Rolnik może być strażakiem

Lech Klimek
Dyrektor technikum rolniczego w Hańczowej zapewnia, że nie produkuje bezrobotnych. Każdy uczeń kończący szkołę uzyskuje prawo jazdy na samochód osobowy i na ciągnik.

- Każdy dzień mojej pracy jest dla mnie powodem do dumy - mówi dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej Wojciech Pękala. - Dumy z osiągnięć moich wychowanków i ze świetnej pracy kadry nauczycielskiej. Szkoła ma wieloletnią tradycję, powstała w roku 1964, w jej skład wchodzi 4-letnie technikum oraz 3-letnia zasadnicza szkoła zawodowa. Obecnie nadzór nad szkołą sprawuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Patronat naukowy nad szkołą sprawuje Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

- Podstawowa rzecz w kształceniu młodych ludzi w małych ośrodkach to ciągły rozwój oferty. Nie możemy zatrzymać się w miejscu, bo świat nam ucieknie - dodaje. - Nie produkujemy bezrobotnych, nasi absolwenci przejmują rodzinne gospodarstwa, studiują, ale też z łatwością znajdują pracę w regionie - tłumaczy. Szkoła kształci młodych ludzi z nastawieniem na potrzeby środowiska wiejskiego. Nie zamyka się jednak w jednej czy dwóch konkretnych specjalnościach. Jest dobrze zorganizowaną szkołą zawodową. Posiada nowoczesną bazę wyposażoną w niezbędny nowoczesny sprzęt. Kadra ciągle poszukuje nowych ścieżek rozwoju dla wychowanków.

- W naszym technikum mamy klasę uniwersytecką, uczniowie przejdą pełny cykl nauki przy współpracy z UR w Krakowie - relacjonuje dyrektor. - To wyjazdowe, fakultatywne zajęcia w Krakowie, ale też cykl wykładów tu u nas w Hańczowej - dodaje. - Krakowscy pracownicy, współpracujący z nami, głównie skupiają się na energii odnawialnej, ale też przywożą do nas zarówno oprogramowanie, jak i najnowocześniejszy sprzęt do diagnostyki ciągników i maszyn rolniczych - kontynuuje.

Od nowego roku szkolnego 2015/2016 w zespole w Hańczowej powstanie klasa mundurowa - strażacka. Taki profil to autorski projekt szkoły, na bazie którego inne technika rolnicze w Polsce będą mogły realizować podobny profil nauczania. - To będą klasy z pełnym programem technik rolnik i technik mechanizacji rolnictwa - mówi Pękala. Przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa będzie realizowany przez trzy lata. Uczniowie, którzy skończą ten poszerzony profil nauki będą przygotowani do podjęcia działań w ramach OSP i szeroko rozumianego ratownictwa. Uzyskają również świetne wyjściowe przygotowanie do studiów wyższych w szkołach pożarnictwa i policji.

Jak mówi Wojciech Pękala poza wszystkimi uprawnieniami i kursami, jakie kończą wszyscy uczniowie, ci z klasy mundurowej przejdą dodatkowy kurs pilarza oraz ratownika drogowego. W planach szkoły jest też powołanie szkolnej drużyny OSP, a uczniowie dostaną jednolite mundury. W czasie nauki w Hańczowej wszyscy uczniowie robią bezpłatnie prawo jazdy kat. B i kat T, szkoła posiada status ośrodka szkolenia kierowców. Oprócz tych podstawowych, w czasie nauki można tam również uzyskać sporo dodatkowych kwalifikacji - spawacza, operatora wózków widłowych, kombajnów zbożowych, koparko-ładowarek. Absolwenci w świetnie wyposażonych warsztatach szkolnych potrafią obsługiwać praktycznie każde urządzenie diagnostyczne, radzą sobie z elektroniką pojazdów. Instruktorzy nie zaniedbują również zajęć z prostej mechaniki.

Szkoła otwarta jest również na dziewczęta, a ich zainteresowania skierowane są w stronę kierunków technik żywienia i usług gastronomicznych czy też technik turystyki wiejskiej. Obydwa kierunki nastawione są na potrzeby turystycznego regionu. Nauka i zdobywanie kwalifikacji przydatnych w dorosłym życiu to nie wszystko. Szkoła w Hańczowej wpaja uczniom zasady aktywnego spędzania wolnego czasu. - Bardzo silnie stawiamy na sport - mówi Wojciech Pękala - głównie piłka nożna i narciarstwo biegowe - kontynuuje.

- Nasza drużyna piłkarska gra w I lidze wojewódzkiej juniorów, a o sukcesach narciarzy można by opowiadać długo - dodaje. Obok szkoły już niedługo, w ramach programu operacyjnego współpracy transgranicznej, powstaną trasy do narciarstwa biegowego. Będzie kilka pętli, najkrótsza dla dzieci 500-metrowa, a najdłuższa o długości 5000 metrów. Trasy będą połączone ze szkolnym stadionem. Ich powstanie to efekt współpracy z Euroregionem Karpaty. W sezonie letnim trasy będą wykorzystywane jako ścieżki rowerowe czy też trasy nordic walking.

- Z dumą mogę powiedzieć, że nasza szkoła jest świetnie zorganizowana, daje młodym ludziom konkretne umiejętności - mówi dyrektor. - Nie zaniedbujemy oczywiście wykształcenia ogólnego - mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że wypuszczamy w świat młodych światłych specjalistów - kończy dyrektor Wojciech Pękala, nie kryjąc dumy i zapraszając do podjęcia nauki w murach Zespołu Szkół w Hańczowej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie