Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking bezrobocia w Małopolsce: od raju Krakowa do czyśćca Dąbrowy Tarnowskiej. Czy sytuacja się poprawia? 11.02.2021

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Bezrobocie w Małopolsce, a zwłaszcza w Krakowie, jest od kilku lat wyraźnie niższe niż w pozostałej części Polski i ten stan utrzymuje się także w pandemii. Krakowski Urząd Statystyczny odnotował wprawdzie w minionym roku spory wzrost - na koniec 2020 r. w rejestrach pośredniaków w regionie figurowało 83.1 tys. osób, gdy na koniec 2019 r. było to 62,6 tys. – ale jednocześnie zmalała liczba rejestrowanych w ciągu ostatniego miesiąca, co sugeruje poprawę sytuacji. Małopolska jest jednak bardzo silnie zróżnicowana: o ile w Krakowie bezrobocia właściwie nie ma (oficjalna stopa wynosi 3,1 proc., przy średniej małopolskiej 5,1 i krajowej 6,2), to w niektórych powiatach stanowi ono nie lada społeczny problem, dotykając nawet co dziewiątego mieszkańca chętnego do pracy. Dwucyfrowych stóp bezrobocia nie notowaliśmy od lat, a teraz znów musimy się z nimi zmierzyć. Jak to dokładnie wygląda w poszczególnych powiatach? By poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Bezrobocie. Jest niskie, ale nie na długo

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,3 proc., tym samym wzrosła w ujęciu rocznym (o 1,2 p. proc.), a w relacji do poprzedniego miesiąca nie uległa zmianie. Województwo małopolskie pod względem wysokości stopy bezrobocia zajmowało 4 miejsce w Polsce (najwyższą korzystną pozycję zajmowało województwo wielkopolskie ze stopą bezrobocia równą 3,7 proc.).

W grudniu 2020 r. w urzędach pracy zarejestrowano 8,0 tys. nowych bezrobotnych, tj. mniej zarówno w skali roku (o 3,7 proc.), jak i w relacji do poprzedniego miesiąca (o 1,3 proc.). Osoby rejestrujące się po raz pierwszy stanowiły 20,2 proc. nowo zarejestrowanych bezrobotnych (16,8 proc. rok wcześniej). Stopa napływu bezrobotnych do urzędów pracy (tj. stosunek nowo zarejestrowanych bezrobotnych do liczby aktywnych zawodowo), podobnie jak w grudniu 2019 r. wyniosła 0,5 proc.

Wynagrodzenia specjalistów IT stale rosną, i to w tempie znacznie wyższym od średniej dla pozostałych sektorów gospodarki, choć w 2021 roku należy się tutaj spodziewać pewnej stabilizacji – wynika z „Raportu płacowego Hays dla rynku IT Contracting”. Eksperci Hays nie wykluczają jednak „podwyżek w wybranych obszarach specjalizacyjnych”. A jakie są dziś godzinowe zarobki na poszczególnych stanowiskach w IT w modelu B2B? Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Zarobki informatyków poszybowały i będą nadal rosnąć. Wszyst...

Wśród ogólnej liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszył się na przestrzeni roku udział osób rejestrujących się po raz kolejny (o 3,4 p. proc. do 79,8 proc.) oraz poprzednio pracujących (o 1,4 p. proc. do 87,4 proc.). Zwiększeniu uległ natomiast odsetek osób dotychczas niepracujących (o 1,4 p. proc. do poziomu 12,6 proc.), absolwentów (o 1,2 p. proc. do 10,4 proc.), a także osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy (o 0,7 p. proc. do 4,8 proc.).

W omawianym okresie z ewidencji bezrobotnych wyrejestrowano 6,7 tys. osób, tj. mniej w skali roku (o 5,5 proc.) oraz w odniesieniu do poprzedniego miesiąca (o 1,7 proc.). Z tytułu podjęcia pracy (głównej przyczyny wyrejestrowania) z rejestru bezrobotnych wyłączono 4,7 tys. osób (rok wcześniej – 3,9 tys.).

W końcu grudnia 2020 r. bez prawa do zasiłku pozostawało 70,1 tys. bezrobotnych, a ich udział w liczbie bezrobotnych ogółem wyniósł 84,4 proc. (84,2 proc. w grudniu 2019 r.). Na koniec badanego miesiąca wśród bezrobotnych zarejestrowanych 44,8 proc. stanowiły osoby długotrwale bezrobotne1 (rok wcześniej ich udział wyniósł 48,0 proc.). Zmniejszył się również odsetek osób bezrobotnych posiadających co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 roku życia (o 3,5 p. proc. do 17,7 proc.), bezrobotnych powyżej 50 roku życia (o 2,1 p. proc. do 24,5 proc.), niepełnosprawnych (o 1,4 p. proc. do 5,2 proc.), korzystających ze świadczeń pomocy społecznej (o 0,3 p. proc. do 1,2 proc.), a także posiadających dziecko niepełnosprawne w wieku do 18 roku życia (o 0,1 p. proc. do 0,2 proc.).

Jednocześnie wzrósł udział bezrobotnych poniżej 30 roku życia (o 1,5 p. proc. do 29,0 proc., w tym odsetek osób w wieku poniżej 25 roku życia był większy niż rok wcześniej o 1,5 p. proc. i wyniósł 14,8 proc.). [b]Jak to dokładnie wygląda w poszczególnych powiatach? By poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska