https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rezolucja ws. opłaty turystycznej trafi do premiera oraz ministra sportu i turystyki. Radni przyjęli uchwałę w tej sprawie

Ewa Wacławowicz
Oskar Nowak
Radni z Klubu Kraków dla Mieszkańców zaprezentowali na sesji 9 października projekt rezolucji ws. wprowadzenia opłaty turystycznej. Apelują w niej do polskiego rządu o zmianę przepisów na takie, które umożliwią samorządom pobieranie opłaty. Radni Miasta Krakowa jenogłośnie poparli projekt, a to oznacza, że trafi on na biurko m.in. Donalda Tuska.

Opłata turystyczna to rodzaj podatku, który pobierany jest w wielu destynacjach turystycznych na świecie. Zgodnie z nowelizacją przepisów przygotowaną przez Kraków i Związek Miast Polskich, środki z opłaty turystycznej wpływałyby do budżetu gminy. W ten sposób mogłyby być przeznaczone na realizację projektów wpisujących się w politykę zrównoważonej turystyki, a więc mających na celu poprawę komfortu mieszkańców i odwiedzających.

Brak przepisów

W Polsce nie ma przepisów, które umożliwiłyby pobieranie opłaty turystycznej. Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity Dz.U. 2023 poz. 70), może być pobierana opłata miejscowa od osób przebywających w danej miejscowości w celach wypoczynkowych, zdrowotnych lub turystycznych, pod warunkiem spełnienia przez te miejscowości jednocześnie trzech warunków, tj. posiadania:

  • korzystnych właściwości klimatycznych,
  • walorów krajobrazowych,
  • warunków umożliwiających pobyt osób w celach turystycznych, wypoczynkowych i szkoleniowych.

Rezolucja radnych miasta Krakowa

Z apelem o zmianę przepisów, celem możliwości przyjęcia takiej opłaty przez samorządy, wystąpili radni klubu Kraków dla Mieszkańców.

W dokumencie czytamy m.in. "Doświadczenia miast europejskich wskazują, iż coraz większym problemem staje się
zjawisko turystyfikacji wielu atrakcyjnych miejscowosci. Wzmożenie ruchu turystycznego, które skutkuje niepohamowanym napływem turystów, przekraczającym pojemność i chłonność turystyczną miast i ośrodków turystycznych, określane mianem
overturismu, prowadzi w wielu miejscach Europy do wielu napięć i społecznego niezadowolenia. Lokalna społeczność cierpi na tym i domaga się swoich praw, gdyż coraz częściej mieszkańcy czują się jak turyści we własnym mieście".

W walce z nadmierną turystyfikacją miasta miałaby pomóc właśnie opłata turystyczna. "Winna ona być uzależniona od woli władz samorządowych, przez lokalne samorządy powinna być ustalana stawka tejże opłaty, a także cel, na jaki będą wydatkowane środki" - czytamy w dokumencie.

Na koniec apelują do premiera Donalda Tuska i Ministerstwa Sportu i Turystyki o wprowadzenie takich zmian prawnych, aby umożliwić samorządom wprowadzenie fakultatywnej opłaty turystycznej, "której stawka i przeznaczenie środków z niej uzyskanych będzie w wyłącznej gestii władz samorządowych".

Decyzja po stronie Gminy

Decyzję w sprawie ustanowienia opłaty miejscowej na danym obszarze podejmuje bowiem rada gminy. Taka opłata miejscowa była pobierana w Krakowie w latach 2004–2015, ale jej pobór wstrzymano po zmianie przepisów dotyczących ochrony środowiska i niespełnieniu przez Kraków, wraz z metropolią, określonych w nich warunków. "W Polsce maksymalna wysokość stawki opłaty miejscowej od 1 stycznia 2024 r. wynosi 3,22 zł od jednego nocującego"-informuje krakowski magistrat

Aby móc w Krakowie nadal pobierać opłatę miejscową „niezależną od warunków klimatycznych”, została przygotowana w Urzędzie Miasta Krakowa propozycja wprowadzenia tzw. opłaty turystycznej poprzez nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

"W 2017 roku Kraków przygotował i przekazał propozycję zmian tych ustaw do Związku Miast Polskich, który następnie przesłał ją do organów rządowych. Koncepcja ta była również przesyłana do Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zakładała dobrowolność wprowadzenia na terenie gmin opłaty turystycznej, w wysokości mieszczącej się w limicie określonym przez Ministerstwo Finansów, po spełnieniu na danym obszarze warunków dotyczących istnienia walorów kulturowych i krajobrazowych oraz infrastruktury niezbędnej do recepcji gości, z pominięciem aspektów środowiskowych wymaganych przy opłacie miejscowej" i nformują miejscy urzędnicy.

Postulat wprowadzenia opłaty turystycznej w Polsce był także przedmiotem wielokrotnych wystąpień Prezydenta Miasta Krakowa do właściwych ministerstw odpowiedzialnych za turystykę. Ostatnie takie wystąpienie do Ministra Sportu i Turystyki, miało miejsce 9 stycznia 2024 roku. We wszystkich dyskusjach branżowych, wywiadach, spotkaniach i konferencjach związanych z życiem miasta, przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa oraz Związku Miast Polskich informują o przygotowanych rozwiązaniach.

Były poseł Janusz P. aresztowany w sprawie gigantycznych oszustw

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska