Deszczowa pogoda w niedzielę, 22 października mieszała szyki organizatorom przedsięwzięcia AGRO-KRAK 2023 URK. Z pokazów zbierania kukurydzy i uprawy pola po zborach z użyciem agregatów uprawowych niewiele się udało. Zebrano kukurydzę z zaledwie dwóch poletek z 15, które przygotowano do zbiorów. To dlatego, że rośliny były zbyt mokre.
Wysoki plony kukurydzy
Mimo ograniczonych możliwości zbioru kukurydzy rolnicy i producenci zbóż oraz kukurydzy odwiedzający w tym dniu gospodarstwo uniwersyteckie w Prusach mogli zapoznać się z nowościami i porozmawiać o uprawach. Pokazy w gospodarstwie doświadczalnym są organizowane przede wszystkim po to, żeby szkolić i edukować rolników. Przybyło około 500 osób zainteresowanych pokazami i prezentacją. Wśród uczestników spotkania było także kilka grup studentów kierunków rolniczych.
Jerzy Jaskiernia, kierownik Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie mówił nam o tegorocznych warunkach upraw kukurydzy i plonach już zebranych na wielu areałach należących do Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
- Jako Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalnego uprawiamy kukurydzę na ponad 60 hektarach, z tego 30 ha mamy w Prusach i 34 ha w Bibicach i Garlicy Murowanej. W Prusach w tym roku zbieraliśmy ok. 17 ton z 1 ha. To zbiory na mokro, bo kukurydzę zbiera się przy wilgotności do 30 procent. Plony są wysokie, ale trzeba dodać, że mamy tu bardzo dobre ziemie - I i II klasy - mówi Jerzy Jaskiernia, kierownik Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego URK.
Prezentacje maszyn rolniczych
Podczas spotkania dla rolników w Prusach prezentowały firmy produkujące maszyny do uprawy roślin, zbiorów kukurydzy. Była prezentacja ciągników, maszyn, kombajnów. Przybyli także producenci środków do produkcji rolnej, nasion siewnych, stymulatorów wzrostu roślin i biostymulatorów, nawozów i produktów dla zwierząt.
Organizatorzy informują, że zbiór kukurydzy, której nie udało się zebrać w minioną niedzielę planują za dwa tygodnie. A na kolejne pokazy zbioru i prezentacje najnowocześniejszego sprzętu, urządzeń oraz materiałów siewnych zapraszają za rok, wyznaczyli już datę: 20 października 2024 r.
Święto Stroju Krakowskiego w Zielonkach. Setki ludzi w spódn...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia
