WIDEO: Smog w Krakowie
Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska
Kraków. Niedziela z darmową komunikacją dla części osób
Największe zanieczyszczenie stacje monitorujące stan powietrza w Krakowie odnotowały na al. Krasińskiego, gdzie w godzinach 13-14 wartości pyłu PM10 wyniosły nawet 494 µg/m3, czyli niemal dziesięciokrotne przekroczenie norm, które wynoszą 50 µg/m3. Średnia dobowa na tej stacji wyniosła aż 365 µg/m3.
Wartość średnia dobowa ponad 300 µg/m3 wskazała także stacja na ul. Dietla, gdzie uśrednione wskaźniki osiągnęły 314 µg/m3.
Problem smogu nie dotyczy tylko Krakowa albowiem pozostałe miasta miały także wielki problem z jakością powietrza. Na czoło wybijają się tutaj Skawina i Zakopane, w których w szczycie zanieczyszczenie osiągnęło aż 458 µg/m3.

Zanieczyszczenie powietrza w małopolskich miastach. Dane z soboty 23 stycznia.
Kraków.
- Kraków, Al. Krasińskiego - średnia dobowa: 365 µg/m3, maksimum: 494 µg/m3
- Kraków, Kurdwanów - średnia dobowa: 294 µg/m3, maksimum: 388 µg/m3
- Kraków, ul. Dietla - średnia dobowa: 314 µg/m3, maksimum: 385 µg/m3
- Kraków, os. Piastów - średnia dobowa: 197 µg/m3, maksimum: 269 µg/m3
- Kraków, ul. Złoty Róg - średnia dobowa: 227 µg/m3, maksimum: 308 µg/m3
- Kraków, ul. Bulwarowa - średnia dobowa: 299 µg/m3, maksimum: 397 µg/m3
- Nowy Sącz - średnia dobowa: 169 µg/m3, maksimum: 275 µg/m3
- Olkusz - średnia dobowa: 80 µg/m3, maksimum: 171 µg/m3
- Skawina - średnia dobowa: 293 µg/m3, maksimum: 458 µg/m3
- Tarnów - średnia dobowa: 60 µg/m3, maksimum: 109 µg/m3
- Tarnów (ul. Ks. Romana Sitko) - średnia dobowa: 81 µg/m3, maksimum: 230 µg/m3
- Trzebinia - średnia dobowa: 110 µg/m3, maksimum: 255 µg/m3
- Zakopane - średnia dobowa: 172 µg/m3, maksimum: 458 µg/m3
Ilość smogu była na tyle duża, że Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla Krakowa i części Małopolski Północnej
Komunikat WZZK
Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (200 µg/m³) oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
- śledzić informacje na stronie www.malopolska.pl/powietrze o występujących przekroczeniach wartości dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń.
- Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.
- Szpitale i przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej powinny być przygotowane na możliwość wystąpienia większej ilości przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia) z powodu wystąpienia wysokich stężeń zanieczyszczeń.
W niedzielę jakość powietrza jest zdecydowanie lepsza. Stężenia powietrza przekraczają normy "jedynie" o kilkadziesiąt procent.