MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rodzinny piknik z występami artystycznymi i szaloną zabawą w parku w Wadowie

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W niedzielę (23 czerwca) Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta zorganizował rodzinny festyn i zabawę w parku w Wadowie. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji.

W ramach wydarzenia zorganizowano w parku w Wadowie nie zabrakło występów artystycznych i sportowych lokalnych grup dzieci i młodzieży, atrakcji dla małych i dużych, konkursów z nagrodami, loterii fantowej, strefy animacji i zabaw dla najmłodszych. Przygotowano także miejsce wypoczynku wraz ogródkiem gastronomicznym.

- Planujemy szaloną zabawę taneczną do późnych godzin wieczornych – zachęcali organizatorzy.

Najważniejszymi gwiazdami wieczoru będą: kabaret K2 oraz wokalista Zbyszek Lemański.

Park Wadów położony jest w Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie, między ulicami: Jaskrową, Kosów i Glinik.

Należy do parków dworskich, powstał w drugiej połowie XIX wieku. Otacza klasycystyczny dwór Badenich zbudowany w 1874 roku, który jest położony centralnie w obrębie zespołu dworsko-parkowego.

Park ma kształt czworoboku i zajmuje obszar 2,8 hektara. Zespół składający się z dworu i parku został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych miasta Krakowa 21 grudnia 1998 roku.

W parku w Wadowie występuje drzewostan mieszany, starodrzew, lipy (największa w obwodzie ma ponad 475 cm), dęby, brzozy, akacje. Najliczniejsze są wiązy (400 cm w obwodzie), lipy i kasztanowce (ponad 250 cm). Pojedynczo występują również graby, dąb szypułkowy, buk purpurowy Purpurea pendula (ponad 350 cm), a także iglicznia trójcierniowa (380 cm), sosny wejmutki (220 cm), modrzewie (310 cm), topola biała (ponad 270 cm). Występują tam także krzewy liściaste: bez czarny, śnieguliczka biała, lilak pospolity, sumak octowiec, głóg szkarłatny.

Drzewa i krzewy rosną w parku w grupach lub ciągach tworzących ściany krajobrazowych wnętrz. Drzewa rosnące w grupach tworzą formę swobodnych lasków (boskietów), głównie po stronie wschodniej i zachodniej dworu. Wnętrza krajobrazowe (w sumie siedem) są widoczne od strony podjazdu (trzy na zachód i wschód), z kopca widokowego (dwa na zachód i północ) i z tarasu widokowego (dwa na południe i zachód). Park jest miejscem życia wielu gatunków ptaków: dzięcioły, sikory bogatki, kowaliki, szpaki, sierpówki, sroki. Występują tu też ssaki (wiewiórki rude i jeże), oraz płazy (żaby).

Dlaczego pszczoły są ważne?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska