MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Region tarnowski. Trasa rowerowa brzegiem Białej? Gminy chcą wspólnie powalczyć o fundusze na nową atrakcję turystyczną

Paweł Chwał
Trasą Velo Dunajec można na południu dojechać już od Czchowa do Wrólowic w gminie Zakliczyn. W tym roku planowana jest budowa kolejnego, domykającego odcinka do Ostrowa k. Tarnowa. W gminach już myślą o kolejnej trasie wzdłuż Białej
Trasą Velo Dunajec można na południu dojechać już od Czchowa do Wrólowic w gminie Zakliczyn. W tym roku planowana jest budowa kolejnego, domykającego odcinka do Ostrowa k. Tarnowa. W gminach już myślą o kolejnej trasie wzdłuż Białej Paweł Chwał
Tarnów z gminami położonymi na południe od miasta może połączyć nowa trasa rowerowa Velo Biała, podobna do tej, która powstaje wzdłuż Dunajca. Ma mieć kilkadziesiąt kilometrów długości – z Tarnowa do źródeł rzeki, z wieloma atrakcjami po drodze. Położone nad Białą gminy wiążą z taką trasą wielkie nadzieje na przyciągnięcie turystów.

Dociągną Velo Dunajec od południa do Tarnowa, a w planach trasa przy Białej

Koncepcja wytyczenia trasy rowerowej wzdłuż Białej powstała już w 2014 roku, wraz z planami budowy całej sieci dróg dla rowerzystów w Małopolsce. W regionie powstały już Trasa Wiślana czy Velo Dunajec. Ta ostatnia jest jeszcze niekompletna a dojazd do niej z Tarnowa, z powodu zamkniętego mostu w Ostrowie, jest utrudniony, ale i tak cieszy się bardzo dużą popularnością.

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku rozpocznie się budowa kolejnego, ponad 20-kilometrowego odcinka od Wróblowic przez Szczepanowice i Zgłobice do Ostrowa.

- Koncepcja zakładała, że najpierw powstaną duże trasy, a następnie do nich doprowadzane będą kolejne, nieco mniejsze i w ten sposób otrzymamy „szkielet”, który z czasem można będzie rozbudowywać o kolejne elementy – wyjaśnia Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji a jednocześnie prezes Tarnowskiej Organizacji Turystycznej, która w swoich założeniach ma m.in. tworzenie i rozwój produktów turystycznych wokół lokalnych atrakcji.

Velo Biała stanowić ma atrakcyjny łącznik pomiędzy Velo Beskid a Velo Dunajec, a równocześnie zachęcać cyklistów do odwiedzenia lokalnych atrakcji. Z trasy można będzie zjechać na przykład do Parku Zdrojowego czy Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach, zobaczyć dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, zajrzeć do sanktuarium w Tuchowie, czy winnic w okolicach Pleśnej.

Turyści dotrą do gmin pod Tarnowem na rowerze

Na promocyjną funkcję nowej trasy liczą w podtarnowskich gminach. - Coraz realniejszych kształtów nabiera pomysł budowy centrum aktywnego wypoczynku przy Skałce w Tuchowie, w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej Velo Biała. Z pewnością wiele osób, które dotrą do Tuchowa na rowerze zatrzyma się u nas na dłużej – mówi burmistrz Magdalena Marszałek.

Gmina chce także wykonać odnogę od Velo Biała, którą można będzie dojechać na Brzankę – pod schronisko i wieżę widokową.

W Pleśnej nowa trasa poprowadzona ma zostać w bezpośrednim sąsiedztwie reaktywowanego w ub. roku ośrodka Relaks. Wójt Józef Knapik liczy na to, że dzięki Velo Biała i rozbudowującej się Velo Dunajec, jego gminę odwiedzi wielu gości.

- Moda na rowery to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu i odpoczynek na świeżym powietrzu. A przy okazji można lepiej poznać region i zobaczyć miejsca, których nie widać zza kierownicy samochodu – zauważa.

Którędy pojadą rowerzyści?

O ile Velo Dunajec w dużej mierze poprowadzona jest koroną wałów, to w przypadku Białej trasa ma mieć inny przebieg, gdyż rzeka w większości obwałowań nie posiada. Budowane są co prawda w Tarnowie, ale nie zadbano o to, aby ich zwieńczeniem była asfaltowa ścieżka dla rowerzystów.

- W Krakowie realizowana była podobna inwestycja i się nam to udało, ale musieliśmy to „wychodzić” w różnych urzędach i instytucjach. Szkoda, że w Tarnowie nie pomyślano o tym zawczasu, bo teraz będzie to bardzo trudne. Przez pięć lat od zakończenia inwestycji obowiązuje zasada tak zwanej trwałości projektu i na wałach nie można będzie nic zrobić – ubolewa Jarosław Tarański (Fanpage Velo Małopolska), znawca i propagator szlaków rowerowych.

Budowa Velo Biała była tematem spotkania zorganizowanego w Tarnowie z udziałem wójtów i burmistrzów gmin od Uścia Gorlickiego do Tarnowa oraz władz miasta, przedstawicieli Wód Polskich, Zarządu Dróg Wojewódzkich, Urzędu Marszałkowskiego oraz PKP PLK. Według pierwotnej koncepcji miała liczyć 65 kilometrów i prowadzić z miejscowości Stróże - doliną Białej, wzdłuż linii kolejowej, drogami lokalnymi i polnymi - przez Bobową, Ciężkowice i Tuchów do Tarnowa. Podczas spotkania padła propozycja przedłużenia trasy do Izb, gdzie na zboczach Lackowej znajdują się źródła Białej.

- Atutem nowej trasy jest bez wątpienia bliskość trasy kolejowej. Można będzie wybrać się na przejażdżkę z Tarnowa rowerem, a wrócić koleją, jeżeli zastanie nas zmrok czy zła pogoda w drodze – zauważa Jacek Pilch z Urzędu Miasta Tarnowa.

Velo Biała to jeden z pierwszych projektów przygotowywanych wspólnie w ramach Aglomeracji Tarnowskiej. Jego realizacja uzależniona jest jednak od tego, czy uda się pozyskać środki unijne oraz dofinansowanie z Województwa Małopolskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska