Robot ortopedyczny jest w „Rydygierze” od kilku tygodni. Pierwszą operację mocowania protezy kolanowej z pomocą robotyki wykonano w grudniu 2023, a kilka kolejnych w czwartek 4 stycznia.
Moment przełomowy i historyczny, pionierski projekt, wielki krok w rozwoju leczenia ortopedycznego – tak określano w czwartek możliwość wykonywania zabiegów z pomocą systemu robotycznego ROSA w krakowskim szpitalu
Ze statystyk wnika, że tradycyjny zabieg wymiany stawu kolanowego na implant skutkuje powikłaniami – większymi lub mniejszymi, często jest to dyskomfort zwany „sztucznością kolana” – u co piątego pacjenta.
- Około 20 procent pacjentów jest niezadowolonych z wyniku operacji, kolano jest sztywne, bolesne. Dlatego cały czas rozważaliśmy, co poprawić podczas zabiegów, by spełnić oczekiwania pacjentów. Mając robota możemy dokonywać precyzyjnych pomiarów, także ocenić napięcie tkanek miękkich i w efekcie zdecydowanie dokładniej mocować implanty kolanowe. Ze światowych obserwacji wyniki, że pacjenci zoperowani z pomocą robota dużo szybciej wracają do sprawności, a okres pooperacyjny jest dla nich zdecydowanie lepszy, z uwagi na mniejsze dolegliwości bólowe. Robotyka to przyszłość jeśli chodzi o takie zabiegi - mówił w czwartek dr n. med. Grzegorz Kwiatkowski, Ordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Rydygiera.
- Podczas tradycyjnych zabiegów wszystkim pacjentom są wszczepiane takie same endoprotezy, natomiast robot pozwala na indywidualizację leczenia i mocowanie implantów dopasowanych do danego stawu kolanowego, jego zniszczeń itp. - wyjaśniał ortopeda Sebastian Frączek, asystent na bloku operacyjnym, podczas czwartkowego zabiegu zaimplementowania protezy stawu kolanowego z użyciem robota ROSA.
Procedura ta jest bardzo korzystna dla pacjentów, ale ogromnie droga. Wartość nowego narzędzia robotycznego, które Rydygier będzie dzierżawił przez najbliższe trzy laty to ponad milion euro. Krakowski robot ortopedyczny jest na dziś jedynym tego typu w Małopolsce oraz czwartym w Polsce (takie urządzenia pracują od kilku miesięcy w jednym ze szpitali we Wrocławiu oraz w prywatnej klinice w Małej Rudnej koło Rzeszowa, a w ostatnich dniach takiego robota zyskała także jedna z placówek medycznych w Gdyni).
W 2024 roku Szpital Rydygiera planuje przeprowadzić z użyciem robota ponad 100 zabiegów protezoplastyki kolana. - Będą to zabiegi bezpłatne dla pacjentów. Procedurę finansuje NFZ, a koszt jednorazowego sprzętu dodatkowego (około 2000 zł), który każdorazowo wymagany jest przy przeprowadzaniu zabiegu, pokrywać będzie z własnych środków szpital – podaje krakowska placówka.
ROSA jest drugim robotem pracującym w Szpitalu Rydygiera. Od października 2023 roku placówka ta dysponuje robotem da Vinci wykorzystywanym do zabiegów urologicznych, ginekologicznych i chirurgii onkologicznej.
- Szpital miejski w Rabce ogłosił zbiórkę pieniędzy na... rozbiórkę swojej siedziby
- Naukowcy z UJ pracują nad kluczem do długowieczności. Pomoże kawa i joga
- Ten wirus zagraża zwłaszcza maluchom. Zaraża się nim coraz więcej dorosłych
- W noc sylwestrową, zaledwie 3 minuty po północy w Krakowie przyszedł na świat Tomek