FLESZ - Co Polacy robili w trakcie pandemii. Naukowcy zbadali nasz styl życia

W poniedziałek (2 sierpnia) zostały ogłoszone listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół. I wiadomo już, że w krakowskich liceach pozostało i czeka obecnie na chętnych 470 wolnych miejsc, w technikach - 1100, a w szkołach branżowych - 717. Informacja, które krakowskie szkoły mają wolne miejsca i w jakich konkretnie klasach, od poniedziałku dostępna jest na stronie internetowej systemu rekrutacyjnego Omikron (krakow.e-omikron.pl). Z kolei 3 sierpnia na stronie Kuratorium Oświaty w Krakowie zamieszczone zostaną spisy wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych całej Małopolski.
To już kolejny etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Przypomnijmy, że w tym roku dla absolwentów szkół podstawowych w krakowskich liceach, technikach i branżówkach przygotowano łącznie nieco ponad 9 tys. miejsc. Na listach zakwalifikowanych do przyjęcia do szkół - opublikowanych 22 lipca - znalazło się ponad 7,5 tys. osób. Z kolei prawie 1,6 tys. młodych ludzi biorących udział w rekrutacji nie zakwalifikowało się do żadnej z samorządowych szkół. Teraz mają swoją drugą szansę.
Do 30 lipca zakwalifikowani uczniowie potwierdzali wolę przyjęcia do placówki, do której się dostali. Niektórzy tego nie zrobili, nawet w renomowanych i najpopularniejszych krakowskich liceach i technikach. Pula wolnych miejsc, o które można zawalczyć w rekrutacji uzupełniającej, urosła tym samym z pierwotnych 1,5 tys. do prawie 2,3 tysiąca.
- U nas pierwszy etap rekrutacji elektronicznej wypełnił wszystkie miejsca, czyli po 28 osób do każdej z siedmiu klas. Spośród tych osób nie potwierdziło woli przyjęcia do naszej szkoły 11 kandydatów i tyle miejsc się zwolniło - mówi nam Jacek Kaczor, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Nowodworskiego w Krakowie. - Ale jesteśmy spokojni o los tych osób, bo kontaktowaliśmy się z nimi i wiemy, że nie chodzi o to, że zapomnieli donieść dokumenty lub czegoś nie doczytali. To są przede wszystkim przypadki uczniów, którzy zrekrutowali się do szkół również w innych systemach rekrutacyjnych w innych miejscowościach. Były to osoby spoza Krakowa i zdecydowały się pójść do szkoły np. bliżej miejsca zamieszkania - tłumaczy dyrektor „Nowodworka”, dodając, że co roku jest w tym liceum około 10 takich osób, które rezygnują z miejsc.
Do I LO w tym roku startowała nawet osoba, która składała wnioski o przyjęcie do szkół w pięciu różnych systemach rekrutacyjnych w całej Polsce! Bywa też, że o zwolnieniu miejsca w szturmowanym przez kandydatów liceum czy technikum decyduje fakt, że młody człowiek decyduje się ostatecznie na szkołę niepubliczną z uprawnieniami szkoły publicznej, czyli taką, która nie bierze udziału w rekrutacji w ramach elektronicznego systemu Omikron.
Rekrutacja uzupełniająca trwa od 3 do 5 sierpnia do godz. 15, jest prowadzona w szkołach, w których nadal pozostają wolne miejsca (nie elektronicznie). Wnioski o przyjęcie do szkoły składa się w formie papierowej do każdej wybranej szkoły - a ważne, by wciąż szukający dla siebie miejsca wybrali kilka szkół i klas, w których skłonni są się uczyć, a nie ograniczali się tylko do jednej, wymarzonej. Rekrutacja uzupełniająca prowadzona jest zgodnie z zasadami dotyczącymi rekrutacji właściwej (decydują punkty uzyskane przez kandydata).
Listy zakwalifikowanych do przyjęcia wywieszone zostaną w szkołach 16 sierpnia. Do 20 sierpnia trzeba będzie potwierdzić wolę podjęcia nauki w danej szkole. Listy przyjętych zostaną ogłoszone 23 sierpnia.
- Ranking TOP 15 najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem. Są zachwycające!
- Najpopularniejsze rasy psów w Polsce. Które z nich są ulubieńcami Polaków? [TOP 12]
- Oferty pracy w Krakowie. Kogo szukają pracodawcy? TOP 33 fachowców
- Wielka impreza w Energylandii! 7. urodziny parku rozrywki i kolejki Ekipy
- Ogromna plaża pod Krakowem zachwyca nawet w pochmurne dni [ZDJĘCIA]
- Jak ochłodzić pokój bez klimatyzacji? Sprawdzone i skuteczne sposoby