Liderem wśród gmin wiejskich jest Chełmiec, który od początku tego roku miał zyskać status miasta, ale w ostatniej chwili premier Mateusz Morawiecki zmienił decyzję rządu premier Beaty Szydło.
Trzecie miejsce w tej grupie zajmuje Wielka Wieś z powiatu krakowskiego, piąta jest Korzenna z nowosądeckiego. Pierwszą „10” zamykają Gołcza (powiat miechowski), Zabierzów (krakowski) oraz Limanowa.
Wysoko w rankingu ZPP znalazł się także Nowy Sącz, któremu przypadło drugie miejsce w gronie miast na prawach powiatu, tuż za zwycięskim Rzeszowem. W pierwszej „10” miast na prawach powiatu nie ma więcej przedstawicieli Małopolski. Tarnów znalazł się na 11. pozycji, a Kraków zajmuje dopiero 15. miejsce.
Jeszcze słabiej wypadają małopolskie powiaty. Nasz region ma swoich reprezentantów w czołówce najlepszych tylko w grupie powiatów dużych, z powyżej 120 tys. mieszkańców. Czwarte miejsce zajmuje myślenicki, dziesiąte - chrzanowski.
Ranking ZPP to bezpłatny i dobrowolny konkurs, jednostki samorządowe muszą się do niego zgłosić. Eksperci ZPP wydają opinię według wielu kryteriów, to m.in.: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca; rozwój społeczeństwa informacyjnego i obywatelskiego; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.
Ocena gmin i powiatów jest aktualizowana przez ekspertów na bieżąco w trybie on-line i trwa na okrągło. Na koniec każdego roku liderzy rankingu w poszczególnych grupach otrzymują prestiżowy tytuł: „Dobry Polski Samorząd”. Taki za 2017 roku należy się gminie Chełmiec.
KONIECZNIE ZOBACZCIE:
WIDEO: Puls Krakowa, odc. 6
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
