Nasza Loteria

Relikwie bł. Rodziny Ulmów będą peregrynować po krakowskich parafiach

Marcin Banasik
Marcin Banasik
10 września tego roku Józef i Wiktorię Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci zostali włączeni do grona błogosławionych
10 września tego roku Józef i Wiktorię Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci zostali włączeni do grona błogosławionych Twitter / @EpiskopatNews
Przez tydzień od 6 kwietniu 2024 r. w parafiach Archidiecezji Krakowskiej będą gościły relikwie nowo błogosławionej Rodziny Ulmów. Relikwiarz Błogosławionej Rodziny przygotowała archidiecezja przemyska. Towarzyszyć mu będzie także obraz przedstawiający Józefa i Wiktorię Ulmów z dziećmi.

Inauguracja peregrynacji

Uroczysta inauguracja ogólnopolskiej peregrynacji nastąpi podczas XXXIX Pielgrzymki Rodzin i Małżeństw na Jasną Górę, która odbędzie się od 23 do 24 września. W programie wydarzenia znalazły się między innymi otwarcie wystawy poświęconej nowym Błogosławionym oraz wykład postulatora beatyfikacji ks. dr. Witolda Burdy pt. „Świętość w codzienności”.

Peregrynacja relikwii bł. Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci została zaproponowana przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin, za zgodą abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego i we współpracy z archidiecezją przemyską. Inicjatywę tę zatwierdzili biskupi podczas 394. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski obradującego 13 i 14 marca br. w Warszawie.

Błogosławiona rodzina

10 września tego roku Józef i Wiktorię Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci zostali włączeni do grona błogosławionych. Eucharystii w Markowej przewodniczył wysłannik papieża, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

30 tys. wiernych

W eucharystii uczestniczyło 30 tys. wiernych z Polski, ale również m.in. Litwy, Ukrainy, USA. Eucharystię sprawowało ok. 1000 księży, 80 biskupów (w tym z zagranicy), w tym m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, prymas Polski Wojciech Polak oraz metropolita przemyski abp Adam Szal.

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, obecnie podkarpackim. Wiosną 1944 roku Ulmowie zostali zadenuncjowani prawdopodobnie przez granatowego policjanta, że ukrywają Żydów.

24 marca 1944 niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie rozstrzelali Józefa Ulmę i jego żonę w siódmym miesiącu ciąży, a także ich dzieci: 8-letnią Stanisławę, 6-letnią Barbarę, 5-letniego Władysława, 4-letniego Franciszka, 3-letniego Antoniego i 1,5-roczną Marię. Razem z Ulmami zginęli również ukrywani przez nich Żydzi.

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

W 1995 roku Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2003 roku w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny. W 2016 roku otwarte zostało w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska