Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnictwo ekologiczne zyskuje zwolenników

Lech Klimek
Anna i Marian Mruk od 1998 roku prowadzą w Moszczenicy gospodarstwo ekologiczne. Podstawowe zasady, jakich należy przestrzegać w tego rodzaju uprawach to całkowite wyeliminowanie sztucznych nawozów oraz wykorzystywanie własnych nasion i sadzonek.

- Do użyźniania ziemi stosujemy tylko i wyłącznie naturalne nawozy pochodzenia zwierzęcego i roślinnego - mówi Anna Mruk. - Jest to głównie obornik i kompost - dodaje. Obornik to odchody zwierząt zmieszane ze słomą, kompost otrzymywany w wyniku rozkładu odpadków organicznych: kuchennych, warzyw, owoców, chwastów, słomy. Ten drugi produkt może być z powodzeniem wykorzystywany w ogródkach przydomowych. Trzecim sposobem ekologicznego wzmacniania gleby jest nawóz zielony, to rośliny zielone zaorane w ziemi. - Oczywiście stosujemy też płodozmian - relacjonuje marian Mruk. - To dobra i znana od wieków metoda uprawy - kontynuuje. - By dać ziemi możliwość naturalnego odzyskania wartości w małym zakresie wykorzystujemy też odłogowanie.

Do ochrony roślin Mrukowie również używają tylko naturalnych środków. Są to wywary, gnojówki, wyciągi i napary z różnych roślin. Do sporządzania tych preparatów wykorzystywane są głównie pokrzywy, skrzyp polny, wrotycz pospolity czy liście paproci. Stosuje się je zarówno do ochrony roślin przed chorobami, jak i szkodnikami. Bardzo skuteczne są w zwalczaniu mszycy, nie zabijają ich, a jedynie odstraszają. - Wykorzystujemy też do oprysków produkt uzyskany z łupin cebuli i czosnku - mówi Anna Mruk. - Całą zimę zbieram skrupulatnie te łupiny i teraz na wiosnę będę robić z tego preparaty - dodaje. - To świetny sposób zarówno na choroby grzybicze roślin, jak i przeciw owadom roślinożernym - kończy Anna Mruk.

W gospodarstwie Mruków wszystkie rośliny sadzone są zgodnie z zasadami sąsiedztwa roślin oraz według kalendarza księżycowego to znaczy w dniach owoców lub korzenia. - To proste zasady, ale dają świetne efekty - mówi Marian Mruk. - Na przykład czosnek posadzony koło pomidorów czy truskawek świetnie chroni je przed szkodnikami i chorobami - dodaje. - Marchew lubi cebulę, a seler kalafiory, ogórki i groch - relacjonuje. Terminy nasadzeń są również w ekologicznych gospodarstwach skrupulatnie przestrzegane. - W pracach polowych posługujemy się ekologicznym poradnikiem księżycowym Przybylaka - mówi Anna Mruk. - To moim zdaniem najlepszy poradnik - dodaje nasza rozmówczyni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska