MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Robisz to w samolocie? Ten błąd może kosztować cię życie. Obciąża serce, może prowadzić do niedotlenienia i śmierci

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Wybierasz się na wakacje lub urlop samolotem? Nie rób tego podczas lotu. Bez względu na wiek twoje serce zostaje obciążone na dużej wysokości z powodu ciśnienia w kabinie samolotu. Zaśnięcie w takich warunkach po spożyciu alkoholu może doprowadzić do niedotlenienia, przyspieszenia akcji serca, a w konsekwencji nawet do śmierci.

Spis treści

Robienie tego w samolocie może cię zabić!

Alkohol szkodzi zdrowiu – wiedzą o tym wszyscy jednak i tak wiele osób po niego sięga. Szczególnie w czasie wakacji, wyjazdów urlopowych czy w weekendy lubisz wypić sobie lampkę wina czy drinka? To jeszcze nic strasznego. Eksperci ostrzegają jednak przed piciem alkoholu w czasie lotu samolotem lub tuż przed nim.

Sen po spożyciu alkoholu w samolocie prowadzi do znacznego obniżenia ciśnienia tętniczego i natlenienia krwi.
Sen po spożyciu alkoholu w samolocie prowadzi do znacznego obniżenia ciśnienia tętniczego i natlenienia krwi. Caia Image/gettyimages.com

Według badania naukowców z Niemiec picie alkoholu w samolocie obciąża serce nawet zdrowych osób. Do tego na dużej wysokości panuje niskie ciśnienie atmosferyczne i jest mniej tlenu w powietrzu. Zaśnięcie w czasie lotu po spożyciu alkoholu w takich warunkach prowadzi do niedotlenienia i przyspieszenia akcji serca, co może skończyć się zawałem i śmiercią.

Spożywanie alkoholu na pokładzie stanowi niedoceniane ryzyko dla zdrowia, którego można łatwo uniknąć. Pasażerowie i załoga powinni zostać poinformowani o potencjalnym ryzyku, a korzystne może być rozważenie zmiany przepisów ograniczających dostęp do napojów alkoholowych na pokładach samolotów – stwierdzili naukowcy z Instytutu Medycyny Lotniczej w Niemczech.

Alkohol, sen i samolot może być śmiertelnym połączeniem

Na pokładzie samolotu, jak i w strefie bezcłowej dostępne są różnego rodzaju alkohole. Lecąc na wakacje chcesz się zrelaksować przed lub w trakcie podróży, więc sięgasz po trunek? Lepiej tego nie rób. Bez względu na swój wiek obciążasz w ten sposób swoje serce, co może źle się skończyć.

Niemieccy naukowcy przebadali 48 zdrowych osób w wieku od 18 do 40 lat. Uczestników podzielono na dwie grupy, z których jedna spędziła dwie noce z 4-godzinnym snem w laboratorium snu, a druga taką samą ilość czasu w komorze wysokościowej imitującej warunki panujące w lecącym samolocie (753 hPa odpowiadające 2438 m n.p.m., warunki hipobaryczne). Przed jedną z nocy uczestnicy spożywali alkohol. Naukowcy przeprowadzili testy snu i ściśle monitorowali tętno i poziom tlenu we krwi.

Uczestnicy, którzy spali w normalnych warunkach, bez alkoholu, mieli stały poziom tlenu we krwi na poziomie ok. 96 proc., a tętno podczas snu wynosiło 64 uderzenia na minutę (bpm).

Natomiast u osób przebywających w komorze wysokościowej, które spożyły alkohol, poziom tlenu we krwi spadł średnio do 85 proc., a tętno wzrosło podczas snu do prawie 88 uderzeń na minutę.

Osoby przebywające w komorze wysokościowej, które nie spożywały alkoholu, miały średni poziom tlenu we krwi wynoszący 88 proc., a tętno podczas snu wynosiło 73.

Wyniki te wskazują, że nawet u młodych i zdrowych osób połączenie spożycia alkoholu ze spaniem w warunkach hipobarycznych stanowi znaczne obciążenie dla układu sercowo-naczyniowego i może prowadzić do zaostrzenia objawów u pacjentów z chorobami serca lub płuc – zaznaczyli w podsumowaniu badacze.

Szczególnie niebezpieczne jest picie alkoholu w samolocie przez osoby starsze i te, u których występują już inne schorzenia, głównie choroby serca i płuc takie jak nadciśnienie tętnicze, zakrzepica, bezdech senny, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy astma.

Naukowcy zwracają uwagę, że problemy z sercem i układem krążenia są przyczyną 7 proc. nagłych przypadków medycznych podczas lotu, a zatrzymanie akcji serca jest przyczyną 58 proc. wszystkich przekierowań samolotu.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Robisz to w samolocie? Ten błąd może kosztować cię życie. Obciąża serce, może prowadzić do niedotlenienia i śmierci - Strona Zdrowia

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska