczenie smogu, stworzenie warunków życia dla ptaków, motyli. - Nie bez znaczenia jest fakt, że zielone ściany mogą ograniczać efekty zjawiska "miejskiej wyspy ciepła". Wymierne efekty można tutaj osiągnąć przy dużych powierzchniach zieleni, skupionych blisko siebie. W przypadku wielu miejsc w Krakowie gęsto zabudowanych jedyną szansą na takie rozwiązanie jest wykorzystanie zielonych dachów i ogrodów wertykalnych - twierdzi radny. Zielone ściany przyczyniają się również do obniżenia temperatury wewnątrz budynków. - Przekłada się to nie tylko na większy komfort życia mieszkańców, ale też na mniejsze zużycie energii na potrzeby klimatyzacji - mówi Gibała.
Prezydent Jacek Majchrowski woli pnącza. Uważa, że na program zielonych ścian nie ma pieniędzy
Problem w tym, że przyjęta uchwała to uchwała kierunkowa do prezydenta Krakowa. Ten może ją zrealizować, ale nie musi. Uchwała wskazuje, że Jacek Majchrowski powinien przygotować specjalny program, który umożliwi dofinansowanie inicjatyw tworzenia wertykalnych ogrodów. Już na etapie opiniowania uchwały Jacek Majchrowski wyraził negatywną opinię o całym pomyśle.
Prezydent stwierdził co prawda, że zielone ściany stanowią jeden z elementów infrastruktury, pomagający redukować skutki zmian klimatu, ale przyznał, że na taki program w chwili obecnej nie ma pieniędzy, a w ogóle to na ścianach lepsze są pnącza, a nie ogrody.
- Najkorzystniejszym rozwiązaniem, ze względów środowiskowych i ekonomicznych, jest tworzenie zielonych ścian w formie pnączy. Konstrukcje żyjących ścian, wyposażone w systemy nawadniania i oświetlenia, wymagają regularnej konserwacji i pielęgnacji, w związku z czym koszt instalacji i utrzymania przez 5 lat może wynosić nawet 3 200 euro/m2 - zauważa prezydent.
Następnie Jacek Majchrowski wprost stwierdza, że na taki cel, choć słuszny, nie ma aktualnie pieniędzy w miejskiej kasie. - Kraków aktualnie udziela szeregu dotacji mających na celu szeroko rozumianą poprawę stanu środowiska w Krakowie. Wprowadzanie kolejnego programu jest bezcelowe, a środki, które miałyby być przeznaczone na realizację, powinny zasilić pule funkcjonujących dotychczas programów - kwituje prezydent.
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- Najdroższe psy. Oto rasy, za które trzeba zapłacić najwięcej
- Drewniane domki do kupienia w Małopolsce do 200 tys.
- Miss Małopolski. One walczą o sławę i koronę miss!
- Centrum Krakowa czeka rewolucja. Planują ulice, ogrody i park kolejowy z rowerostradą
- Termy z basenem na stadionie Wisły są już gotowe. Byliśmy w środku
