https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami już 29 kwietnia w Sękowej. W tym roku, w zupełnie innym miejscu, niż dotychczas

Halina Gajda
29 kwietnia w Sękowej rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami. W tym roku będzie zupełnie inaczej niż we wszystkich dotychczasowych odsłonach. Przede wszystkim ze względu na miejsce – nie będą to już okolice stadionu, a wzgórze dokładnie po drugiej stronie drogi wojewódzkiej. Będzie więc doskonała widoczność na walczących, kawalerię i efekty pirotechniczne.

Pomysł, by bitwę przenieść na wspomniane wzgórze, nie jest niczym nowym. Od lat mówiło się, że ze względu na ukształtowanie terenu, miejsce będzie o wiele dogodniejsze, niż dotychczasowe. Plan na tegoroczną edycję rekonstrukcji zdradza Wojciech Drzymała z grupy GRH Gorlice 1915.

- Wojska pruskie i austriackie będą atakowały wzgórze, na którym stacjonowały będą z kolei wojska carskie – wyjaśnia.
Na wzgórzu będą dwie linie okopów, swoje miejsce będą też miały lazaret, sztab. - Będzie też coś dla miłośników lotnictwa – popisowe ewolucje dwóch samolotów – zapowiada jeszcze.

Wyjątkowe mają też być efekty pirotechniczne. Drzymała mówi o nich na razie tajemniczo: będą porównywalne do tych, które rzeczywiście miały tu miejsce w 1915 roku. GRH Gorlice 1915 przygotowuje także lotniczą niespodziankę.
- Jeśli wszystko nam się uda tak, jak planujemy, publiczność nie poskąpi głośnego „wow” - uśmiecha się.

Do tej pory przyjazd na rekonstrukcję potwierdziły grupy z Polski, Czech, Słowacji. Jest też spora szansa, że przyjadą Białorusini – jeśli tylko otrzymają wizy.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
obserwator
Od najmłodszych lat intrygowały mnie, na krzyżówce zwanej Sieniawą, dziwne pomniki w postaci trumien, dlatego pytałam babci, co one oznaczają i komu są poświęcone. Wówczas poznałam historię bitwy między naszymi zaborcami podczas I wojny światowej. Niedługo później na pobliskim cmentarzu w Cieklinie odkryłam grób wnuka Tadeusza Kościuszki, który zginał w 1915 roku.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska