Rolnicy typują swoich przedstawicieli, których mogą zgłaszać na członków Rad Powiatowych Małopolskiej Izby Rolniczej, a w samej izbie trwają przygotowania organizacyjne.
Zgłoszenie kandydatów do 4 września
Wybory do rolniczego samorządu odbędą się 24 września 2023 r. A zgłoszenia kandydatów potrwają do 4 września do godz. 15 (w nieprzekraczalnym terminie 20 dni przed wyborami). Jednak warunek jest taki, żeby te dokumenty dostarczyć na miejsce do Okręgowych Komisji Wyborczych w siedzibach gmin. Natomiast ci, którzy dokumenty chcą przesłać, to należy to zrobić w nieprzekraczalnym terminie do 1 września 2023 r. (decyduje data wpływu) na adres właściwego Oddziału Biura MIR.
Czynne prawo wyborcze mają wszyscy płatnicy podatku rolnego, którzy posiadają grunty rolne o powierzchni powyżej 1 hektara fizycznego lub przeliczeniowego. Wybory do izb rolniczych przeprowadzane są co 4 lata.
- Kandydatem na członka rady powiatowej izby rolniczej może być wyłącznie członek tej izby, znajdujący się w spisie uprawnionych do głosowania w okręgu wyborczym, w którym kandyduje. Osoba fizyczna realizuje swoje prawa wyborcze osobiście. Osoba prawna realizuje swoje prawa wyborcze za pośrednictwem przedstawiciela wskazanego przez władze tej osoby - informuje Małopolska Izba Rolnicza.
Rada MIR w każdym powiecie
W gminach zostali wyznaczenia koordynatorzy do przeprowadzenia wyborów do MIR. W każdym powiecie ziemskim zostanie wybrana Rada Powiatowa Małopolskiej Izby Rolniczej. Będzie się składała z rolników, którzy w wyborach otrzymają najwięcej ważnych głosów.
Natomiast Rada Powiatowa MIR ze swego składu będzie wybierała przewodniczącego i delegata do Walnego Zgromadzenia Małopolskiej Izby Rolniczej.
Żeby kandydować na członka Rady Powiatowej MIR rolnik musi wypełnić i złożyć odpowiednie dokumenty, które są wskazane na stronie internetowej MIR w zakładce "Wybory do Izb Rolniczych 2023", można je też otrzymać w oddziałach biur i siedzibie MIR.
Święto czosnku. Niebywałe warzywo, promocja kulinarnych trad...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia
