MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rezonans także w Gorlickiem

Halina Gajda
W gorlickim szpitalu trwa montowanie rezonansu magnetycznego. Urządzenie waży około ośmiu ton, więc operacja jest nieco skomplikowana. Pracownia rezonansu mieściła się będzie w piwnicach szpitala
W gorlickim szpitalu trwa montowanie rezonansu magnetycznego. Urządzenie waży około ośmiu ton, więc operacja jest nieco skomplikowana. Pracownia rezonansu mieściła się będzie w piwnicach szpitala fot.archiwum
Pod koniec października do przyjęcia pierwszych pacjentów ma być gotowa pracownia rezononasu magnetycznego, która powstaje właśnie w naszym szpitalu.

Urządzenie jest skomplikowane, jego montaż wymaga więc czasu. Całe jest już na miejscu, trwa podłączanie wszystkiego do instalacji w szpitalu.

Dla zobrazowania tego, na co potrzebny był aż dźwig - sprzęt widoczny na zdjęciu waży... osiem ton. Pracownia zostanie umiejscowiona w piwnicach szpitala.

- Z możliwości diagnostycznych będzie można korzystać odpłatnie, poza Narodowym Funduszem Zdrowia, gdyż właścicielem jest niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. Z chwilą otrzymania kontraktu z NFZ badanie będzie wykonywane również w ramach badań finansowanych przez fundusz - mówi Marian Świerz, dyrektor szpitala.

Plusów jest kilka
Szpital dzierżawiąc pomieszczenia uzyskuje przychody. Najważniejsze jednak jest to, że nie będziemy musieli wozić hospitalizowanych pacjentów do innych ośrodków na badania MRI.

Odpadną koszty transportu tych pacjentów - wylicza Świerz.

Wszelkie koszty związane z prowadzeniem pracowni, jej wyposażeniem, zapewnieniem kadry medycznej, jak również koszt eksploatacji sprzętu pokrywa we własnym zakresie dzierżawca.

Sprzęt sprzętem, ale badania musi ktoś wykonywać. - Z tego co wiem, sprawy związane z budowaniem zespołu, który będzie obsługiwał pracownie są rozwiązywane. Myślę, że będą to pracownicy z terenu naszego powiatu, być może częściowo zostanie też zaangażowany personel średni szpitala - zapowiada Świerz.

Zaczekają, ale u siebie
Nasza, zdrowotna rzeczywistość jest taka, że na badanie rezonansem trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Zazwyczaj pacjenci sami szukają miejsca, gdzie są najkrótsze kolejki. Często wiązało się to z wyjazdami do Krakowa, Rzeszowa czy Tarnowa.

- O długości oczekiwania na badanie u nas zdecyduje wysokość kontraktu, który firmie uda się wynegocjować z Narodowym Funduszem Zdrowia - wyjaśnia Świerz.

Ci, którzy zdecydowali się na wykonanie badania odpłatne musieli liczyć się z wydatkiem co najmniej kilkuset złotych. Wbrew pozorom, i w tym przypadku trzeba czekać w kolejce - tyle, że kilkudniowej.

Rezonans na pewno nie będzie stał bezczynnie. Dowód jest w szpitalnych statystykach. Tylko w minionym roku gorliccy lekarze wydali prawie 250 skierowań na to właśnie badanie.

Nasza wartość wzrośnie
Fakt posiadania Pracowni MRI na pewno umocni naszą pozycję jako szpitala właśnie poprzez zdecydowane zwiększenie możliwości diagnostycznych - podkreśla dyrektor.
Gwarantem możliwości, o których mówi ma być jakość sprzętu. Tutaj musimy wierzyć na słowo, bowiem medyczno-fizyczny język naukowy, trudno przełożyć na bardziej zrozumiały.

- Aparat o natężeniu pola magnetycznego 1,5 Tesli - a więc jest to aparat wysokiej klasy o bardzo dobrych parametrach technicznych - tłumaczy na koniec dyrektor.

Wierzymy zatem jego zapewnieniom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska