Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont gmachu NBP w Krakowie. Odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci Stanisława Wyspiańskiego

Marian Satała
Odsłonięta tablica pamiątkowa upamiętniająca wielkiego artystę Stanisława Wyspiańskiego jest ostatnim akordem trwającego od kilku lat remontu gmachu Narodowego Banku Polskiego przy ul. Basztowej w Krakowie. W kamienicy, która niegdyś stała na miejscu NBP mieszkał Wyspiański. Tu namalował dwa pejzaże: Widok na Barbakan i Widok na Teatr.

29 grudnia 2017 na (fasadzie) budynku Oddziału Okręgowego NBP została uroczyście odsłonięta tablica, poświęcona Stanisławowi Wyspiańskiemu. Tablicę wykonano dla uczczenia artysty w roku ustanowionym jego pamięci, a w 110 rocznicę jego śmierci. Ma ona przypomnieć, że w latach 1883-1895 w budynku, który stał w miejscu obecnego gmachu Narodowego Banku Polskiego, mieszkał i tworzył Stanisław Wyspiański – wielki polski poeta i malarz.

Tablice odsłonił profesor Adam Glapiński - prezes Narodowego Banku Polskiego, wyjaśniając, że tablica została umieszczona na gmachu krakowskiego Oddziału NBP, vis a vis budynku Akademii Sztuk Pięknych, aby symbolicznie połączyć miejsce gdzie artysta żył przez 12 lat z miejscem, gdzie studiował i tworzył. Kamienica, w której mieszkał Wyspiański już nie istnieje, dziś na jej miejscu wznosi się budynek Narodowego Banku Polskiego, który po zakończonym generalnym remoncie jest wspaniałą wizytówką naszego miasta – podkreślił profesor Adam Glapiński.

Autorem tablicy jest Marek Dryniak, artysta rzeźbiarz, adiunkt na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Ówczesny budynek przy ul. Basztowej składał się z dwóch części, jedną połowę zajmował Hotel Centralny, a drugą, z wejściem od Zacisza, kamienica czynszowa. To w kamienicy na rogu ul. Zacisze i Basztowej na 2 piętrze, u wujostwa Marii i Kazimierza Stankiewiczów mieszkał Stanisław Wyspiański. Po powrocie z Paryża, w tym właśnie domu, urządził swoją pierwszą pracownię. Z okien mieszkania, namalował swoje dwa znane pejzaże: widok na Barbakan oraz widok na Teatr. Także wcześniej zamieszkując na Zaciszu, jeszcze w latach gimnazjalnych, za sprawą mistrza Jana Matejki, Wyspiański odwiedzał Szkołę Sztuk Pięknych, gdzie później kontynuował studia.

Narodowy Bank Polski, nie po raz pierwszy upamiętnia naszego wybitnego artystę - dodał prezes NBP. Już w 2004 r. wyemitował w ramach popularnej i lubianej serii "Polscy Malarze XIX/XX wieku" dwie monety kolekcjonerskie, przedstawiające postać Stanisława Wyspiańskiego. Dwudziestozłotówkę wykonano stemplem lustrzanym w srebrze, dwuzłotówkę wybito stemplem zwykłym w stopie tzw. Nordic Gold.

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska