https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowy smog, cała Małopolska dusiła się pyłem

pb
Sobota była rekordowa pod względem ilości pyłów, które zalegało nad Krakowem i innymi małopolskimi miastami. Normy powietrza miejscami przekroczone były niemal o tysiąc procent.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Kraków. Niedziela z darmową komunikacją dla części osób

Największe zanieczyszczenie stacje monitorujące stan powietrza w Krakowie odnotowały na al. Krasińskiego, gdzie w godzinach 13-14 wartości pyłu PM10 wyniosły nawet 494 µg/m3, czyli niemal dziesięciokrotne przekroczenie norm, które wynoszą 50 µg/m3. Średnia dobowa na tej stacji wyniosła aż 365 µg/m3.

Wartość średnia dobowa ponad 300 µg/m3 wskazała także stacja na ul. Dietla, gdzie uśrednione wskaźniki osiągnęły 314 µg/m3.

Problem smogu nie dotyczy tylko Krakowa albowiem pozostałe miasta miały także wielki problem z jakością powietrza. Na czoło wybijają się tutaj Skawina i Zakopane, w których w szczycie zanieczyszczenie osiągnęło aż 458 µg/m3.

Rekordowy smog, cała Małopolska dusiła się pyłem

Zanieczyszczenie powietrza w małopolskich miastach. Dane z soboty 23 stycznia.
Kraków.

  • Kraków, Al. Krasińskiego - średnia dobowa: 365 µg/m3, maksimum: 494 µg/m3
  • Kraków, Kurdwanów - średnia dobowa: 294 µg/m3, maksimum: 388 µg/m3
  • Kraków, ul. Dietla - średnia dobowa: 314 µg/m3, maksimum: 385 µg/m3
  • Kraków, os. Piastów - średnia dobowa: 197 µg/m3, maksimum: 269 µg/m3
  • Kraków, ul. Złoty Róg - średnia dobowa: 227 µg/m3, maksimum: 308 µg/m3
  • Kraków, ul. Bulwarowa - średnia dobowa: 299 µg/m3, maksimum: 397 µg/m3
  • Nowy Sącz - średnia dobowa: 169 µg/m3, maksimum: 275 µg/m3
  • Olkusz - średnia dobowa: 80 µg/m3, maksimum: 171 µg/m3
  • Skawina - średnia dobowa: 293 µg/m3, maksimum: 458 µg/m3
  • Tarnów - średnia dobowa: 60 µg/m3, maksimum: 109 µg/m3
  • Tarnów (ul. Ks. Romana Sitko) - średnia dobowa: 81 µg/m3, maksimum: 230 µg/m3
  • Trzebinia - średnia dobowa: 110 µg/m3, maksimum: 255 µg/m3
  • Zakopane - średnia dobowa: 172 µg/m3, maksimum: 458 µg/m3

Ilość smogu była na tyle duża, że Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla Krakowa i części Małopolski Północnej

Komunikat WZZK
Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (200 µg/m³) oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
  • śledzić informacje na stronie www.malopolska.pl/powietrze o występujących przekroczeniach wartości dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń.
  • Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.
  • Szpitale i przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej powinny być przygotowane na możliwość wystąpienia większej ilości przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia) z powodu wystąpienia wysokich stężeń zanieczyszczeń.

W niedzielę jakość powietrza jest zdecydowanie lepsza. Stężenia powietrza przekraczają normy "jedynie" o kilkadziesiąt procent.

Komentarze 23

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Diagnosta
poproś nasze kochane władze o dane z CEPIK ile pojazdów ma wycięty DPF lub zaślepiony EGR,
jak jesteś w Londynie spytaj się ile kosztuje wjazd do City bez DPF 1500 czy 2000 eur mandatu
po takiej analizie twoje procenty ulegną zmianie
m
mieszkaniec
Bezmyślna grupa ludzi o lewacko zielonych podglądach uważa, że trują nas pojazdy. Kiedy ta bezmyślna masa ludzi zauważy, że jedynym problemem jest paleniem węglem - to jest 99% emisji do naszej atmosfery. Auta spełniają normy Euro6 więc powietrze z rury wydechowej jest czystsze niż w niejednej miejscowości gdzie dominują piece opalane węglem.

Dalej niech grupa rowerzystów i wegan kieruje rozwojem miasta a skończymy jak Holandia, Belgia i Szwecja kraje które za kilka lat znikną z mapy Europy.
s
skawinianin
Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla Krakowa i części Małopolski Północnej
Gdzie to było zamieszczone, w jaki sposób mieszkańcy zostali poinformowani?
Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.
W jaki sposób komunikat "wędruje do tych placówek" i na kim spoczywa obowiązek śledzenia ? Co z osobami które nie posługują się internetem są przeznaczone do wybicia? Kto w małych miastach i w jaki sposób zamieszcza komunikaty. Setki sztabów tylko nie ma kto ludzi powiadomić, łażą mamuśki z dzieciakami na sanki, inni mądrzy biegają na Orlikach.
Od słowa powinny do muszą ograniczyć pobyt dzieci, daleka droga.
Gdzie było ostrzeżenie dla mieszkańców Skawiny?
c
czytelnik
Bo latem te resztki drzew które posiadają liście, pochłaniają część tego syfu, pył osiada na trawach, elektrociepłownie opalane węglem handlują limitami CO a nie walą z kominów. Latem zamierają olbrzymie generatory ruchu, przedszkola, szkoły, uczelnie a turyści jeżdżą dorożką lub komunikacją zbiorową.
r
roś
Spróbujcie znaleźć na stronie miasta MiG informację o smogu. To temat zakazany, nieporuszany przez radnych miejskich. Zapisano we wszystkich opracowaniach środowiskowych, że to Kraków odpowiedzialny jest za stan powietrza w naszym mieście. Zapytajcie starszych mieszkańców co to jest smog, odpowiedzą, że jest w Krakowie o czym piszą i mówią w mediach.
Czy Wam się to podoba czy nie Skawina jest prawie dzielnicą miasta Krakowa, oddaloną od centrum o kilka kilometrów, to już tylko podział administracyjny. Większość decyzji mających znaczny wpływ na środowisko leży poza kompetencjami naszej gminy.
J
Jan T i majcher
To wali bo mamy lexusa cygara i 'parę' złotych !!!:):)
s
sk
Wiało z południowego zachodu, sprawdź sobie mapy. Ten zastrzyk świeżego powietrza zawdzięczacie Skawinie. Kiedy Marszałek Krupa był włodarzem Skawiny to zganiał na bliskość Krakowa teraz zrzuca winę na Śląsk. Całe lata włodarze naszego miasta pracowali na to i pracują nadal by mieszkańcom miasta, smog kojarzył się z Krakowem. Nic nie robią poza szerzeniem propagandy a to im się udaje. Wydają po kilkaset tysięcy na plany walki ze smogiem i na tym się kończy, Rozbudowują przemysł uwalniając kolejne setki hektarów, wycinają tysiące drzew, oszczędzają na komunikacji zbiorowej. Zacznijcie myśleć aglomeracją bo powietrze nie zna granic. KAS jest monotematyczny i nie bierze pod uwagę oddziaływania przemysłu, elektrociepłowni opalanych węglem.
k
krk
Oczywistym jest że jak wieje wiatr z zachodu to cały smród ze śląska jest wtłaczany w płuca Krakowian. Widać to było dobitnie na mapkach pokazujących z jakiego kierunku idzie zanieczyszczenie i jak się przemieszcza. wg wikipedii 30 do 40 % zanieczyszczeń w Krakowie to właśnie smród z śląska a my wypalamy codziennie biernie 4 papierosy. Może KAS w końcu coś z tym zrobi bo na razie to tylko protestuje
J
Jan
Trzeba wprowadzić przynajmniej jakieś normy na opał i piece, a tam gdzie wystarczająca skala (czyli od małych miasteczek) trzeba ciągnąć sieci ciepłownicze i zakazy palenia. powietrze jest fatalne wszędzie, gdzie jest gęsta zabudowa i palenie w piechach, a jak jeszcze jest dołek to tragedia, np. Zabierzów czy Rabka. Gorzej niż w Krakowie
m
mieszkaniec
Wystarczy przejść się po Starej Olszy, smród, a powietrze gryzie w gardle, nie da się oddychać, zwłaszcza Malawskiego, Partyzantów, Jaśminowa, Brogi - cały ten kwadrat uliczek
ś
św.NH
Aby kiedyś było lepiej to w całej Polsce musi być zakaz palenia węgłem, dlaczego tylko w Krakowie ma być inaczej? Co na to KODziarze?
H
Hutas
Myślisz, że studenci wynajmują mieszkania, w których pali się wynglem w piecu xd ?
????
A to ciekawe- sobota, kiedy to po Krakowie jeździ połowa mniej aut i dużo mniej się pali w piecach, bo część studentów zjeżdża do domów na weekend, a część mieszkańców gdzieś wyjeżdża, pobiła rekordy? Ale dobrze dawać sobie dalej mydlić oczy władzom, że to nasza wina :)
e
edoo
Tam gdzie osiedla bloków jest nieźle bo węglowe kotłownie zastąpiono gazowymi!! Domy zaś w kratkę, większość opalane węglem i czym popadnie! Czasami ciężko przeiść!! Publiczne domy to już twój wymysł i mało dowcipny!!
m
majka
Wyjaśnij wobec tego, dlaczego latem nie ma smogu, nawet kiedy nie wieje wiatr? A w sezonie grzewczym problem się nasila. To nie samochody są winne. Nie trzeba być ekspertem, widać gołym okiem, co wydobywa się z kominów i wyczuć też nietrudno.
W całej Małopolsce ludzie palą wszelkie świństwo i nie tylko Kraków ma ten problem. Wystarczy przejechać się od Krakowa do Jaworzna i zobaczyć, co się dzieje. W innych kierunkach zresztą też.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska