Piotr Musiał, limanowski radny, dobrze zna problemy i wyzwania przed jakimi stoją przedsiębiorcy w regionie. Sam pracuje w małej firmie i wie jak ważne jest utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa.
- Dlatego pod koniec marca złożyłem interpelację do burmistrza Władysława Biedy w sprawie kroków, jakie zamierza podjąć władze miasta, by wspomóc mieszkańców Limanowej i limanowskich przedsiębiorców w tym trudnym dla nich okresie - mówi.
Radny zaproponował m.in. żeby miasto obniżyło czynsz z tytułu wynajmu lokali do 1- 2 złotych.
- Pozwoli to najemcom przetrwać ten trudny czas, i zapobiegnie rezygnacji przez nich z działalności gospodarczej - wyjaśnia.
Dodaje również, że znalezienie kolejnych najemców, już po skończeniu lub osłabnięciu epidemii, może okazać się znacznie trudniejszym wyzwaniem, a puste lokale narażą miasto w przyszłości na dodatkowe straty. Dlatego zachęca prywatnych właścicieli lokali, aby również wsparli przedsiębiorców i także obniżyli im czynsze.
Przedstawię propozycję radnym
Władze Limanowej zamierzają wprowadzić pakiet rozwiązań pomocowych m.in. dla lokalnych przedsiębiorców. Burmistrz Władysław Bieda zamierza je przedstawić radnym na najbliższej sesji rady miasta, która odbędzie się 27 kwietnia.
- Mamy sygnały, że limanowscy przedsiębiorcy mogą potrzebować takiego wsparcia - mówi.
Bieda zapewnia, że miasto na bieżąco śledzi rozwój sytuacji epidemiologicznej i gospodarczej w kraju i w regionie, a wsparcie miata musi współgrać z wprowadzoną przez władze centralne tarczą antykryzysową. Stąd projekt trzech uchwał, których celem będzie określenie szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania przedsiębiorcom ulg związanych z opłatami za najem, dzierżawę lub użytkowanie miejskich lokali, przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości oraz zmiany stawek opłat za korzystanie przez operatorów i przewoźników z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem albo zarządzającym jest miasto.
- Odroczenie spłat do września da nam wszystkim czas do podjęcia przemyślanych i jak najlepszych decyzji odnośnie dalszych kroków samorządu w czasie epidemii - podkreśla burmistrz Limanowej.
Podchodzimy indywidualnie do przedsiębiorcy
Nieco inną strategię radzenia sobie z problemami przedsiębiorców przyjęły władze gminy Mszana Dolna.
- Nie wprowadzamy rozwiązań systemowych, ale staramy się podchodzić indywidualnie, do każdego przedsiębiorcy, który zwróci się do nas z prośbą o wsparcie - wyjaśnia Bolesław Żaba, wójt gminy Mszana Dolna.
Wsparcie gminy wiąże się m.in. z odraczaniem czy obniżaniem takich stałych płatności, jak chociażby podatek od nieruchomości. Jak podkreśla wójt Żaba, gminni przedsiębiorcy są zainteresowani taką formą pomocy.
Także gmina Jodłownik nie przygotowała na razie systemowego wsparcia dla przedsiębiorców. Jak wyjaśnia wójt Paweł Stawarz, na razie nie było sygnałów z tego środowiska, dotyczących gminnego wsparcia.
- Oczywiście jesteśmy świadomi, że taka sytuacja może się pojawić, i jesteśmy na to gotowi - deklaruje.
Dodaje, że każda prośba o wsparcie będzie rozpatrywana indywidualnie.
- Epidemia: Raport minuta po minucie. 23 242 nowe zakażenia. Zmarły 403 osoby
- Nowy Sącz na czarno-białych archiwalnych zdjęciach
- To znani sądeczanie z pierwszych stron gazet. Oni na co dzień goszczą w mediach
- Kiła, gruźlica, ospa… Na co chorowali mieszkańcy w 2019 roku
- Oto sądeczanie na fotografiach z dzieciństwa. Poznalibyście ich? [ZDJĘCIA]
- Zamawiaj do domu. Oto lista restauracji, które dowożą jedzenie w Nowym Sączu
