Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Relikwie bł. Rodziny Ulmów będą peregrynować po krakowskich parafiach

Marcin Banasik
Marcin Banasik
10 września tego roku Józef i Wiktorię Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci zostali włączeni do grona błogosławionych
10 września tego roku Józef i Wiktorię Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci zostali włączeni do grona błogosławionych Twitter / @EpiskopatNews
Przez tydzień od 6 kwietniu 2024 r. w parafiach Archidiecezji Krakowskiej będą gościły relikwie nowo błogosławionej Rodziny Ulmów. Relikwiarz Błogosławionej Rodziny przygotowała archidiecezja przemyska. Towarzyszyć mu będzie także obraz przedstawiający Józefa i Wiktorię Ulmów z dziećmi.

Inauguracja peregrynacji

Uroczysta inauguracja ogólnopolskiej peregrynacji nastąpi podczas XXXIX Pielgrzymki Rodzin i Małżeństw na Jasną Górę, która odbędzie się od 23 do 24 września. W programie wydarzenia znalazły się między innymi otwarcie wystawy poświęconej nowym Błogosławionym oraz wykład postulatora beatyfikacji ks. dr. Witolda Burdy pt. „Świętość w codzienności”.

Peregrynacja relikwii bł. Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci została zaproponowana przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin, za zgodą abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego i we współpracy z archidiecezją przemyską. Inicjatywę tę zatwierdzili biskupi podczas 394. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski obradującego 13 i 14 marca br. w Warszawie.

Błogosławiona rodzina

10 września tego roku Józef i Wiktorię Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci zostali włączeni do grona błogosławionych. Eucharystii w Markowej przewodniczył wysłannik papieża, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

30 tys. wiernych

W eucharystii uczestniczyło 30 tys. wiernych z Polski, ale również m.in. Litwy, Ukrainy, USA. Eucharystię sprawowało ok. 1000 księży, 80 biskupów (w tym z zagranicy), w tym m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, prymas Polski Wojciech Polak oraz metropolita przemyski abp Adam Szal.

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, obecnie podkarpackim. Wiosną 1944 roku Ulmowie zostali zadenuncjowani prawdopodobnie przez granatowego policjanta, że ukrywają Żydów.

24 marca 1944 niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie rozstrzelali Józefa Ulmę i jego żonę w siódmym miesiącu ciąży, a także ich dzieci: 8-letnią Stanisławę, 6-letnią Barbarę, 5-letniego Władysława, 4-letniego Franciszka, 3-letniego Antoniego i 1,5-roczną Marię. Razem z Ulmami zginęli również ukrywani przez nich Żydzi.

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

W 1995 roku Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2003 roku w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny. W 2016 roku otwarte zostało w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska