reklama

Rewolucja w składkach ZUS 2020. Osoby na umowach cywilnych zarobią mniej na rękę - rząd oZUSuje wszystkie umowy [12.08.2019 r.]

Piotr Juszczyk/AIPZaktualizowano 
Szacuje się, że dzięki tym działaniom w roku 2020 wpływ do budżetu z tytułu składek od umów zlecenie i umów o dzieło zwiększy się o 3,1 mld zł. Karolina Misztal / Polska Press
W ostatnich dniach znów wiele mówi się o likwidacji limitu wynagrodzenia objętego obowiązkowymi składkami ZUS, a tymczasem planowana jest jeszcze inna niekorzystna zmiana. Niekorzystna, bo być może z tytułu umowy zlecenie lub umowy o dzieło mniej pieniędzy zostanie wykonawcom „na rękę”, a na przedsiębiorców zostaną nałożone kolejne daniny na rzecz ZUS. Te zmiany uderzą po kieszeni osoby, których pozycja na rynku pracy jest najsłabsza - zarabiają już teraz najmniej i objęte są tzw. umowami śmieciowymi; po obligatoryjnym szusowaniu umów cywilnych stracą one dodatkowo ponad 15 proc. obecnych zarobków. Właśnie przedstawiciele rządu potwierdzili, że mają już gotowe ustawy, które zostaną przyjęte zaraz po wyborach, nie ukrywając, że dadzą one ZUS-owi duże nowe wpływy, które poprawią jego kondycję finansową.

W załączniku nr 2 do załącznika do uchwały nr 31 Rady Ministrów z dnia 24 kwietnia 2019 roku możemy przeczytać, że – oprócz poboru składek – priorytetowym zadaniem ZUS jest osiągnięcie jak najwyższych przychodów. W wieloletnim planie finansowym na lata 2019–2022 założone jest uszczelnienie zasad podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu umów cywilnoprawnych.
Dlatego też przed ZUS postawiono cztery główne cele:
1) uszczelnienie systemu poboru składek na ubezpieczenia społeczne od umów cywilnoprawnych,
2) ograniczenie unikania płacenia składek polegającego na zawieraniu umów cywilnoprawnych zamiast umów o pracę,
3) poszerzenie bazy przychodów z umów cywilnoprawnych, od których płacone są składki na ubezpieczenia społeczne,
4) wzrost wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Szacuje się, że dzięki tym działaniom w roku 2020 wpływ do budżetu z tytułu składek od umów zlecenie i umów o dzieło zwiększy się o 3,1 mld zł.

W obecnym stanie prawnym przy umowie zlecenie składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe są dobrowolne, jeśli z innej umowy, czy to o pracę, czy zlecenie, osiągamy co najmniej minimalne wynagrodzenie (2019 r. – 2 250 zł). Zleceniobiorca płaci wtedy jedynie składkę zdrowotną.

Szkolne zakupy mogą być tańsze nie tylko dla rodziców trójki dzieci. Od 2019 r. KDR mogą posiadać dziadkowie, którzy wychowali trójkę pociech. Ich karta może posłużyć do zakupów szkolnych nawet dla jedynaków! Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły.

Powyższe nie dotyczy sytuacji, w której umowa zlecenie zawarta jest z własnym pracownikiem.
Kolejną możliwą zmianą jest „ozusowanie” umów o dzieło. Przypomnijmy, że dziś umowy o dzieło nie podlegają składkom ZUS. Daleko idącym krokiem mogłoby być „ozusowanie” również umów zleceń ze studentami/uczniami, które obecnie nie podlegają obowiązkowym składkom ZUS.

Drugi z celów, czyli ograniczenie unikania płacenia składek, polegające na zawieraniu umów śmieciowych zamiast umów o pracę, może spowodować lawinę kontroli. Miałyby one na celu sprawdzenie, czy zawarta umowa zlecenie lub umowa o dzieło nie nosi znamion umowy o pracę. W takim przypadku niejednokrotnie będziemy mieli do czynienia z subiektywną oceną kontrolującego. W przypadku negatywnego wyniku kontroli ZUS może obciążyć składkami nawet do 5 lat wstecz.

Już od sierpnia młodzi pracownicy nie zapłacą PIT. Wiemy jak będzie pobierał zaliczkę płatnik, co z rozliczeniem rocznym młodych małżonków, samotnych rodziców i inne szczegóły. Po prostu kliknij w ten tekst i sprawdź!

100 mln euro z Funduszy Norweskich na rozwój innowacji

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w składkach ZUS 2020. Osoby na umowach cywilnych zarobią mniej na rękę - rząd oZUSuje wszystkie umowy [12.08.2019 r.] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 104

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
S.

Każdą nadwyżkę kradnie pośrednik pracy, więc pracownicy nie zarobią mniej. A tak przy okazj, za PO Polacy zarabiali na czynsz lub na jedzenie, musieli było wybrać, za PIS pensja starcza już na czynsz i na jedzenie, więc nie trzeba wybierać, ALE NA NORMALNE ŻYCIE NADAL BRAKUJE! Spróbujcie wy, politycy popracować 15 lat po 12-16 h dziennie bez urlopu, to może zrozumiecie dlaczego Polacy żyją najkrócej w Europie! A do tego żyjemy w nędzy!

S
Sławek

Nie chodzi już o to, że Polaków nie stać na egzotyczne wakacje, ale o to, że ich nie stać nawet na podstawowe potrzeby, jak wizyta u dentysty, czy u weterynarza. Dramatem jest to, że Polak pracując od 8 do 20 na umowie śmieciowej, bez urlopu, dostaje tyle pieniędzy, że nie może przeżyć miesiąca do następnej wypłaty. Jak w takiej sytuacji myśleć o kupnie mieszkania, czy o założeniu rodziny? Z perspektywy czasu żałuję tylko jednego, że nie wyjechałem z tego kraju, jak byłem młody, gdziekolwiek, do Norwegii, Szwajcarii, Australii, czy Nowej Zelandii, byle, jak najdalej stąd! Kto może, niech stąd ucieka!

A
Andrzej

Polacy i Polki są przymuszani do pracy po kilkanaście godzin dziennie, bez urlopu i składek na emeryturę, dzieje się tak do dnia dzisiejszego na terenie Polski, chociaż PIS rządzi już cztery lata! Nic się nie zmienia, widziałem, jak w pracy umierają ludzie z przemęczenia, jak konają na stanowiskach pracy. Ludzie 40-letni są często wrakami, bo nie mieli ani jednego dnia urlopu przez 20 lat pracy! To dzieje się w Polsce, w środku Europy w XXI wieku!

G
Gość

Osoby na umowach śmieciowych nie mają urlopów! XXI w., a w Polace kwitnie niewolnictwo!

G
Gość
13 sierpnia, 6:41, Gość:

Płacąc dodatkowo ZUS będzie większa emerytura.

Już ją widzę 😁

G
Gość

Umowy o dzieło z emerytem/ rencistą są oskładkowane

K
Kopiuj/Wklej

Pani Rafalska i panie Kaczyński, proszę teraz spojrzeć w oczy milionom Polaków, którzy od kilkunastu lat pracują na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, którzy przez lata otrzymywali wynagrodzenia w wysokości 3 zł za godzinę, a pracodawca nie płacił za nich w ogóle składek emerytalnych i nie dawał im przez lata urlopów. To firmy państwowe wynajmowały prywatne spółki, aby za nich kręciły lody, to te spółki za waszą zgodą okradały przez lata pracowników z emerytur, urlopów i minimalnego wynagrodzenia za pracę. Spójrzcie tym ludziom w twarz i powiedzcie im, że dla nich nigdy nie było pieniędzy, żeby zapłacić za ich uczciwą i ciężką pracę, ale na rozdawnictwo dla tych, którzy nigdy nie pracowali już się pieniądze znalazły, bo dla was ważniejsze, niż uczciwość, jest kupowanie głosów w wyborach. Jesteście tacy sami, jak PO, tylko koryto się dla was liczy!

G
Gość

Obniżą PIT ale dowalą składkami na ZUS, ot i cała tajemnica

G
Gloria

Umowy śmieciowe stworzono po to, aby pociotki SB i UB mogły stworzyć agencje i spółki i dzięki pośrednictwu kraść podatek, a że przy okazji okradają ludzi z emerytur, to tylko efekt uboczny.

W
Wilk
2019-06-14T17:47:25 02:00, Gość:

Takie pudrowanie przepisów nic nie da. Plagą w Polsce są bowiem umowy śmieciowe, które jak były, tak są! Pracodawcy, wszelkiej maści agencje pracy tymczasowej i spółki, pośrednicy pracy, zmuszają ludzi do pracy po kilkanaście godzin dziennie całymi latami, bez urlopu, z płacą poniżej lub w granicach płacy minimalnej! Ten proceder trwa już dobre kilkanaście lat. Pracownicy chorują z przemęczenia, z przepracowania, często nie mają żadnego życia rodzinnego, czy towarzyskiego, ponieważ nie pozwalają im na to warunki pracy, gdyż praca trwa od świtu do nocy, we wszystkie niedziele i święta, często w nocy. A najgorsze jest to, że nic się nie zmienia, wszelkie przepisy i zmiany są obchodzone przez pracodawców ze śmiechem na twarzy, ponieważ w Polsce jest przyzwolenie na złodziejstwo, rząd tylko udaje, że coś robi, ale lobby pracodawców jest zbyt silne, aby pozwolili na ludzkie traktowanie pracowników w Polsce. Nie tylko zmuszają do niewolniczej pracy i odbierają godność, ale często ukrywają zarobki, czasem 1/2 lub nawet więcej dochodu swoich pracowników, by na tym zarabiać, wtedy wszelkie podatki, składki emerytalne i pieniądze na urlopy pracowników, wpadają do ich własnej kieszeni. Pracownicy ogołoceni ze wszystkiego, nie mogą się bronić, nawet przed sądem pracy, ponieważ słyszą, że na to wszystko sami się zgodzili i jak im się coś nie podoba, to mogą zmienić pracę...

2019-06-16T12:48:12 02:00, .T:

No mogą. W czym problem?

2019-06-16T12:52:09 02:00, Prawda w oczy kole:

Problem w tym, że się robić nie chce.

Odwieczny dylemat lenia polskiego: jak to zrobić, żeby zarobić ale się nie narobić...

2019-06-16T19:18:03 02:00, Leslaw:

Problem w tym, że chciałbyś swoja dupe zapchac pieniędzmi kosztem ludzi, zwolnij ludzi i sam zapierdalaj, będziesz mieć wszystko do siebie albo rodzinkę zatrudnij i rób ich w chuja, w czym problem, bo nie rozumiem.

2019-08-02T15:58:11 02:00, Jan:

Żeby ci pseudopracodawcy płacili chociaż minimalną pensję legalnie, a resztę pod stołem, to jeszcze pół biedy, ludzie mieliby chociaż minimalną emeryturę w przyszłości. Ale oni nawet tego nie chcą płacić, dla nich to za dużo te 2250 zł. brutto, muszą sobie trochę uszczknąć, choćby kilka stóweczek, a mają miliony na koncie... Przykre to.

Popieram!

B
Berde

Łatwiej jest wymagać od sektora prywatnego przez prawo niż wymagać by PIP wziął się do roboty. Niech dostaną dostęp do bazy danych z deklaracjami podatkowymi i zobaczą wzorzec regularnego dochodu u tego samego pracodawcy przez dłuższy czas, potem po prostu robią inspekcje i tyle. Dziś stopień informatyzacji pozwoliłby na efektywną weryfikację.

Z
ZZ

W obecnym stanie prawnym przy umowie zlecenie składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe są dobrowolne, jeśli z innej umowy, czy to o pracę, czy zlecenie, osiągamy co najmniej minimalne wynagrodzenie (2019 r. – 2 250 zł). Zleceniobiorca płaci wtedy jedynie składkę zdrowotną. To cytat z artykułu. Jest niezgodny z prawdą.

G
Gość

Jak kraśc to na całego i wszystkich po równo.

---

Bzdura, to obecnie ludzie na śmieciówkach mniej dostają. No ok, może jakiś manager czy programista ma wybór, ale sprzedawca, rzemieślnik itd. już nie. Dostaje tyle samo netto co ci na umowie o pracę, a cała reszta stracona. Śmieciówki powinny być zlikwidowane, a skoro na razie nie mają jaj, to niech będą jak najbardziej podobne do umowy o pracę.

S
Spiepszajdziadu

Dojna zmiana weźmie wszystko. Pisdoloty nikomu nie odpuszczają. 40procent ciemnego ludu kiedyś się obudzi i zobaczą jak są dymani przez jajosława i spółkę piso-rydzykową.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3